Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Bútľavá vŕba

anonym, 19.02.2011 12:34

Aj vás už otravuje tento konzumný spôsob života?

Ani neviem, kde začať. Už vyše dvoch rokov- odkedy máme dieťatko- sa pokúšam pochopiť predstavy mnohých oteckov, no najmä mamičiek, o výchove svojich detí. Aj my máme dieťa, no s manželom sa na niektoré veci pozeráme tak "trochu" inak, než ostatní. (Alebo aspoň väčšina.) Neviem, či hľadám medzi kamarátkami zle, ale to, ako svojim ratolestiam chcú VŠETKO dopriať, dať, kúpiť, zabezpečiť..., len aby sa vyrovnali zvyšku sveta okolo seba ma často vedie až do zúrivosti. Podľa mňa je to choré. Deti od útleho detstva obliekajú od hlavy po päty v značkových veciach, sú vyvážané v tých najdrahších kočíkoch, obklopené množstvom hračiek... Je mi smutno, keď nakupujem s kamarátkou a jej dcérou. Pri každom nákupe má dieťa plnú náruč rôznych čokoládok, lízaniek, chrumiek...čohokoľvek, na čo prstom ukáže. Pritom je to rodinka, ktorá žije v prenájme, z jednej výplaty manžela, bez úspor a výhliadok do budúcna. Majú však filozofiu: "Dieťaťu dať všetko." Často to s manželom rozoberám, no nám sa nezdá, že takýto konzumný spôsob života je to správne riešenie pre dieťa. Riešim to tu kvôli tomu, že si s tým už sama neviem v mysli rady. Aj ja chcem dopriať môjmu dieťaťu "všetko", ale isté hranice predsa existujú. Nie sme chudobní, malej nič nechýba, predsa nechodí v Adidas, Nike, Puma... veciach oblečená od hlavy po päty. I keď by sme si to mohli 100-krát viac dovoliť, než mnohí okolo nás, ktorí tak robia. Čo vy na to???

 • anonym
  23.02.2011, 13:58

  Uf, takto by som to netriedila! Každý má predsa svoj rozum a svoju životnú filozofiu, bez ohľadu na to koľko zarába. Veď nie sme v Indii, aby sme sa delili na nejaké kasty!

 • anonym
  23.02.2011, 14:45  pekna myšlienka

  aj ja mam pocit, že sme z konzumu už vyrástli ... kedysi sme nakupovali bez rozmyslu, len aby bola plna chladnička a skrina a akosi sme sa toho presýtili. Možno niekedy človek musí prejsť touto fázou, nadobudnuť životne skusenosti a poučiť sa.

  A tiež mam pocit, že konzumnejšia je staršia generácia, dnešní 50-níci a viac, ktorí po pade komunizmu zrazu nevedeli, čo od radosti kúpiť. Zažili nedostatok, zažili hrozne veci v obchodoch, absolutne žiadny výber, zhananie riflí a tenisiek v tuzexoch a podobné veci.

+ -
Príspevkov: 32