Diskusie

Bútľavá vŕba

anonym, 10.06.2011 14:05

alkohol v rodine

ahojte.riešili ste niekto alkohol v rodine?s mojou mamou je to už veľmi zlé,podľa slov najmladšieho,ktorý s nimi ešte býva si fľaše dokonca skrýva a dokáže vypiť jednu za deň.chceme sa všetci súrodenci s ňou tento víkend porozprávať.v dobrom.nevyčítať,len povedať,že sa o ňu bojíme,pretože sa nám stráca pred očami.aj otec si vypije,ale nie je to také zlé.a strašne sa toho rozhovoru bojím.pretože mama je vzťahovačná,nerada počuje kritiku,nerada má oponentov a hlavne,ona vie všetko najlepšie, (pričom musím uznať,že je veľmi múdra a to nemá vš,ale vie veci,ktoré človek nazbiera len rokmi,lenže ona si ich aj zapamätá,na druhej strane občas žije v min. storočí,napr. čo sa týka stravovania detí,liekov.........).no je proste komplikovaná osoba,ale nechcem sa už len prizerať,ako sa ničí,ak by sa niečo stalo,potom si to budeme vyčítať.a viete čo je na tom najsmutnejšie?že k takému niečomu nás musela dokopať švagriná,ktorá sa s ňou paradoxne veľmi nemusí.tak držte prosím tento víkend päste,nech naše slová a prosby padnú na úrodnú pôdu

 • anonym
  10.06.2011, 15:25

  no to bude veľmi ťažký rozhovor a nechcem byť zlá, ale myslím si, že aj zbytočný :*-(   Aj my máme v rodine alkoholika - našťastie to nie je moja mamina ani ocino, ale viem si predstaviť, čo prežívaš.
  No žiaľ, väčšinou sa takýto ľudia nechcú o ich probléme rozprávať, pretože ony to za problém nepovažujú. Práve naopak bude podráždená a v horšom prípade aj agresívna a podobný rozhovor skončí zase len pri fľaške - nehovoriac o tom, že vás zato začne nenávidieť.
  Okrem toho, na PAL - protialkoholické liečenie musí ísť dobrovoľne, takže ak rázne povie "nie" tak s tým nič nenarobíte. Môže sa dostať na PAL aj nariadením súdu, kedy túto liečbu bude musieť absolvovať či chce alebo nie - ale súd by jej ju nariadil len vtedy, ak by ohrozovala zdravie alebo život svoj či iných, prípadne ak by spáchala pod vplyvom alkoholu nejaký trestný čin - viem o čom hovorím, pretože som na PAL pracovala vyše 6.rokov.
  Takže ak nebude sama súhlasiť tak ju na PAL nedostanete.
  Tak vám držím palce, nech to cez víkend dobre dopadne.

 • anonym
  10.06.2011, 16:00

  Súhlasím s príspevkom nado mnou. A len chcem dodať, že keď sa to aspoň nepokúsite riešiť samé sa to nevyrieš. Asi by som sa jú snažila aj so súrodencami neustále presviedčať aby na to liečenie išla. Držím palce.

 • anonym
  10.06.2011, 16:16

  Ahoj,
  my sme riešili takmer totožný problém v novembri minulého roku. S maminou už tiež býva len najmladší súrodenec, tiež je inak veľmi šikovná a schopná (ako sa vraví "do koča a do voza") a tiež nám oči musela otvoriť osoba, ktorá s ňou nie je pokrvná príbuzná (kolegyňa v práci). Z tvojich slov cítim, že už si nad tým premýšľala a zároveň s potešením konštatujem, že si nielen veľmi rozumná, ale aj veľmi empatická - vciťuješ sa do pozície maminy, vieš, že krikom a obviňovaním, nič nevyriešiš. Ste na dobrej ceste :clap: .
  Aj my sme si všetci súrodenci spoločne sadli a pozhovárali sa s maminou - veľmi otvorene, ale aj veľmi citlivo. Bez kritiky, výčitiek,...Spoločne sme si poplakali a dokonca sa aj zasmiali. Ešte ten večer sme sa dohodli na istom postupe, ktorý dodnes dodržiavame. Maminu sme objednali k psychiatrovi (špecialistovi na závislých) a na striedačku s ňou chodíme na sedenia. Užíva lieky a zatiaľ sa drží. Liečenie v liečebni odmietla a my sme to akceptovali. Ak by zlyhala ambulantná liečba, vie že ju to potom neminie. Naďalej chodí do práce, je neporovnateľne vyrovnanejšia ako bola predtým. Veľa veľa sa rozprávame a chodíme k nej tak často ako sa len dá. U nás to teda zatiaľ  vyzerá na happy end :D . No aj tak sme stále v strehu, aj keď mamina bojuje zo všetkých síl. Je to veľmi silná žena a len tak ľahko sa nevzdá.
  Ako dopadne váš boj s alkoholom veľa závisí od mnohých okolností (aj povaha maminy, aj vaša podpora, aj výber lekára,...), ale jedno je isté - ak má takú úžasnú dcéru ako si ty, má veľkú šancu zvíťaziť.

+ -
Príspevkov: 3