Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
17,138 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • liečba?

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  chcela by som sa spýtať či dĺžka luteálnej fázy môže ovplyvniť otehotnenie. Mám totiž cca 24 dňový menštruačný cyklus a podľa vyšetrenia ovulácia po poslednej menštruácii (17.9.) prebehla cca na 15 - 16 deň. Menštruáciu som dostala 11. 1O. Hormonálny profil bol v poriadku, pri druhom vyšetrení bol vyšší progesterón, čo nasvedčovalo prichádzajúcu menštruáciu. Nakoľko sa nám nedarí otehotnieť už 10 mesiac a prvé dieťatko prišlo bez problémov, chcem sa spýtať, či by nebolo vhodné liečbou upraviť cyklus. Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nechápem, kto Vám robí 10 mesiacov od začiatku skúšania také drahé testy, mal by ich zaplatiť.
  Ak máte skrátenú luteálnu fázu, dá sa pomocť Duphastonom od 14. dňa 10 dní v kuse.
  Ak máte nadváhu,....

Podobné otázky

 • neplodnosť?

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, s manželom sa o dieťa pokúšame zatiaľ len 3 mesiace, ale chcela by som sa opýtať, či má podľa Vás význam čakať, či sa to podarí prirodzenou cestou...
  Ja som sa už v minulosti liečila kvôli nepravidelnému menzesu Duphastonom, napokon zistili hyperprolaktinémiu, hodnoty na 3DC asi okolo 30. Preliečila som sa Medocriptinom, hodnoty klesli a liek som prestala brať po úprave hodnôt (to ale bolo asi pred 3 rokmi a odvtedy sa mi kontrola nerobila, menzes mi prichádza s max. 7 dňovým meškamím). Príznaky ovulácie (zmena kvality hlienu) myslím mávam.
  Čo by bol ale možno vážnejší problém, je to, že manžel mal v detstve nezostúpené semenníky a operovali ho, až keď mal 10 rokov. Záver znel - retentio testis 1sin a testis migrans 1dx. Aká je podľa Vás šanca, že tvorba spermií uňho ostala ako-tak zachovaná a je šanca splodiť dieťa prorodzenou cestou? Aká býva potom liečba?
  Pýtam sa preto, či má význam čakať najprv povinný rok, alebo radšej ísť dať sa vyšetriť. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  určite má význam čakať, je to preto, že žiadny nález nevylúči možnosť otehotnenia. Snáď u Vás kontrolne endokrinologické vyšetrenie može mať význam, aby sa skontrolovali hladiny a príčiny hyperprolaktinémie.

 • nemam ovulaciu

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň
  bola som u lekára na preventívke a povedala som mu, že sa už 5 mesiac pokúšame o dieťa.Na ultrazvuku mi pozrel či mám ovuláciu- zistil, že nemám. navrhol mi liečbu liekmi a nejaké vyšetrenia.Nestihol mi povedať o tom viac, lebo mu prišla akutna pacientka.Chcela by som sa opýtať o aké lieky a vyšetrenia to vlastne ide .Nie je to drahá liečba?Co ma vlastne čaká.
  Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je to nezmysel, a obrovská chyba.
  5 mesiacov je krátka doba a určite nevyžaduje liečbu, lekár Vás týmto poškodzuje.
  Jeden ultrazvuk samozrejme nezistí, či máte ovuláciu.
  Určite sa snažte otehotnieť bez liekov, lieky prvý rok nezvyšujú šancu na otehotnenie, skor Vám škodia.

 • PCO

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý den, pri folikulometrii mi zistili, že najprv zacalo vajícko rást a potom , ked bola ocakávaná ovulácia zmizlo a zistili mi PCO syndróm, pokusame sa o dieta už pol roka. Chcela, by som sa aký je dalsí postup? Zajtra mám ist na odbery ohladom hormonov. Budem moct este otehotniet, jedno dieta už máme. Ako dlho trvá liečba? Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  úplne žiadny.
  Ak ste obézna určite by ste mala schudnúť, inak sa nedajte vyšetrovať a normálne pol roka sa snažte bez liečby otehotnieť. Je nehorázne, že už po pol roku Vás takto stresujú a trápia.