Mená: Kalendár mien a ich význam

Možno to na začiatku vyzerá úplne jednoducho, a vraj sú páry, pre ktoré je výber mena ich budúceho potomka fakt hračkou. Dôraz a pozor pri výbere mena treba klásť na jeho význam. Dávno sú preč časy, kedy sa mená dedili, kedy ich vyberali starí rodičia, a hoci to dnes možno niekde ešte takto funguje, väčšina párov dnes vyberá meno svojmu dieťatku bez akýchkoľvek zásahov a "dobre mienených rád" okolia.


Zoznam mien a ich význam vám môže napomôcť pri výbere a rozhodovaní. Prajeme vám príjemné chvíle pri výbere mena, čo najmenej nezhôd a samozrejme, budúcim nositeľom krásneho mena hlavne veľa, veľa zdravia, a nech mu meno, ktoré vyberiete, prinesie v živote mnoho šťastia!

Chlapček

November

 • 1.11. Denis

  Krstné mená Denisa, Denis majú grécky pôvod. V preklade znamenajú "zasvätení bohu vína, úrody a plodnosti Dionýzovi". Tieto mená patria na našom území medzi obľúbené. Nositeľov oslovujeme Deniska, Danka, Deni, Denisko. Meniny majú spolu 1. novembra. Denisa aj Denis sú váhaví a zdržanliví v názoroch i konaní. Sú z nich väčšinou disciplinovaní študenti, ktorí dobre odolávajú únave a sú schopní študovať aj dlho do noci. Prispôsobujú sa síce trochu pomaly, majú však značnú pracovnú zdatnosť. Realizujú sa prevažne ako výskumníci, technici alebo inžinieri. V súkromí uprednostňujú menšiu skupinku priateľov pred veľkou spoločnosťou ľudí. Denisa rovnako ako Denis je opatrná, vedia šetriť svoje životné sily. Ich zdravie je priemerné. Keďže sú ale dosť úzkostliví a zvyknú prirýchlo jesť, môžu mať problémy so žalúdkom. Ovplyvňuje ich planéta Merkúr. Ich šťastné farby sú oranžová, modrá a biela. Ochranné rastliny čakanka, fenikel a saturejka, ochranné kamene jaspis, nefrit a citrín.

 • 3.11. Hubert

  Mužské meno Hubert má nemecký pôvod a v preklade znamená "duchaplný". Ak sa stretneme s nositeľmi tohto neveľmi častého mena, oslovujeme ich Bert, Hubertík. Na Slovensku je svätý Hubert aj patrónom poľovníkov. Hubertovia, ktorí oslavujú meniny 3. novembra, sú trpezliví, vytrvalí a šetrní. Títo muži sa často zapájajú do spoločenského života a radi prikladajú ruky k dielu. Neváhajú osobne sa angažovať za dobrú vec. Občas sa u Hubertov prejaví aj ich tvrdohlavá vôľa. Hubertovia majú úžasný zmysel pre priateľstvo. Priatelia sú pre nich posvätní a obetovali by za nich aj svoj život. Horšie si rozumejú s nežným pohlavím. Pomerne ťažko vyjadrujú svoje najosobnejšie pocity, a preto potrebujú veľa porozumenia a lásky, aby dokázali svoju naoko flegmatickú lásku vyjadriť a naplniť. Títo muži majú veľkolepú životaschopnosť. Problémy môžu mať však s chrbticou a obličkami. Mali by sa stravovať racionálne a dbať na dostatočný príjem vitamínu C. Ovplyvňuje ich planéta Venuša. Ich šťastné farby sú svetlomodrá, zelená. Ochranné rastliny mäta, podbeľ, ochranné kamene karneol a avanturín.

 • 4.11. Karol

  Meno Karol pochádza zo staronemčiny a v preklade znamená "muž, manžel" a vzniklo z neho aj slovo kráľ. Na našom území je toto meno bežne zaužívané. Meniny majú Karolovia 4. novembra a oslovujeme ich Kajo, Kajko, Karči. Dominantnými vlastnosťami Karola je vôľa, aktívnosť, mravnosť a dynamizmus. Keď sa Karolovia do niečoho pustia, nič ich nezastaví. Je ťažké priateliť sa s oslávencami, lebo majú iba jediného skutočného priateľa - samých seba. Karolovia sú aj inteligentní, majú vodcovského ducha a rozhodujú sa subjektívne. Takmer vždy sú šéfmi, či v priemysle alebo obchode. Hoci vyzerajú naoko chladnejší, sú pôžitkári a majú radi svoje pohodlie. Ich sexuálna aktivita je silná, priama, ale aj utajovaná a ovládaná. Aj Karolovia, rovanko ako iní ľudia, majú svoje slabé zadravotné stránky: sú to kosti a pečeň. Ovplyvňuje ich planéta Jupiter. Ich šťastné farby sú fialová, žltá, modrá. Ochranné rastliny žihľava, skalica, ochranné kamene ametyst, smaragd a tyrkys.

