Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Bútľavá vŕba

anonym, 25.04.2011 14:49

platenie za sibacku?

Zaujimalo by ma, ci platite sibacom a olievacom za to, ze Vas prisli oliat ci vysibat...dnes sme tu mali synovca, a kedze ja s tymi zvykmi velmi nesuhlasim, zahlasila som, nech ho vyplati manzel. On mu dal 10 Eur, lebo tolko dostal maly aj od babky. Nie je to trochu prehnane? Vsak sibacka je o inom nez peniazoch...ci som naivna???

 • anonym
  25.04.2011, 15:23

  za môjho mládí, asi tak pred 15 rokmi si pamätám, že sme zvykli mladým a malým šibačom asi tak päť korún a nejaké to čoko vajíčko či zajačika darovať. ale to bolo pre spolužiakov a bratrancov. Babka davala bratrancovi 50, možno 100 korún. Ale v dnešnej dobe 10 eur? to sa mi zdá trocha veľa.

 • anonym
  25.04.2011, 18:40

  Ja čo si pamätám, tak oblievačka bola pre chalanov zaujímavá aj kvôli peniažkom ktoré si zarobili. Je pravda, že dnes dostanú viac ako bolo zvykom v minulosti. Ale záleží na tom kto si koľko môže dovoliť dať. Môj syn mal pred týždňom 4 roky a dnes si zarobil 19€, čo som sama nechápala, že už mu dávali aj peniažky. Pritom on si rátal koľko dostal vajíčok a peniaze ho vôbec nezaujímali...

  Ja som dala synovcovi 5€, si myslím, že to je primeraná suma, ale keby prišli nejaké cudzie deti, dala by som 1€

 • anonym
  25.04.2011, 18:54

  neplatím nič, velku noc ignorujeme ako sa dá a z domu odchádzame na celú velkú noc preč. Mame syna aj dceru, syn šibať nebol, manžel takéto zvyky neuznáva. Dceru by prišiel vyšibať možno nejaký spolužiak a bratranec (ak by sme bolo doma) a dostali by len čoko-vajce. Ale ona o to nestojí a ja si viem predstaviť tiež lepší program ...

  Kedysi, ked ešte boli koruny, dala som chlapcom po desaťkorunáčke ... teraz by bolo 33 centov asi dosť blbé, že?

 • anonym
  25.04.2011, 18:56

  omyl ... podla mojho manžela LEN KVOLI PENIAZOM! A toto ja podporovať nemienim, že niekto k nam bude chodiť na zarobkovu činnosť, nech im daju vreckove ich rodičia:iscrewloose:

 • anonym
  25.04.2011, 19:06

  no tak u nás sa vždy chlapcom z rodiny dávalo 100-200 korún, cudzím po 5 alebo 10korunáčke...teraz dávame väčšinou po 5 eur a krstňatám dávam 15, a aj krstná dá našim to isté. Ale najviac ma nahnevá, keď rodičia, ktorých deťom ja dávam 8 rokov peniaze (tých 100 sk alebo 5 eur), nedokážu dať mojim ani cent. Nejde mi o tie peniaze, deťom je to jedno, tešia sa zo zajacov, ale o princíp, a najnovšie ma vytočilo, že ani starí rodičia (mužovi rodičia) mojim deťom nedali ani euro a ja všetkým ich vnúčatám dávam po 5. Nuž, už nedám...

 • anonym
  25.04.2011, 19:17  človek by mal davať zo srdca, lebo dať chce a nemal by riešiť, či sa mu to niekedy "vráti" ...:think:  Každy by mal dať podla svojich možností. Pre niekoho je aj 20€ ako nič a mladej rodinke bude aj 5€ chbať v rozpočte.

  Ale plne ťa chápem, že to po čase človeka začne štvať ;-)  Aj mna by to štvalo a asi by soms a podla toho zariadila. Ono to je taka reťazova reakcia, ako s chodením si na narodeniny, kupovanie drahých darov ... jeden s tým začne a už sa to vezie. Najlepšie je sa už pred akciou dohodnúť, že sa budu davať len vajíčka a zajace a peniaze nie.

  Keby si mala doma len dcery, asi by si tiež len roky rozdávala a vy by ste nedostali späť nikdy nič. Aspon nie na šibačky, aj ked ja by som to asi chcela vrátiť inokedy a iným sposobom.

 • anonym
  25.04.2011, 19:21

  a ja som zase dnes dala synovcom po 3€ a susedom po 1-2 €, nakoľko si ani viacej nemôžem dovoliť dať :ups: , ale aj tak ma dnešok "stál" okrem iného aj 17€.....

  a okrem toho mne to nikto "nevráti" nakoľko mám iba dcéry ;-)

 • anonym
  25.04.2011, 19:45

  Súhlasím s väčšinou z vás a zárobkovú činnosť počas Veľkej noci nepodporujem. Pre chlapcov z rodiny som mala okrem balíčka sladkostí pripravenú aj päťeurovku, ale pre dcérkinych kamarátov škôlkarov len ten balíček. Našťastie tých šibačov nebolo veľa:lol:  Ale pri pohľade z okna sa mi naskytol pekný obrázok mládencov s vedrami ako naháňajú výskajúce dievčatá. Tu šlo naozaj o zábavu, o tradíciu a nie o peniaze.

