Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Bútľavá vŕba

anonym, 08.11.2011 13:53

učiteľka ignoruje

Ahojte mamičky. Doma riešime problém s učiteľkou. Dcérka chodí na prvý stupeň, učí sa dobre, je veľmi snaživá. A v tom je náš problém. Učiteľka ju v poslednom čase ignoruje. Dcéra doteraz chodila na súťaže ale prihlasovala sa sama. Učiteľka ju doteraz nikdy nevybrala sama od seba aj keď patrí medzi najlepšie v triede. Vybrala ju len preto, že dcéra sa hlásila ako divá a v podstate ostatné deti nejavili záujem. Dcéra skončí na súťaži popritom stále na 1-3 mieste. Ale to som brala tak, že učiteľka chce dať šancu aj druhým deťom. Tak som to vysvetľovala aj dcére, keď robili v triede nejaké testy a známku dostávali len prvý traja. Aj keď sa často dcéra hlásila prvá, že je už hotová, tak ju učiteľka úplne odignorovala a nedostala žiadnu známku. Ale už 2 týždne chodí dcéra domov s plačom, že sa to stále opakuje. Každý deň. Od malička jej vysvetľujem, že mne nezáleží na známkach, hlavne nech sa snaží a teraz každý deň v škole zažíva, že snažiť sa jej neoplatí.  Neviem už ako ju mám utešiť. Chce odísť zo školy ale ja si myslím, že toto nie je dôvod na prestup. S učiteľkou sa neviem o tom porozprávať. Mám sa jej spýtať, že prečo nevyvoláva dcéru? Prosím skúste mi poradiť pretože ja sa na to pozerám len cez slzy mojej dcéry a neviem to objektívne zhodnotiť.

 • anonym
  09.11.2011, 14:42

  neber situaciu na lahku vahu. dieta vyzera byt zranene, zmatene, nepochopene. ucitelka svojim postojom jej urcuje aj miesto v kolektive. aj dieta, ktore vynika potrebuje motivaciu, odmenovanie, pozitivne hodnotenia, rovnako ako ine deti. a niekedy este viac. z takehoto dietata s takymto pristupom moze vyrast podpriemerny clovek s mnozstvom komplexov. urcite to nedovol. v prvom rade si treba pohovorit s ucitelkou a zaroven rozmyslat o zmene triedy, ci skoly. niektorym ucitelkam taketo deti vadia, treba hladat vhodnu ucitelku, vhodnu skolu.

  zbytocne budes dietatu vysvetlovat, ze ucitelka chce zapojit ine deti, tvoje dieta to nepochopi, mysli si, ze je to nespravodlive. ucitelka by mala tvojmu dietatu davat ulohy navyse, zapajat do sutazi a pod.

  ak je tvoje dieta mimoriadne nadane, prave tieto deti vnimaju nespravodlivost velmi citlivo.

 • anonym
  09.11.2011, 14:55

  Asi by bolo zaujimave, keby sem prispela svojim nazorom aj nejaka pani ucitelka. Uz to vnimate pomaly ako sikanu toho mimoriadne nadaneho dietata. A co ak ma ucitelka 10 deti s podobnym zaujmom a sikovnostou? Vzdy musi delit pozornost medzi viacerych dracov. Autorka sa kludne porozprava s dotycnou pani ucitelkou a vyriesi sa to jednoducho.

  Inak sú aj deti, ktore vzdy chcu byt prve a tazko zvladaju konkurenciu. Tym nemam na mysli dievcatko spominane tu v diskusii. Ale skuste si aj toto premyslet.

 • anonym
  09.11.2011, 16:04

  ja som učitelka a už som sem písala príspevok o tom, že rodič ak ma problem, tak má prísť a ozvať sa a nie riešiť veci poza chrbát ...

  podla mna dieťa je šikovné, ale či je hned "mimoriadne nadané", to sa neodvážim posúdiť na zaklade maminých príspevkov. To by muselo absolvovať testy u psychologa, ale pravdu povedac, teraz je nadpriemerne inteligentné každe druhé dieťa (aj mojej dcere to vyšlo, paradoxne ked mala problemy v škole s koncentráciou a nosila mi horšie známky... idoh:  ), ale to neznamená, že dieťa nepatrí do bežnej školy... 

  Nedokážem ani posúdiť vzťah učiteľky k dieťaťu, prečo koná ako koná, prečo mu nedala knihu. Účasť na nejakej súťaži nemusí byť dovod, ved ak sa dieťa na súťaži umiestnilo, odmenu mohlo už dostať, a teda to mohla brať učitelka tak, že knižku za súťaž už má a dala iným deťom. Že dostali dvojkári, to je predsa v poriadku, Dvojka je dobrá známka a dieťa mohlo odmenu dostať napr. za mimoškolské aktiviy, reprezentovanie triedy/školy v športe a podobne.

  Aj ked, na prvom stupni si podla mna zaslúži odmenu KAŽDE dieťa, ktoré sa aspon trošku snaží. V dcerkunej triede dostavali na 1. stupni na konci roka malu drobnosť všetci a tí, ktorí boli aktívnejší, dostali nejaký darček naviac.