 • 5.11. Imrich

  Mužské meno Imrich je nemeckého pôvodu a v preklade znamená "pracovitý vládca". Na našom území sa toto meno vyskytuje v menšej miere a jeho nositeľov oslovujeme Imro, Imino, Iminko. Imrichovia, ktorí majú meniny 5. novembra, sú muži, ktorí hľadajú sami seba viac v činnosti ako v úvahách. Sú málo ovplyvniteľní, objektívni a schopní úplnej oddanosti. Majú trochu drsnú povahu. Spoliehajú sa len na seba. Potrebujú vidieť za sebou hmatateľné výsledky a mať istotu, že všetko čo robia, má zmysel. Práce sa rozhodne neboja. V citovom živote sú nekompromisní. Buď milujú alebo nie. Ak majú najmenšiu pochybnosť, radšej odchádzajú, ako by sa mali pretvarovať. Imrichovia sú oddaní, no neodpustia zradu. Ich životaschopnosť by mohla byť aj lepšia, no títo muži zvyknú pochybovať sami o sebe, a tak sa pripravujú o cennú energiu. Zle znášajú akékoľvek výkyvy. Mali by jesť každý deň teplé jedlo a stravou si dopĺňať najmä vápnik. Ovplyvňujú ich planéty Saturn a Urán. Ich šťastné farby sú čierna, tmavomodrá a sivá. Ochranné rastliny medovka a baza, ochranné kamene ametyst, achát a perla.

 • 7.11. René

  Mužské meno René má latinský pôvod a v preklade znamená "znovuzrodený". Nositeľov tohto ojedinelého mena oslovujeme jednoducho René, prípadne aj Ren, Reno, Renko a meniny majú 7. novembra. Patria k tým, čo sejú a zároveň aj žnú. Často sa stáva, že ich osobnosť sa rozvíja do takej miery, že ich pôvodný skepticizmus sa zmení na vášnivé presvedčenie. Aj ich vôľa sa najskôr prejavuje obdivuhodnou silou a potom prechodne ustane. Majú občas mierne posunuté reakcie, až keď je po všetkom, začnú rozmýšľať o tom, čo mali v danej chvíli urobiť. Ich profesionálne zameranie je široké. Sú väčšinou poľnohospodármi alebo bádateľmi. Potrebujú mať hlavne viditeľné výsledky, potrebujú "žať". Ich zdravie je priemerné, aj keď podlieha rizikovým vplyvom ich duševného života. Mali by si chrániť predovšetkým pečeň a pľúca. Ovplyvňujú ich planéty Saturn a Urán. Ich šťastné farby sú purpurová, zelená, modrá. Ochranné rastliny divozel, zemedym, ochranné kamene jaspis a perla.

 • 8.11. Bohumír

  Mužské meno Bohumír má slovanský pôvod a znamená "Bohu mier", "zmieruj sa s Bohom". Toto krstné meno je zaužívané skôr na území Čiech, na Slovensku je skôr ojedinelé. Bohumírovia oslavujú meniny 8. novembra a voláme ich Bohuš, Miro, Mirko. Bohumírovia sú značne citovo založení a pre svoj pokojný život potrebujú predovšetkým pochopenie, lásku a pocit, že ich stále niekto doma čaká, lebo samota je pre nich skľučujúca. Čo sa týka štúdia alebo vedomostí, priveľmi sa neučia, skôr si len spomínajú. Sú doma v mnohých oblastiach, ktoré sa zdajú byť tak trochu záhadné. Svoju fantáziu dobre uplatnia ako autori románov, alebo reportéri. Bohumírovia sú objektívni, môžeme sa s nimi pustiť aj do chúlostivých tém bez obavy, že by upadli do fanatizmu alebo irónie. Vždy sa usilujú získať náklonnosť okolia a obklopujú sa ľuďmi, na ktorých majú skutočný vplyv. Majú dosť dobrú životaschopnosť, škodí jej ale negatívne myslenie. Ich zdravie je nestále. Ovplyvňuje ich planéta Slnko. Ich šťastné farby sú zlatá, hnedá. Ochranné rastliny ľubovník, borák a bobkový list, ochranné kamene krištáľ, granát a ónyx.

 • 9.11. Teodor

  Mužské meno Teodor má grécky pôvod a v preklade znamená "boží dar, bohom darovaný". S nositeľmi tohto krstného mena sa stretávame málokedy a oslovujeme ich Teo, Tedy, Tody. Teodorovia, ktorí majú meniny 9. novembra, majú intenzívny vnútorný a veľmi bohatý aj vonkajší život. Skutočne dobre robia iba to, čo majú radi. To, čo im "nesadne", od seba odsúvajú. Teodorovia sa často vyhýbajú školským laviciam, ak sa im znepáči nejaký profesor, radi sa s ním pustia do "boja". Sú citliví a nemajú radi samotu. Milujú večierky, pikniky a sú aj veľmi príjemnými hostiteľmi. Týmto spoločenským a sebaistým mužom šťastie praje, všetko podstatné im zázračne vychádza. Majú obdivuhodnú vitalitu a odolnosť, ale potrebujú dostatok spánku. Ich slabou zdravotnou stránkou sú zuby. Ovplyvňuje ich planéta Mars. Ich šťastné farby sú červená, fialová. Ochranné rastliny púpava, prvosienka a rozmarín, ochranné kamene diamant, ametyst a jaspis.

 • 10.11. Tibor

  Mužské meno Tibor má latinský pôvod a význam mena je "muž pochádzajúci z latinského mesta Tibur". Nositeľov tohto menej častého mena oslovujeme Tibi, Tibino, Tiborko, Tibko. Tiborovia, ktorí oslavujú meniny 10. novembra, sú sebaistí muži, ktorým nič nie je ľahostajné. S veľkým optimizmom sa dokážu vrhnúť do dobrodružstiev. Neradi sa vzdávajú svojich názorov. Vždy dokončia začatú vec a sú spokojní, keď majú vo veciach jasno. Sú spoľahliví, ochotne radia aj pomáhajú iným. Ich pozoruhodná inteligencia im umožňuje pochopenie ľudí so zložitou povahu. Tiborovia v spoločnosti zanechávajú dobrý dojem. Patria medzi mužov, na ktorých sa nezabúda. Obyčajne majú úžasnú životaschopnosť napriek tomu, že podaktorí z nich  vedú nepravidelný život a pracujú nárazovito. Ovplyvňuje ich planéta Slnko. Ich šťastné farby sú zlatožltá, medená. Ochranné rastliny mak, nechtík a rumanček, ochranné kamene jantár, topás a olivín.