 • anonym
  25.04.2011, 21:02  tak toto na veľkej noci milujem a aj som milovala.len už som na to stará :rofl:

 • anonym
  26.04.2011, 08:51

  Kašľem aj na celú veľkú noc na slovenský spôsob!  Je to len blbý, primitívny zvyk , podporovaný mužským šovinismom-- biť ženy, topiť ich ubližovať, ponižovať....
   Oveľa viac sa mi páčia zvyky u anglosaských krajín, hľadať vajíčka. Je to zábava ako pre chlapcov aj pre dievčatká.
  Ja som svoju synovi dala čoko- vajíčko a ani som nemukla niečo o vode, nech si nezvyká. Ani po susedoch ho nepustím. Pripadá i to ako žobranie, okrem iného.

 • anonym
  26.04.2011, 09:00  :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:  mam uplne rovnaký nazor

  Velku noc mam rada ako sviatky jari, zobúdzajúcej sa prírody, možno z časti aj ako kresťanský sviatok, do kostola síce nechodíme, ale napr. post v piatok dodržiavame a varím aj nejaké tradičné jedlá.

  Ale toto, čo sa deje na Slovensku je uplne mimo mojej predstavy peknej oslavy  :iscrewloose:  Cela ta pointa velkej noci je dnes skomercializovaná. Pre chalanov čistá zarobkova činnosť. Ja sa snažím toto obísť a tiež sme zaviedli velkonočného zajačika, ktorý daruje deťom vajíčka. Moja dcera dostala uplne rovnako ako syn aj od nas aj od starkích, bolo by mi luto dať iba jemu a jej nič (lebo alternatíva pre dievčatá neexistuje).

  A späť teda k tradíciám - v minulosti síce chlapci tiež dostavali za šibačku peniaze, ale len tí starší a oni za tie vyzbierané peniažky večer spravili pre dievčatá parádnu ludovú veselicu, kde sa spolu zabavili. Teda to bebolo len o tom ako dnes, že dievčatá ponížili a vyšibali peniaze a čokoladu.  Takže chalani maju zarobene a dievčatá možu liečiť modriny, prať, sušiť a upratovať :iscrewloose:

   

 • anonym
  26.04.2011, 10:36

  ja som uz bola v tom, ze tato tradicia u nas zanika... a zrazu minuly rok sa muzi nejak dohodli, ze zacnu s detmi chodit po rodinach. cize vzajomne sa navstivili viacere rodinky. a bolo to fajn, deti sa vzdy pohrali, dospeli sme sa porozpravali, v podstate to bol taky navstevny den... ale nikto si nedovolil prepadovku, nikto neprisiel bez toho, ze by sme netusili, ze ma k nam namierene. cize v takomto ponimani som to nebrala ako zarobkovu cinnost (ani nikto z pritomnych). a chlapcom som dala po 1 eur. na druhej strane som neriesila co doniesol syn, myslim ze cca 3 eur. kazdy dal, co uznal za vhodne. cele to bolo skor symbolicke. potom vsak dostali deti peniaze od babky, ale obaja syn aj dcera. ma ich jedinych vnukov a chcela, aby som im nieco kupila co potrebuju.

 • anonym
  26.04.2011, 11:28

  Ahojte, ja beriem Velku noc ako krestansky sviatok, nie ako zarobkovu cinnost, to ma hrozne na tychto sviatkoch vytaca. Napr. ani v Cechach sa nekupe, dokonca po sibacke chodia aj chlapci, aj dievcata... To by som skor brala, samozrejme ze dostanu vajicka, nie peniaze.

 • anonym
  26.04.2011, 11:51

  Náš malý mal teraz na Veľkú noc meniny, tak sme spojili oslavu jeho menín s vyšibaním návštevníkov :) babky, tety. bol tam aj jeho malý bratanec, tak šibali obaja, mali z toho radosť, dali sme im nejakých čokoládových zajačikov, vajíčka.

  Pokiaľ k nám príde niekto z rodiny, alebo zo známych - ktorí sa vopred ohlásia, vyšibať, a je z toho nakoniec príjemné posedenie, odreagovanie sa, tak áno. ale neuznávam, keď pri dverách zazvonia úplne cudzí ľudia, chlapi/chlapci, ktorých človek vôbec nepozná, a oni očakávajú, že im už asi otvoríte s peniazmi poprípade tí starší s fľašou alkoholu v rukách a že budete rozdávať na všetky strany.

 • anonym
  26.04.2011, 15:05  :tup: :tup: :tup:  SUHLASIM!

+ -
Príspevkov: 21