Diskusie

Bútľavá vŕba

anonym, 28.10.2011 13:34

mamicky, prosim o radu

Poprosim mamicky, ktore beru rodicovsky a pracuju - mam 2 rocneho syna a od novembra budem chodit do prace. o dieta sa bude starat moja mama. mam narok na nejaky prispevok, okrem rodicovskeho? alebo mama?
dakujem za odpovede :flowers:

 • anonym
  28.10.2011, 13:57

  Nie, ale máš právo na plnú výšku RP + prídavky na dieťa. Ak by si ho dala do súkromnej MŠ (ktorá má svoje DIČ a teda platí si odvody za túto podnikateľskú činnosť) máš nárok na preplatenie nákladov do určitej výšky - preplatené budú na základe konkrétnych faktúr od podnikateľského subjektu.

 • anonym
  28.10.2011, 14:07

  aj keby sa Ti on starala certifikovana opatrovatelka, ktora ma na to zivnost, by Ti stat preplatil naklady - tak isto ako by to bolo aj keby si ho dala do skolky / jasli, max. suma, ktoru by si takto mohla ziskat, je tusim do 270 eur.

 • anonym
  28.10.2011, 16:48

  jediná možnosť by bola, keby si mama vybavila živnosť na opatrovanie detí a davala ti faktury. Dostala by si ich preplatené formou Príspevku na starostlivosť, ktorý je vyšší ako RP. Ale o RP by si automaticky prišla, nemožeš poberať obe dávky. S účinnosťou od 1. januára 2011 sa zvyšuje maximálna suma príspevku na starostlivosť o dieťa na sumu 230 eur mesačne. Rodič dieťaťa do troch rokov veku alebo šesť rokov veku dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom si bude môcť vybrať, či bude poberať popri zárobkovej činnosti rodičovský príspevok alebo príspevok na starostlivosť o dieťa.

  A tvoja mama by si musela platiť odvody, minimálne su okolo 150€ takže ak bude opatrovať iba1 dieťa, zostalo by jej menej, ako je výška RP. Teda sa to vo vašom prípade neoplatí... Oplatilo by sa to napr. ak by si vzala ešte 1 dieťa, alebo maminkám dvojičiek, trojičiek...

  Ja myslím, že ked dnes matkla može brať plný RP a ešte k tomu plat, tak snad je to dosť penazí. Mamine možeš davať (časť) RP a ty budeš mať celu vyplatu.

   

+ -
Príspevkov: 3