 • 11.11. Maroš

 • 11.11. Martin

  Mužské meno Martin má latinský pôvod a v preklade znamená "zasvätený bohovi Marsovi", v prenesenom význame "bojovný". Toto krstné meno patrí na Slovensku k obľúbeným a nositeľov oslovujeme Martinko, Maťo, Maťko. Meno Maroš je tiež obľúbené a je odvodené od mena Martin. Nositeľov oslovujeme Maroško, Majo, Majko. Martinovia aj Marošovia, ktorí majú meniny 11. novembra, sú nepokojní, inteligentní, citliví a miestami napätí. Väčšinou sú extrémne tichí, bojazliví a ako malí chlapci rodičmi ťažko zvládnuteľní. Sú tiež zvedaví, niekedy až priveľmi, preto sa môžu ľahko ocitnúť v chúlostivých situáciách. Martinovia a Marošovia sú pohotoví a nájdeme u nich aj dar predvídavosti. Nositeľov týchto mien lákajú prevažne povolania spájajúce intelektuálnu a manuálnu činnosť. V citovom živote sa prejavujú ako nezávislí, nemajú radi objatia. Spoločensky sú nestáli, niekedy sa potešia návšteve, inokedy by sa najradšej zatvorili do svojej izby. V podstate majú skvelé zdravie, ale mali by sa vyhýbať intelektuálnej preťaženosti, a zasa naopak, dobre odolávajú telesnej únave. Mali by dostatočne odpočívať. Prospeje im vyvážená životospráva a potrebujú nejakého "koníčka". Ovplyvňuje ich planéta Saturn. Šťastné farby Martinov a Marošov sú hnedá, čierna a tmavomodrá. Ochranné rastliny kostihoj, štiav, ochranné kamene zafír a opál.

 • 12.11. Svätopluk

  Mužské meno Svätopluk má slovanský pôvod a jeho význam je "silný v plukoch", "veľký medzi bojovníkmi". Nositeľov tohto ojedinelého krstného mena oslovujeme Sväťo, Sväťko a meniny majú 12. novembra. Svätoplukovia sa nám môžu javiť ako vášniví aj ako flegmatici. Nevieme, ako sa zachovajú, ktorým smerom vyrazia. Sú to muži, ktorí majú raz chladnokrvné, inokedy emotívne a miestami aj prudké správanie. Sú predovšetkým energickí. Veľmi skoro zistia, kto sú a čo chcú robiť. Orientujú sa na povolania, kde sú v kontakte s ľuďmi, kde musia bojovať. Sú z nich rozumní sudcovia, poprední priemyselníci, či úspešní lekári, ktorí aj vďaka intuícii dosahujú pri určovaní diagnózy znamenité výsledky. Patria medzi citlivé bytosti. Pozorne si všímajú správanie iných. Svätoplukovia sú muži, ktorých druhí počúvajú a uznávajú. Aj keď je ich životaschopnosť dobrá, môžu mať zdravotné problémy s lymfatickými uzlinami a žalúdkom. Ovplyvňujú ich planéty Mars a Pluto. Ich šťastné farby sú ružová, tmavomodrá. Ochranné rastliny estragón a palina dračia, ochranné kamene achát a topás.

 • 13.11. Stanislav

  Mužské meno Stanislav má slovanský pôvod a vo voľnom preklade znamená "upevni slávu, staň sa slávnym". Toto krstné meno je na Slovensku bežne zaužívané a jeho nositeľov oslovujeme Stano, Stanko, Stando. Stanislavovia, ktorí oslavujú meniny 13. novembra, majú skalopevné zásady a snažia sa ich vnucovať aj iným. Ich spôsob komunikácie je drsný a nie vždy príjemný. Pracujú väčšinou profesionálne, na vedúcich postoch, a pridelených ľudí riadia pevnou rukou. V zamestnaní sa vrhnú na akékoľvek odvetvie, hlavné je, že sa realizujú a že dosiahnu, čo si zaumienili. V priateľstve sú Stanislavovia požadovační, ale aj verní. Neradi strácajú čas s ľuďmi, s ktorými si nemajú čo povedať. Láska je pre podaktorých z nich prežitok. Ženskú dušu sa snažia pochopiť, no nie vždy sa im to podarí. Stanislavovia dostali do vienka vynikajúcu životaschopnosť, no mnohí zanedbávajú svoje zdravie. Nepokladajú ho za dôležité, a hoci sa necítia dobre, ťahajú až na doraz. Často sa nesprávne stravujú, chýbajú im vitamíny. Ovplyvňuje ich planéta Mars. Ich šťastná farba je červená. Ochranné rastliny púpava a chmeľ, ochranné kamene diamant a ametyst.

