Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Bútľavá vŕba

anonym, 06.10.2011 20:47

Pohrýzol kamaráta

Ahojte maminky,
dnes pri odchode domov z prechádzky môj syn (takmer 4ročný) pohrýzol svojho rovnako starého kamaráta. Veľmi ma to mrzí, ešte sa nám to nestalo. Chcela by som radu ako postupovať. Čo mu vysvetliť. Stále si hovoríme, že biť, hrýzť sa nemá. A predsa sa to stalo. Mrzí ma to o to viac, že deň predtým mali konflikt aj v škôlke. Jeho kamarát bol predtým týždeň chorý a práve včera nastúpil po chorobe.. Učiteľky mi povedali, že keď je daný kamarát v triede, tak môj syn sa správa divoko, je úplne iný ako keď tam nie je. Ako mu vysvetliť, že nemá po ňom opakovať. Poznajú sa od narodenia, pravidelne sme spolu. Môj syn je skôr taký kľudnejší a kamarát divokejší. Stalo sa, že ho buchol (kamarát, je skôr taký autoritatívny, že chce aby bolo všetko po ňom a môj syn väčšinou vyhovel, nakoľko dosť dlho bol veľmi hamblivé dieťa), lebo mu nevyhovel môj syn. Teraz mám pocit, že po ňom opakuje, čo za tie roky u kamaráta videl, keďže je to malý pozorovateľ. Ako mu vysvetliť, že musí byť sám sebou a neopakovať po kamarátovi, že tým nedosiahne to čo chce?

 • anonym
  07.10.2011, 08:32

  V štyroch rokoch prudko stúpa v chlapčenskom organizme hladina testosterónu, takže sa bežne stáva, že v tomto veku sa aj z pokjnejších a plachejších chlapčekov stanú malí divosi. Vplyv kamarátov až tak veľmi neovplyvníš, ale dobrá správa je, že deti si väčšinou vyberajú kamarátov podobného ladenia ako sú oni. Ich priatelstvo bolo pravdepodobne iniciované doteraz tým, že sa poznáte s jeho rodičmi a stretávate sa. Teraz je vo veku, že si pomaly začne vyberať aj sám. Ak sú s kamarátom privelmi rozdielni, možno priatelstvo nevydrží. Len tak mimochodom, ja by som netvrdila, že nie je sám sebou. Možno si práve uvedomil, že ak chce v jeho prítomnosti zostať sám sebou, tak mu nesmie stále ustupovať a prispôsobovať sa a preto začali mať spolu konflikty. Veď k iným deťom sa tvoj synček takto nespráva.

 • anonym
  07.10.2011, 09:49  Súhlasím. Presne toto napadlo aj mne, hned ako som si prečítala otázku. Myslím, že by nebolo na škodu synovi vysvetliť, že zmena je život a že sa môže kamarátiť (aj) s inými deťmi - podľa vlastného výberu.

 • anonym
  07.10.2011, 20:12

  Ďakujem za postrehy. Práve o to mi šlo, že k iným deťom sa tak nespráva. Teda v mojej prítomnosti nie, v škôlke neviem. Z toho pohľadu ako ste napísali som sa nato nepozerala. Kamarátov má aj iných, aj v škôlke aj mimo. Neišlo mi to do hlavy preto, že deň predtým sme boli vonku asi so 4 deťmi a všetci boli ako anjelici, žiadny konflikt. Zhodou náhod všetci podobnej povahy ako môj. Skôr nekonfliktný. Tak mi len zostáva dúfať, že si nájde "vhodných kámošov". :tongue:

+ -
Príspevkov: 3