• Sexuálne problbémy po pôrode

    Dobrý deň, som 7 mesiacov po pôrode a stále sa nám s manželom nedarí vrátiť sa k normálnemu sexuálnemu životu, aký sme mali pred pôrodom. Problém je v tom, že vždy pri styku pociťujem pichavú a ťahavú bolesť v pošve, na opačnej strane ako bol spravený nástrih.Každý pokus končí neúspešne kvôli tomu, lebo moje vzrušenie hneď opadne. Pri styku používame lubrikačný gel, lebo vieme, že po pôrode je problém so zvlhčovaním, ale ani to nám nepomáha.
    Rodila som prirodzeným spôsobom v 39.tt s použitím Dianatalu a nástrihom hrádze. V pôrodnici sa nástrih hojil dobre, problémy nastali až doma. Liečenie sa predĺžilo na 7 týždňov, prvý mesiac som nevedela ani poriadne sedieť. Okrem šitia ma ale bolel aj klitoris a to nie jeho vonkajšia, ale vo vnútri. Táto bolesť trvala asi 3 mesiace. Hneď po pôrode som si všimla, že sa zmenšil akoby sa vtiahol dovnútra.Je možné, že s tým súvisí aj znížená schopnosť vzrušenia?Môj gynekológ na prehliadke nezistil nič, čo by mohlo spôsobovať tieto problémy, povedal, že by to malo byť v poriadku a že máme skúšať ďalej. Mne sa to však zdá už dosť dlho a mám pocit, že čím dlhšie to trvá, tým to ide horšie.Ešte doplním, že dojčím, po pôrode som naspäť pribrala 14kg a viem, že kým budem dojčiť, tak sa mi váha nezmení. Neviem, či tie bolesti a celkovo problémy môžu byť psychického charakteru, sú spôsobené hormónmi z dojčenia alebo nejakými anatomickými zmenami pri pôrode.Ďakujem

    Dobrý deň,
    Váš problém nie je vobec zriedkavý, podobné potaiže má až 20 % žien po porode.
    Pri kojení máte nízke hladiny estrogénov, čo sposobuje problémy aj v sexuálnej oblasti, určite by bolo vhodné dokladné lokálne podanie estrogénov - masť alebo čípky do pošvy. Musí Vám ich predpísať lekár. Hojenie poranenia a zmeknutie jazvy može zlepšiť užitie čípkov Cicatridina.