 • 15.11. Leopold

  Meno Leopold má latinizovaný nemecký pôvod a v preklade znamená "v ľude odvážny". S nositeľmi tohto krstného mena sa stretávame zriedkavo a oslovujeme ich prevažne Leo. Leopoldovia, ktorí majú meniny 15. novembra, sú sebaistí a majú vodcovského ducha. Sú to muži, ktorí vedia, kam kráčajú, a dobre poznajú tých, čo ich obklopujú. Vždy si nájdu čas na priateľov a ak treba, ochotne im pomôžu. Sú inteligentní a vzbudzujú dôveru. V práci zastávajú prevažne vedúce miesta, kde môžu preukázať iniciatívu a rozhodnosť. Ťažko sa dá zostaviť ohraničený zoznam povolaní, ktoré si môžu Leopoldovia vybrať. Sú z nich režiséri, spisovatelia ale aj politici alebo výskumníci. Ľahko sa prispôsobujú. Leopoldovia sa v citovom živote prejavujú ako vášniví. Keď sa blízkemu človeku poodhalia, ich city sú pravé. Obyčajne majú úžasnú životaschopnosť a napriek tomu, že vedú nepravidelný život a pracujú nárazovito, zachovávajú si vzácnu rovnováhu. Majú pomerne časté bolesti hlavy. Keď vzplanie ich nervozita, môžu utrpieť autonehodu. Mali by obmedziť sladkosti a dopĺňať si najmä vitamíny C a E. Ovplyvňuje ich planéta Slnko. Ich šťastné farby sú ružová, červená. Ochranné rastliny ľubovník, mak, ochranné kamene jantár a olivín.

 • 18.11. Eugen

  Mužské meno Eugen má grécky pôvod a význam mena je "blahorodý, urodzený". S nositeľmi tohto krstného mena sa na Slovensku stretávame výnimočne a nositeľov oslovujeme Geňo, Genko, Žeňo. Eugenovia, ktorí majú meniny 18. novembra, sú láskaví muži, ktorí sa radi oblklopujú blízkymi ľuďmi. Už ako deti majú ohromnú intuíciu. Pri štúdiu sa prejavujú ako pomalí žiaci, ktorí sa len málokedy pre niečo nadchnú. Ak ale snaha profesorov padne na úrodnú pôdu, stávajú sa z nich špičkoví technici, projektanti, manažéri, či obchodní zástupcovia, ktorí svojim diplomatickým vystupovaním pružne a rýchlo dosiahnu úspech. Eugenovia nemajú vyhranené názory a ich dôvera k druhým je kolísavá. Ich nálda je premenlivá. Často sa menia aj ich sympatie k ľuďom, sú rozporuplní. Sú tiež nerozhodní, ľahko ovplyvniteľní a svojhlaví. Ich životaschopnosť je dobrá, ale rýchlo sa unavia. Eugenovia sa väčšinou nestravujú dostatočne vyvážene. Chrániť by si mali hlavne oči a priedušky. Ovplyvňujú ich planéty Saturn a Urán. Ich šťastné farby sú modrá, čierna. Ochranné rastliny medovka a mak, kamene ametyst a perla.

 • 20.11. Félix

  Mužské meno Félix má latinský pôvod a v preklade znamená "šťastný". Na Slovensku sa s nositeľmi krstného mena Félix stretávame len ojedinele a oslovujeme ich Felino, Félixko, Lexi. Meniny majú 20. novembra. Félixovia sú muži, ktorí sa prejavujú ako pokojní ale aj bojovní. Na všetko sa pozerajú svojským spôsobom. Keď treba, tak je Félix muž s tvrdými údermi, ktorý vie vziať správnu vec pevne do rúk, vyhnúť sa nebezpečným situáciám a dosiahnuť stanovený cieľ. Ich štúdium môžeme prirovnať aj k aprílovému, kolísavému počasiu. Niekedy sú aktívni, inokedy poľavia, ale nakoniec predsa dosiahnu slušné študijné výsledky. Horšie je to u Félixov pri výbere povolania. To je pre nich veľký problém, ktorý vyriešia neskoro alebo vôbec nie. Týmto labužníckym a spoločenským mužom prináša potešenie priateľské stretnutie, pričom priateľstvo spájajú s dobrým a výdatným jedlom. V zásade majú dobrú vitalitu. Ich zdravie je uspokojivé, ale rýchlo sa unavia. Ak nemajú dostatok pohybu, väčšinou priberú. Ovplyvňujú ich planéty Saturn a Urán. Ich šťastné farby sú modrá a čierna. Ochranné rastliny zemedym a divozel, ochranné kamene sokolie oko a perla.

 • 23.11. Klement

  Mužské meno Klement má latinský pôvod a v preklade znamená "prívetivý", "láskavý". S nositeľmi tohto krstného mena sa stretávame ojedinele a oslovujeme ich Klementík, Klemo. Klementovia, ktorí majú meniny 23. novembra, sú neústupčiví muži. Majú rytierskeho ducha a neskrývajú svoje rozhorčenie, lásku ani bolesť. Ich citový život pochopiť nie je ľahké. Sú niekedy rebelantskí a škriepni. Túžia po tom, aby boli milovaní a vedia byť krásne nežní. Snom týchto mužov milujúcich spravodlivosť je štúdium práva, aby sa mohli stať advokátmi, sudcami, členmi parlamentu alebo publicistami. Ich zdravie je dosť vrtošivé. Bojujú s častými bolesťami hlavy a postihujú ich menšie depresie. Potrebujú hlavne koníček, pri ktorom môžu relaxovať a dostatok spánku. Ovplyvňujú ich planéty Mars a Pluto. Ich šťastné farby sú tmavomodrá a červená. Ochranné rastliny puškvorec a bazalka, ochranné kamene opál a jaspis.

