Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Bútľavá vŕba

anonym, 25.08.2011 17:46

o com sa rozpravat?

Nedavno sa mi suseda v nasej bytovke zdoverila, ze ma rakovinu. Bola som z toho ohromena, pretoze medzi recou povedala, ze uz ma jednu rakovinu za sebou a teraz sa jej to vratilo inde a je to este horsie. Ma teraz par chemoterapii za sebou. Ked sa stretneme na chodbe, pytam sa, ako sa ma, a vidim, ze jej je tazko rozpravat o svojom stave. O com sa mam rozpravat s tazko chorou osobou?

 • anonym
  25.08.2011, 18:32

  Ja by som jej nevypytovala na to ako sa má,určite sa jej o chorobe ťažko rozpráva.Možno by som len povedala pekný deň prajem,alebo dnes je krásne počasie že?  Alebo niečo podobné,pozitívné.

 • anonym
  26.08.2011, 07:13

  ak máš záujem,tak jej povedz,že sa s tebou môže porozprávať,ale sama už túto tému nevyťahuj,najmä,ak vidíš,že sa jej zle o tom rozpráva.radšej sa s ňou rozprávaj o univerzálnych témach,o počasí,o obchode................ o čomkoľvek.

 • anonym
  26.08.2011, 09:03

  Myslím, že by si mala voliť formulácie, ktorými ponecháš susedke dostatočný priestor. Napr. namiesto otázok "Ako sa máte?", "Ako sa cítite?", ktoré ju priamo navádzajú, aby sa rozhovorila len o chorobe, by som sa spýtala skôr "Čo máte nové?" alebo tak podobne - ak bude chcieť, povie Ti, že má nové topánky, ak bude chcieť, rozhovorí sa o svojich posledných výsledkoch... Témy na rozhovor - chápem, to je naozaj ťažké - o varení? keď aj tak variť nevládze, je jej pri chemoterapií zo všetkého na grc a vlastne ani chute necíti, o móde na ďalšiu sezónu? keď ani nevie, či sa jej dožije... Neviem, v akom je susedka veku - vďačné témy na neutrálny rozhovor sú deti, vnúčatá, domáce zvieratá, filmy, knihy. Určite nič nepokazíš, keď jej niečo pochváliš, napr. kabelku, sako, rúž, muškáty na balkóne - ako to len robí, že jej tak bohato kvitnú atď. - proste ju potešiť maličkosťou, aby sa mala prečo držať pri živote.

 • anonym
  26.08.2011, 10:31  :tup: :tup: :tup: :tup:

 • anonym
  27.08.2011, 07:52

  Vdaka za rady...ja sa snazim rozpravat o hocicom inom, ale viete ako to je, prve, ked sa stretneme, mi napadne, ako sa mate? A uz si v duchu tlciem hlavu o mur...
  Viem si predstavit jej situaciu, moj svokor pred par rokmi na rakovinu zomrel.
  Tak skusim to vnucatko a moju dcerku. Diky, ste zlate

+ -
Príspevkov: 5