Diskusie

Bútľavá vŕba

anonym, 21.02.2011 10:39

na tému vecí a výdavkov

čaute, prečítala si vaše príspevky. Tu nešlo o to, či niekto sleduje, kto čo má oblečené, len ide o priority. Aj ja poznám rodiny, ktoré nemajú pomaly na základné výdavky životné- večen sa sťažujú, ale kúpia si kožený kabát, adidas športovú súpravu, dieťa má už tretiu šu-šu  bábiku, adidas tenisky, zlatú retiazku a LCD nanovšiu telku, ale sú neskutočne uvzdychaní a uplakaní. Toto je ten zádrhel, potom príde problém, treba zaplatiť vyúčtovanie alebo drahý liek a budú vyplakávať, aké je všetko drahé. Medzitým dajú neviem koľko eur na cigarety a pod., ale stále im chýba na základné veci. Toto je chybné, ak nemám na základné výdavky, tak s i nemám kupovať cigarety a adidas bundy a tak, toto asi chcelo byť povedané. Jasné, nech si kupuje kto chce , čo chce, je to jeho problém. Sú určité typy ľudí, napr. sú ľudia, ktorí majú skutočne veľa fin. prostriedkov a kúia si všetko možné aj nemožné, ok. Ale ľudia, ktorí majú minimum, si potrebujú niečo dokazovať a prekryť ite komplexy tým, že sa ovešajú tiež značkovými vecami, ale nech teda potom nevyplakávajú, že nemajú na zákaldné veci. Inak samozrejme, každý tým svojim prezentuje svoj postoj k životu, ktorý nasávajú aj naše deti, takže keď to máme v rodine zavedené tak- či onak, deti to majú vžité ako nejaký model. Ak im v obchode dáme na výber medzi dvomi sladkosťami, tak si zvyknú vybrať  a nie brať všetko. Aj my to tak máme zavedené, spočiatku bola chyba, keď sa malý narodil, že muž mal tendenciu kupovať často hračku alebo iné veci, lebo ona ako malý nemal dostatok, tak si to mohol dovoliť, tak kúpil, ale časom mu došlo, že takýmto štýlom sa to rozvinie  zlým smerom. Prehodnotili sme a deti si musia zaslúžiť aj svojim správaním niečo navyše. Iné sú narodeniny, Vianoce .... Ale inak drobnosť, ak sa dobre učí , snaží sa, ak je nejaký cirkus alebo niečo nedobré, samozrejme sú  tresty - žiadna telka, žiadne hry, žiaden výlet, žiadna návšteva a pod. Máme pravidlá dohodnuté. Máme dvoch chlapcov a čo im pripravíme na oblečenie, to si dajú, značkové veci - tenisky z výpredaja, značková mikina zo sekáča, inak slušné veci, veľmi často výpredajové , kde sa celkom slušne ušetrí a sú to super veci. Ako si to kto doma zavedie, tak to má, keď niekoho baví sa na niečo celý život hrať - divadlo, je to náročné, myslím, že byť sám sebou je lepšie.

:D

 • anonym
  21.02.2011, 11:17

  Plne s tebou súhlasím. My tiež nemáme peniaze na rozhadzovanie, ale nesťažujem sa. Na oblečenie som si už dva roky nič nekúpila, radšej si požičiam buď od sestry alebo mamy. Ale ako hovorím nesťažujem sa. U nás sa nefajčí, ani nepije takže na takéto veci nemíňame. Partner je zamestnaný, ja som na rodičovskej. Máme kde bývať, máme čo jesť, máme na splácanie hypotéky. Tiež poznám ľudí čo sa sťažujú na nedostatok fin.prostriedkov, ale až nepochopiteľne míňajú na zbytočné veci. V podstate mi je to jedno, nech míňajú, ja im nezávidím, ale nech potom nevyplakávajú, že nemajú na stravu atď... Takémuto správaniu vôbec nerozumiem.

 • anonym
  21.02.2011, 11:54

  Citala som predchadzajucu temu, plne suhlasim, ze je to otazkou priorit. V podstate ma to nemusi zaujimat co kupuju ini. Avsak, ako chceme aby stat potom hospodaril, ked ludia nevedia s peniazmi narabat... Ked si nevychovava obcanov. Mozno by stalo za tu namahu zaviest do skol predmet financnej gramatiky. 

 • anonym
  23.02.2011, 13:41

  suhlasim s prvym prispevkom, v podstate nieco v tom duchu som napisala aj v jednej z predchadzajucich tem.

  asi na pomery tychto diskusii patrime k vyssim prijmovym skupinam. nezvyknem sa zamyslat nad znackami, ale nad potrebou a funkcnostou materialnych veci. skor sa zameriavam na veci, ktore nesuvisia s peniazmi, ako su priatelia, vztahy, duchovny zivot, vzdelanie a pod. ked si mam vybrat medzi dovolenkou v exotickej krajine (len nasa rodina, bez priatelov) a nizkonakladovou dovolenkou v SR s priatelmi s mnozstvom aktivit, ktore pripravime pre svoje rodiny, tak ma ziadna exotika nelaka a taka dovolenka je  pre mna balzam na dusu a dava neskutocnu chut do dalsieho zivota.

 • anonym
  23.02.2011, 16:38

  je to finančná gramotnosť a do škol už bola zavedená v rámci občianskej náuky, niekde ako samostatný predmet - to závisí od školy. Len či to aj kvalitne odučia .... :whistle:  aby to malo vyznam. Mne v tomto najlepšiu školu dalo školenie pre jednu poisťovňu, nakoniec som to nerobila, nebavilo ma to, nemám na to žaludok, ale niektore zasady mam vštepené dodnes a ten niekolkodenný seminár bol fantastický :thumbsup:  a vela mi dal do života.

  Dnes žijeme s manželom a 2 deťmi spolu z 1400€, mame nove auto, chodíme každy rok na dovolenku, dovolíme si aj dobrú stravu aj oblečenie a žijeme bez pôžičiek, platíme len leasing na auto a to je len na 3 roky, takže to neberiem ako nejaký strašný zaväzok. Mame finančnú rezervu.  Vieme si vydavky zadeliť a rozmýšlať ekonomicky. Mame dobre urobene poistky, kedže sa tomu trošku vyznám, viem na čo sa mam spýtať a čo mam mať poistené, teda to nie je vyhadzovanie penazí do vetra.

 • anonym
  23.02.2011, 17:24

  hej, presne to som myslela, financnu gramotnost, pardon... omyl... FFA

+ -
Príspevkov: 5