 • 26.11. Kornel

  Mužské meno Kornel má latinský pôvod a je odvodené zo slova cornu, ktoré znamená "roh". S nositeľmi tohto krstného mena sa stretávame len výnimočne. Kornelovia, ktorí majú meniny 26. novembra, sú muži plní záhadností. Ťažko je ich definovať práve pre ich dvojakosť. Zavše sa nám javia ako premýšľajúci mudrci, inokedy ich zase vidíme ako uháňajúcich pretekárov. Títo muži vedú bohatý, usporiadaný život, dokážu sa zveriť so svojimi problémami a vedia dobre komunikovať s okolím. Majú sklon miešať sa iným do remesla, no nie z nezdravej zvedavosti, ale z úprimnej túžby pomôcť. Väčšinou sú z nich v školských laviciach výmyselníci, ktorí pripravia profesorom nejednu "horúcu" chvíľu. V spoločenskom styku sú Kornelovia trochu drsní, lebo keď chcú niekomu čosi povedať, povedia to z mosta doprosta a neraz svojimi reakciami prekvapia okolie. Kornelom viditeľne chýba štipka diplomacie. Aj keď nie vždy Kornelovia žnú úspech, majú šťastie, lebo vedia, čo chcú a vyvinú veľké úsilie, aby to dosiahli. A aj sa im to podarí. Kornelovia sú živelne vitálni a neobávajú sa intelektuálnej prepracovanosti. Sú náchylní na úrazy a vyhýbať by sa mali mastným jedlám a cukru. Ovplyvňuje ich planéta Mesiac. Ich šťastné farby sú biela a zelená. Ochranné rastliny rumanček a jazmín, ochranné kamene nefrit a perla.

 • 27.11. Milan

  Mužské meno Milan má slovanský pôvod a v preklade znamená "milý". Toto krstné meno patrí na Slovensku medzi bežne zaužívané a jeho nositeľov oslovujeme prevažne Milanko. V povahových črtách Milanov, ktorí oslavujú meniny 27. novembra, sa skrýva úžasná inteligencia a nesmierna odvaha. Majú aj vyvážené reakcie a neobyčajnú aktívnosť. Už v detskom veku s Milankom treba zaobchádzať ako s dospelým a správať sa k nemu ako k zodpovednému človeku. Nie je vždy skvelý študent, ale rozhodne patrí medzi tých serióznych. Má zmysel pre disciplínu a profesionálnu zodpovednosť. Milanovia sa prispôsobujú dosť pomaly. Naraz idú iba za jedným cieľom, ale až dovtedy, kým ho nedosiahnu. V citovom živote je u nich samozrejmá vernosť, neznášajú podfuky. V dospelosti sú z nich ukážkoví otcovia s tvrdou rukou a partneri, ktorí sú galantní. Ich životaschopnosť je obrovská. Zjedia čokoľvek a spoliehajú sa na svoje životné sily. Často riskujú, že prekročia medze svojej odolnosti. Opatrní by mali byť na priedušky a žalúdok. Ovplyvňuje ich planéta Saturn. Ich šťastné farby sú hnedá a čierna. Ochranné rastliny kostihoj a kokorík, ochranné kamene zafír a achát.

 • 29.11. Vratko

  Mužské meno Vratko je slovenské a je pôvodnou domácou podobou slovanského mena Vratislav. V preklade znamená "vráti slávu" a s nositeľmi tohto mena sa stretávame zriedkavo. Vratkovia, ktorí svoje meniny oslavujú 29. novembra, milujú životné zmeny. Sú prevažne činorodí, obdarení veľkou emotívnosťou, obdivuhodnou aktivitou a rýchlymi reakciami. Musia sa zúčastňovať na živote spoločnosti, aby sa cítili vo svojej koži. Ak nemajú možnosť zaoberať sa množstvom vecí, radiť, alebo ich meniť, cítia sa zbytoční, a teda nešťastní. Pochopenie života a začlenenie sa do sveta, ktorý majú radi a ktorý chcú dobyť je pre nich kľúčové. Ak nastane čas výberu povolania, odďalujú termín rozhodnutia. V citovom živote sa Vratkovia prejavujú ako príťažliví ale panovační muži s túžbou predvádzať sa pred spoločnosťou. Ich výstredné správanie však môže odradiť nejednu nádejnú partnerku. Na jednej strane majú skutočne výbornú vitalitu, na druhej strane ich zavše zaskočia drobné neduhy, z ktorých väčšina je duševného pôvodu. Mali by si dávať pozor na oči. V jedálnom lístku by mali obmedziť najmä masť, maslo, vajíčka a cukor. Ovplyvňuje ich planéta Mars. Ich šťastné farby sú červená a fialová. Ochranné rastliny púpava, chmeľ a horčica, ochranné kamene diamant a chalcedón. 

 • 30.11. Andrej

  Mužské mená Ondrej a Andrej majú grécky pôvod a v preklade znamenajú "statný", "mužný" "dvážny". Krstné mená Ondrej, Andrej patria na našom území medzi bežne zaužívané. Ondrejovia aj Andrejovia, ktorí oslavujú meniny 30. novembra, sa zdajú byť tak trochu leniví, kým oni iba čakajú na vhodnú chvíľu, kedy začnú konať. Keď sa už do niečoho pustia, rýchlo dosiahnu úspech. Milujú dobrodružstvá a sú nezávislí. Títo roztržití chlapci s pasiou chodia poza školu, hlavne ak sa im znepáči nejaký profesor. Inak ich láka technika, aj keď niektorí zase inklinujú k umeniu. Ondrejovia, Andrejovia sú citovo založení ľudia a túžia po tom, aby ich ľudia mali radi a aby im to aj náležite dokazovali. Nemajú radi samotu, a preto často organizujú večierky. Sú priateľskí voči mužom aj ženám. Nositelia týchto mien majú šťastie naklonené na svojej strane, no oni si to len málo všímajú. Vyrazia do života, kráčajú ním a väčšinou im zázračne všetko vychádza. Zdravie majú dvojaké. Keď sú v pohode, zdravie im slúži, keď sa utápajú v zachmúrenosti, majú zdravotné problémy. Mali by sa vyhýbať prievanu. Obľúbená farba týchto mužov je červená a biela a ochranný kameň achát. 

