Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
17,159 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • tamoxifen

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor! Chcela by som sa opýtať či môžem otehotnieť ked manžel berie tamoxifen jeho predbežna diagnóza: oligospermia s hypomotilitou spermií. Alebo mame počkať ked doberie všetky lieky t.j. až do októbra.Chceme sa uistiť či tie tabletky nespôsobia poškodenie plodu ak nahodou otehotniem. ja som práve dobrala na úpravu menštruácie norethisteron.Za Vašu odpoved Vám vopred Ďakujem.

Podobné otázky

 • Vedľajšie účinky

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  chcela by som sa poradiť , ohľadne problému s otehotnením. Manžel bol na vyšatrení spermií - výsledok - ejakulát pH : 7.4, pohyb. lin. nad 60 % mn. spermií nad 35 mil./mil.- oligospermia ľahk. typu. Lekár mu predpísal TAMOXIFEN a vitamíny na 7 mesiacov. Keď som si však potom čítala leták k tomuto lieku, zdá sa mi byť príliš silný, aj keď sú to len najmenšie dávky.
  Chcem sa preto opýtať, či je takáto liečba pri týchto výsledkoch normálna a bežná.Či nehrozia nejaké vedľajšie účinky. A nakoniec aká je šanca na otehotnenie s takými výsledkami.
  Ďakujem .

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nie som andrológ a nemám skúsenosti s liečbou mužov.
  Tamoxifén je tzv. protiestrogénny liek, negatívnou vazbou by mal stimulovať v hypofýze tvorbu hypofyzárnych stimulačných hormónov a tak vplývať na tvorbu spermii. Nález Vášho manžela však neznamená neplodnosť a liečba by mala by´t iba v prípade, ak sa Vám nedarí dhlšie ako rok až dva a nie sú známe iné príčiny.

 • organizmus /bacili

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Pekný den ja mam otázku ja sa snažim s manželom o dieťa skoro 3 roky mne bolo zistene PCO , bola som na laproskopiu, a kedže sa mi nedarilo tak sme skúšali tabletkami glostybekyt,lenže ani po tych tabletkov sa mi nedarilo tak doktor chce vyskúšať liečbu s metforminom ,bola som na endokrinologicke vyšetrenia a boli dobre nenašla ani štitnu žľazu a ani cukrovku ale kedže len endokrinologicka smie predpisať tabletky ktore chce môj doktor vyškúšať tak doktor poprosil endokrinologicku aby mi tie tabletky predpisala tie tabletky sa volaju SIOFOR
  ,,,, lenže môj manžel ma tiež problem ma slabšie spermie a pod 20 mil už sa dlho lieči na začiatku mu doktor predpisal proviron a koenzym Q10 po tych sa mu zlepšilo o 50 percen mam nad 35 mil aj hustota aj počet sa mu zlepšilo tak mu znovu predpisal druhe tabletky UNDESTOR TESTOCAPS 40MG,VITAMIN E200-ZENTIVA. leenže po tych sa mu znovu zhoršilo ako na začiatku tak mu predpisal ine tabletky TAMOXIFEN ebewe stale ich berie (((,,,,,,,,podotykam môj manžel nepije a ani nefajči preto si myslim že ten jeho stav može súvisieť a stym že často byvy chory, kašle zle sa mu dych aned prechladne a može s toho mať ten problem na tuto otázku sa chcem opytať čoi to može súvisieť kedže si si ja i´ba myslim trak som mu zakúpila znovu tie vitaminy KONZYM Q vit E + selen a každy den mu davam actimel,,,,,,,,,,)))) pekny den

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  metformin je dobrá alternatíva na liečbu PCO samozrejme je potrebná ideálna hmotnosť. Uvedené vitamíny možu zlepšiť stav spermi manžela.

 • astenoteratozoospermia

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, p. doktor, chcem sa opýtať na váš názor. Môjmu manželovi diagnostikovali astenoteratozoospermiu. Spermiogram má ME 3ml, MS 103mil/ml, Mot. a + b je 40% a c je 3%, Pat. je tak 95%, PMN 0,3 mi/ml, pH 8. Ostatné vyšetrenia ako hormonálne, plus výtery boli v poriadku. Nefajčí, nepije, aktívne športuje a stravuje sa zdravo. Má dostatok oddychu a aj stres je primeraný, nič zaťažujúce. Lekár nasadil profertil, vitamín E a tamoxifen na 3 mesiace. Myslíte si, že máme s takými to hodnotami šancu na otehotnenie prirodzenou cestou? Nesúhlasime s INF. Ja som v priadku. Poprípade sa ešte vyjadrite, či by ste navrhovali inú liečbu na základe vašich doterajších skúseností. Ďakujem za všetko.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  hlavne nepíšete ako dlho sa snažíte otehotnieť, ak menej ako 2 roky, potom je šanca stále pomerne vysoká, ak je to dlhšiek potom je asi IVF plne indikované.
  Profertil, vitamín E a tamoxifén majú sporný účinok, ale nič lepšie neexistuje.

 • lieky

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dakujem za odpoveď ohľadom toho tamoxifenu ebewe, ale chcela by som sa ešte opýtať či môžem otehotnieť aj teraz keď ich manžel berie len druhý mesiac alebo to má nejaký dlhší priebeh lebo p. doktor mu predpísal až dve krabičky. Ďakujem