  Okrem toho najlepšiue deti šli na výlet, moja dcera nešla, hoci mala same jednotky a tiež boal na súťaži ... ale neriešim to, vysvetlila som jej, že autobus ma len 40 miest a možno pojde nabudúce, ked sa bude snažiť.

  Všetko je to o komunikácii, takto sa autorka s dcerkou doma zbytočne trápi a rieši veci, ktoré davno mohol vyriešiť jeden rozhovor. 

 • anonym
  09.11.2011, 16:23

  :tup:

 • anonym
  09.11.2011, 20:00

  ...suhlasim s prispevkom p. ucitelky, a taktiez chcem zdoraznit, ze ak rodic zbada problem, mal by to riesit hned (co najskor ako je to mozne), aby sa predislo zbytocnym nedorozumeniam. Otvoreny rozhovor, aj telefonat, ci mail vec vacsinou vyriesia.

 • anonym
  09.11.2011, 22:59

  Aj ja som učiteľka, ale nie som až taký ťažký profesionál, aby som nedokázala pochopiť mamičku, ktorá sa chcela jednoducho anonymne vyrozprávať a poprosiť o radu. Toto nepovažujem za riešenie poza chrbát.

  Autorke : Choď za pani učiteľkou a porozprávaj sa s ňou. Aj z toho mála, čo si napísala o svojej dcérke, si trúfam povedať, že mimoriadne nadaná je. Ak chceš mať istotu, požiadaj, aby ju poslali na testy. Ak by si to nechcela riešiť cez školu, kontakt na psychológa ti môže dať aj pediater. A ak by sa situácia nezmenila, pouvažuj nad prestupom. Netvrdím, že pani učiteľka tvojej dcérke ubližuje, aspoň nie vedome, jednoznačne jej však ubližuje táto situácia a stáva sa pre ňu neúnosnou.Určite nedovoľ, aby sa v nej zakorenil pocit, že snažiť sa neoplatí.

  Pani učiteľke, čo prispievala predo mnou : Akosi intuitívne cítim, že tomuto dieťaťu sa krivdí, a preto hlboko cítim s mamičkou a jej dcérkou a nedokážem sa na vec pozrieť očami profesionála, keď zároveň vo mne tlčie srdce rodiča.

 • anonym
  10.11.2011, 07:36

  Nemám pocit žeby som ohovárala učiteľku poza jej chrbát. Vážim si ju a celkovo si vážim učiteľky, viem, že toho majú veľa, preto som si chcela všetko najprv rozmyslieť a neotravovať ju s nejakou zbytočnosťou. Moja dcéra je veľmi citlivá a preto viem, že na niektoré situácie reaguje prehnane. A občas ja ako matka reagujem tiež prehnane. Preto som chcela vedieť ako to vnímajú ostatné maminky. Celú situáciu som nerozoberala ani s rodinou lebo viem, že tí na dcéru nedajú dopustiť (hlavne starká :excited: ). A na rodičovskom som už raz riešila jeden problém a stretla som sa s nepochopením zo strany mám aj p. učiteľky, takže aj to dosť ovplyvnilo to, že som chcela počuť najprv váš názor.  :flowers:

 • anonym
  10.11.2011, 08:03

  A ešte dodám, že ja som typ človeka, ktorý nemôže situáciu riešiť hneď. Keď som plná emócií, tak vybuchujem ako sopka :idoh: . Často poviem také veci, ktoré by som inak nepovedala a potom ma to mrzí. Snažím sa dať problémom čas aby sa emócie vo mne ukľudnili, jasné, že nie vždy to ide.

  Psychologičku u nás poznám a poznám aj jej spôsob práce. Ľudia čakajú aj rok na termín, niektorí sa termínu ani nedočkali... Myslím, že aj keby náhodou zistili vyššie IQ  u môjho dieťaťa,  bolo by mi to k ničomu, pretože u nás a ani v okolí nie je škola pre nadané deti. Možno by pomohlo 8-ročné gymnázium. To je od 5-teho ročníka, nie?

 • anonym
  10.11.2011, 15:11

  myslím, že je fajn, že si to chceš nechať najskor uležať v hlave. Určite je to lepšie, ako vybuchnúť a riešiť veci s horúcou hlavou ... len mam dojem, že toto sa už ťahá dlhšie, u dcery (a asi aj u teba) narastá pocit krivdy a nastal čas ísť do školky a spýtať sa aj na názor druhej strany...

  8-ročné gymnázium je po novom po 5. triede, tiež to chceme skúsiť ... ak sa dcera dostane, budem rada, ak nie, tak nevadí ... u nas nie je dovod ten, že by som bola nespokojná so školou, alebo by som si myslela, že dcara mi stagnuje, je nedocenená ... skor to beriem ako šancu ju mať už teraz "upratanú" a že nebudem musieť potom riešiť strednú školu.

   

+ -
Príspevkov: 24