 • 30.11. Ondrej

  Mužské mená Ondrej a Andrej majú grécky pôvod a v preklade znamenajú "statný", "mužný" "dvážny". Krstné mená Ondrej, Andrej patria na našom území medzi bežne zaužívané. Ondrejovia aj Andrejovia, ktorí oslavujú meniny 30. novembra, sa zdajú byť tak trochu leniví, kým oni iba čakajú na vhodnú chvíľu, kedy začnú konať. Keď sa už do niečoho pustia, rýchlo dosiahnu úspech. Milujú dobrodružstvá a sú nezávislí. Títo roztržití chlapci s pasiou chodia poza školu, hlavne ak sa im znepáči nejaký profesor. Inak ich láka technika, aj keď niektorí zase inklinujú k umeniu. ndrejovia, Andrejovia sú citovo založení ľudia a túžia po tom, aby ich ľudia mali radi a aby im to aj náležite dokazovali. Nemajú radi samotu, a preto často organizujú večierky. Sú priateľskí voči mužom aj ženám. Nositelia týchto mien majú šťastie naklonené na svojej strane, no oni si to len málo všímajú. Vyrazia do života, kráčajú ním a väčšinou im zázračne všetko vychádza. Zdravie majú dvojaké. Keď sú v pohode, zdravie im slúži, keď sa utápajú v zachmúrenosti, majú zdravotné problémy. Mali by sa vyhýbať prievanu. Obľúbená farba týchto mužov je červená a biela a ochranný kameň achát. 

Dievčatko

November

 • 1.11. Denisa

  Krstné mená Denisa, Denis majú grécky pôvod. V preklade znamenajú "zasvätení bohu vína, úrody a plodnosti Dionýzovi". Tieto mená patria na našom území medzi obľúbené. Nositeľov oslovujeme Deniska, Danka, Deni, Denisko. Meniny majú spolu 1. novembra. Denisa aj Denis sú váhaví a zdržanliví v názoroch i konaní. Sú z nich väčšinou disciplinovaní študenti, ktorí dobre odolávajú únave a sú schopní študovať aj dlho do noci. Prispôsobujú sa síce trochu pomaly, majú však značnú pracovnú zdatnosť. Realizujú sa prevažne ako výskumníci, technici alebo inžinieri. V súkromí uprednostňujú menšiu skupinku priateľov pred veľkou spoločnosťou ľudí. Denisa rovnako ako Denis je opatrná, vedia šetriť svoje životné sily. Ich zdravie je priemerné. Keďže sú ale dosť úzkostliví a zvyknú prirýchlo jesť, môžu mať problémy so žalúdkom. Ovplyvňuje ich planéta Merkúr. Ich šťastné farby sú oranžová, modrá a biela. Ochranné rastliny čakanka, fenikel a saturejka, ochranné kamene jaspis, nefrit a citrín.

 • 6.11. Renáta

  Ženské meno Renáta patrí medzi pomerne obľúbené. Jeho pôvod je latinský a v preklade znamená "znovuzrodená". Nositeľky tohto krstného mena oslovujeme Reni, Renátka, Renka, Renča. Renáty, ktoré majú meniny 6. novembra, sú silné od prírody. Zvyčajne majú vysokú emotívnosť, horúčkovitú aktívnosť a dobre reagujú. Nie je vždy ľahké s nimi vychádzať. Renáty odpovedajú aj na menší slovný útok spôsobom, ktorý zaráža. Sú aj panovačné a často odporujú. Už ako dievčatá túžia po úspechu a poznatkoch, a to z nich robí výkonné študentky. Idú za svojimi predstavami a keď si niečo vezmú do hlavy, urobia všetko, aby dosiahli cieľ. Pracovne sú veľmi zdatné, aj keď nedôverujú svojej fantázii. Zdá sa, že celý ich organizmus sa obáva akejsi núdze. Aj preto sú náchylné na priberanie. Ovplyvňuje ich planéta Jupiter. Ich šťastné farby sú zelená, biela a modrá. Ochranné rastliny slez, šalvia, ochranné kamene granát a chalcedón.   

 • 14.11. Irma

  Ženské meno Irma má nemecký pôvod a v preklade znamená "veľká", "silná". S nositeľkami tohto krstného mena sa u nás stretávame málokedy a oslovujeme ich Irmuška, Iminka, Imka. Irmy, ktoré majú meniny 14. novembra, majú od malička ťažkú povahu. Už ako malé dievčatká chcú na všetko siahať, všetkého sa zmocniť. Ak nedostanú to, čo chcú, rýchlo zvyšujú hlas. Mladé dámy s týmto menom obľubujú štúdium, no v práci sa realizujú len vtedy, keď ich zaujme. Ich snom je byť šikovnejšia ako druhí a dosiahnuť to, aby ju každý bral ako rovnocenného partnera. Keď Irmy dospejú, realizujú svoj dievčenský sen. Sú z nich úspešné, rozkošné, ale aj zvodné a prefíkané ženy, ktorým len máloktorý muž odolá. Ich zdravie je ako zo železa, ale ak sa nudia, trápia ich všetky choroby sveta. Ich zdravotne slabšou stránkou sú ruky a srdce. Ovplyvňuje ich planéta Mars. Ich šťastné farby sú ružová a červená. Ochranné rastliny prvosienka, rozmarín, ochranné kamene jaspis a chalcedón.

 • 16.11. Agnesa

  Meno Agnesa je gréckeho pôvodu a v preklade znamená "čistá", "nevinná". Na našom území sa vyskytuje toto meno ojedinele. Agnesy  majú meniny 16. novembra.Nositeľky krstného mena Agnesa, ktoré oslovujeme aj Agy, Agnes, sú neposedné  ženy. Majú v hlave vždy niečo, čo treba svetu povedať a vravia to poriadne nahlas. V spoločnosti potrebujú všetku pozornosť upriamiť na seba. S pasiou sa obklopujú priateľmi, a často ich striedajú. Rady poúčajú iných. Ťažko povedať, či sú nadané na štúdium. Keď ich predmet zaujme, výsledok je dobrý. V opačnom prípade sa radšej vyhýbajú školským laviciam. Môžu vyniknúť v takých povolaniach, v ktorých je všetko v pohybe, kde sa naplno žije. Ich citový život je veľmi nestály. Jeden deň prežívajú veľkú lásku, na druhý deň hlbokú beznádej. Agnesy majú život trocha rozháraný a ich rodinné pomery sú neraz veľmi komplikované. Väčšina z nich pre nepokojný život zle spáva. Ovplyvňuje ich planéta Venuša. Ich šťastné farby sú fľaškovozelená, biela. Ochranné rastliny myší chvost a fialka, ochranné kamene achát a zafír.

 • 17.11. Klaudia

  Ženské meno Klaudia má latinský pôvod a v preklade znamená "chromá", "krivá". S nositeľkami tohto krstného mena sa stretávame menej často a oslovujeme ich Klaudika, Klaudina, Klody. Meniny majú 17. novembra. Klaudie sú extrovertky, ktoré vždy pozorne sledujú život okolo seba. Sú objektívne a schopné úplne sa odovzdať a obetovať všetko, čo majú. Majú ozajstný zmysel pre priateľstvo. Sú plaché ako lane a majú v sebe akúsi pokoru, čo spôsobuje, že štúdium prijímajú ako vzácny dar od rodičov, ktorý treba užívať s úctou. Sú prevažne svedomitými študentkami a budúce povolanie vykonávajú zodpovedne. Klaudie nikdy nestrácajú z tváre úsmev. Úspech vidia aj v tom, že ľudia v ich prítomnosti sú šťastní. Ich životaschopnosť je pozoruhodná. Mali by si však dávať pozor na obličky, jesť  každý deň teplé jedlo a stravou si dopĺňať najmä vitamíny C a E. Ovplyvňujú ich planéty Saturn a Urán. Ich šťastné farby sú čierna a zelená. Ochranné rastliny medovka a baza, kamene ametyst a jaspis.

 • 19.11. Alžbeta

  Ženské meno Alžbeta má hebrejský pôvod, je novozákonné a v preklade znamená "Bohu zasvätená". S Betkami, Betuškami, Alžbetkami, ako ich prezývame, sa na Slovensku stretávame  výnimočne. Alžbety, ktoré oslavujú meniny 19. novembra, sú citovo založené ženy. Majú dobré vystupovanie, vedia sa jasne a stručne vyjadrovať.  Podľa Alžbety musia štúdiá vyústiť do presného cieľa. Takmer vždy sa snažia vo svojej kariére rýchlo napredovať k vyššej pozícii. Chcú si získať náklonnosť okolia a len nerady sa vzdávajú moci, alebo nadobudnutých výhod. Citový život týchto sympatických žien je utajovaný, plný vzplanutí, ktoré však vzápätí zhasnú. Chcú, aby ich druhí chápali, ale ich odmeranosť im v tom veľmi nepomáha. Zdravie majú dvojtvárne. Keď sú šťastné, zdravie im slúži, keď sa utápajú v zachmúrenosti, ide to s nimi "dole kopcom". Ich slabinami sú hrdlo a štítna žľaza. Ovplyvňujú ich planéty Saturn a Urán. Ich šťastné farby sú zelená a sivá. Ochranné rastliny zemedym, divozel, ochranné kamene sokolie oko a perla.

 • 21.11. Elvíra

  Ženské meno Elvíra má španielsky pôvod a v preklade znamená "vznešená", "kňažná". S nositeľkami tohto krstného mena sa stretávame na Slovensku málokedy. Elvíry, ktoré oslavujú meniny 21. novembra, sú trpezlivé dámy, ktoré sa k cieľom dopracujú s pozoruhodnou zdatnosťou. Ak sa im však neúspechy nakopia, po istom čase sa stávajú zatrpknuté. Ich disciplinovanosť z nich robí zvyčajne pracovité študentky. Vynikajú všade, kde je potrebné sa rozhodnúť. Sú z nich neúprosné obchodníčky, precízne účtovníčky, alebo vnímavé sekretárky svojho šéfa. Elvíry city neprejavujú ľahko. O svojom citovom živote hovoria málo, dá sa povedať, že táto téma im nie je vždy príjemná. Elvíry sa neobklopujú veľkou skupinou priateľov. Majú ich síce málo, ale spoľahlivých a predovšetkým vplyvných. Keďže sú z času na čas úzkostlivé a navyše prirýchlo jedia, mali by si dávať pozor na žalúdok a zo stravy vylúčiť mastné jedlá, konzumovať hlavne nízkotučné jogurty, syry, orechy a veľa ovocia. Ovplyvňuje ich planéta Merkúr. Ich šťastné farby sú hnedozelená, modrá. Ochranné rastliny čakanka, saturejka, ochranné kamene jaspis a zafír.

 • 22.11. Cecília

  Ženské meno Cecília má latinský pôvod a v preklade znamená "krátkozraká, slepá". S nositeľkami tohto krstného mena sa stretávame zriedkakedy a oslovujeme ich Cilka, Ciluška, Cila. Cecílie, ktoré majú meniny 22. novembra, sa vyjadrujú veľmi dynamicky, niekedy až impulzívne. Tieto energické ženy potrebujú mať pocit istoty a preto stále niečo zháňajú, dokupujú, menia, kým dosiahnu svoj cieľ a usadia sa. Vo svojom malom svete sa cítia bezpečne a nachádzajú v ňom potrebné pohodlie. Cecílie väčšinou nevedia žiť a konať bez dôkladne zostaveného plánu. Dlho rozmýšľajú, kým sa rozhodnú pre štúdium, či profesiu, v ktorej sa môžu uplatniť. Rady vyhľadávajú nebezpečenstvo, preto sa stávajú napríklad letuškami. Ich citový život je utajovaný, nemajú rady veľké prejavy nehy. Inak sú Cecílie perfektné kamarátky a spoločníčky. Cecílie veľmi dobre odolávajú únave. Keďže majú v povahe kus dravosti, ľahko ich môže stihnúť úraz, ohrozujúci najmä kosti.  Ovplyvňuje ich planéta Jupiter. Ich šťastné farby sú fialová, žltá. Ochranná rastlina žihľava, ochranné kamene ametyst a smaragd.

 • 24.11. Emília

  Ženské meno Emília má latinský pôvod a v preklade znamená "horlivá, usilovná". Nositeľky tohto bežne zaužívaného krstného mena oslovujeme Milka, Miluška, Emilka. Emílie, ktoré oslavujú meniny 24. novembra, sú rýchlo reagujúce a zvedavé bytosti. Majú neuveriteľnú pamäť a značnú sumu vedomostí. Chcú mať všetko, najradšej hneď a zaraz. Často sa u Emílie objavia problémy s dochádzkou do školy. Ich štúdium je mierne chaotické a profesori vedú s Emíliami večné škriepky a nedorozumenia. Neobľubujú klasické štúdium a svoje ambície realizujú prevažne v umeleckej oblasti. Vďaka vrodenému zmyslu pre intrigy sa Emíliám zavše podarí rozhádzať celú rodinu. Sú hrdé a priatelia sa len s tými, čo sa im páčia a iných viac-menej ignorujú.Tieto ženy majú väčšinou oslabené zdravie. Potrebujú dostatok odpočinku a prospieva im plávanie. Ovplyvňujú ich planéty Mars a Pluto. Ich šťastné farby sú modrá a ružová. Ochranné rastliny bazalka a puškvorec, ochranné kamene rubín a diamant.

 • 25.11. Katarína

  Krstné meno Katarína je gréckeho pôvodu a znamená "čistá", "mravná". Na Slovensku patrí toto meno medzi Katka, Katarínka, Katuška medzi bežne zaužívané. Meniny oslavujú Kataríny 25. novembra. U nositeliek krstného mena Katarína prevláda inteligencia, reaktívnosť, emotívnosť a dynamizmus. Kataríny či Katky sa nedajú len tak ovplyvniť. Sú introvertky so vzťahovačnými sklonmi, majú relatívne dobrú vôľu, ale nevedia veci dotiahnuť do konca. Sú natoľko emotívne, že si nestihnú veci ani premyslieť. Veľmi ľahko sa prispôsobujú. Dobre znášajú neúspechy, lebo vinu väčšinou zvaľujú na iných. Ak sa Kataríny rozhodujú o budúcom povolaní, zvažujú profesiu novinárky, obchodníčky, podnikateľky, alebo političky. Kataríny sa rýchlo unavia a prepracujú. Ich životaschopnosť je veľmi dobrá, ale zdravie nestále, priveľmi ovplyvňované náladami. Kataríny potrebujú uvoľnenie, odpočinok a veľa spánku. Ovplyvňuje ich planéta Slnko. Ich šťastné farby sú zlatá, hnedá a žltá. Ochranné rastliny ľubovník a mak, ochranné kamene jantár a olivín.

 • 28.11. Henrieta

  Dňa 28. novembra oslavujú meniny nositeľky ojedinelého krstného mena Henrieta. Toto ženské meno je staronemeckého pôvodu a v preklade znamená "vládca domu". Nositeľky oslovujeme Henrietka, Henka, Heňa. Henriety, ktoré majú meniny 28. novembra, sú veľmi pôvabné ženy, plné vznešenosti. Aj keď sa niekedy môžu javiť ako namyslené, odmerané bytosti, skutočnosť je taká, že sa boja ukázať svoju zraniteľnosť. Štúdium je pre ne málo príťažlivé, študujú len z povinnosti. Skutočne zanietené začínajú byť až vtedy, keď sa rozhodnú pre povolanie, ktoré ich celkom pohltí. K rozhodnutiam pristupujú opatrne. Ak sa k niekomu pripútajú, v zásade je to nadlho, ak nie navždy. Ako introvertky majú isté ťažkosti zúčastňovať sa na spoločenskom živote. Vyhýbajú sa styku s ľuďmi, sú samotárky. Ak však cítia, že majú oporu, stávajú sa z nich sebaisté a zaujímavé ženy. Ich zdravie je zvyčajne znamenité. Henriety sa tešia veľkej vitalite. Mali by si však viac dbať na pravidelnú a striedmu stravu. Ovplyvňuje ich planéta Saturn. Ich šťastné farby sú hnedá, čierna a tmavomodrá. Ochranné rastliny kostihoj a štiav, kamene granát a opál.