Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Bútľavá vŕba

anonym, 26.12.2010 12:49

Antikoncepcia a spoveď

Spovedáte sa z toho, ak áno, čo na to kňaz?

 • anonym
  27.12.2010, 15:33  Načo chodíš do cirkvi, keď nesúhlasíš s jej učením? Zdá sa mi to nelogické a pokrytecké.

 • anonym
  27.12.2010, 20:26  možno preto, lebo tak ako ja, vnútorne verí v boha, ale nemusí ako taka ovca bez vlastneho rozumu všetko "zožrať", čo v kostole farári povedia. Ja napríklad vidím, akos a niektore časti biblie uplne vedome zle vykladajú, cirkevní hodnostári prekrucuju podla toho, akos a to práve hodí (ako v huistóruii, tak aj dnes), manipulujú ludí, nenechajú ich normálne žiť moderným spôsobom života, potrebuju, aby poslúchali.

  Lenže nie každy človek sa da takto oblbnúť a zmanipulovať, vyslovene si nechať vymyť mozog niekým, kto o tom NIČ nevie. Farári nie su ženatí, nemaju deti (no ... nemali by mať), teda aspon sa o žiadne nemusia denne starať, živiť ich a obliekať, nie su to ŽENY, nerodia, nie su tehotní ... ale kecať vedia vždy a do všetkého. podla mna by sa do tohto starať cirkev vôbec nemala! Ja beriem antikoncepciu cely čas, čo som s manželom spolu, s prestávkou na plánované deti a milujeme  a rešpektujeme sa ovela viac, ako mnohí z tých, čo denne behaju do kostola, ale doma po sebe ziapu a jediny dovod, prečo sa davno nerozviedli je ... KOSTOL a CIRKEV.

  Zatial som antokoncepciu riešila ja, teraz zvažujeme manželovu vazektomiu, kedže už viac detí nechceme. Takže to nie je o tom, že to hodil len na moje plecia a on si "len užíva". Hlavne si užívam aj ja sex bez strachu z neplanovaného tehotenstva, bez pozerania na hodinky a kalendár a obmedzovania sa, dnes možem - zajtra nemožem.

  Žial, kedže cirkev nerešpektuje PRÁVO ŽENY sa rozhodnúť, a rozhodnúť o svojom tele, prestala som chodiť aj do kostola, aj na spovede. Takto cirkev prichádza o svoje ovečky ... lebo bohužial pre nich a našťastie pre mna nemám klapky na očiach a mam rada slobodu.

 • anonym
  27.12.2010, 23:56  Skus najprv mysliet a az potom pisat. Ako spravne uvadzas, Billingsova metoda sa zaobera vypoctom PLODNYCH dni, nijako neriesi vsetky ostatne v cykle (ktore mozu a nemusia byt plodnymi dnami) Isteze sa da pouzit aj naopak, len nie zvlast spolahlivo, nakolko sa "pri pocitani" "100%-ne neplodnymi dnami" vobec nezaobera. Rata len dni, kedy je pravdepodobnost otehotnenia nizsia a kedy vyssia, nic viac. Staci pozriet beznu medicinsku encyklopediu (nie katolicku)

 • anonym
  28.12.2010, 02:51

  mozem vam do tejto diskusie skocit? niekto tu pisal nieco take, ze sa da z cirkvy "vyskrtnut". je to pravda? mna sice pokrstili, ale som ateistka jak vysita a rozhodne sa nechcem priradovat ku katolikom. ako sa toho privlastku da zbavit? dakujem.

 • anonym
  28.12.2010, 09:02  Treba dať písomnú žiadosť na faru, kde majú záznam o tvojom krste, alebo tam zájsť osobne, ak sa dá.

 • anonym
  28.12.2010, 09:30  Ja len nechápem, prečo by mal veriaci človek chodiť práve do katolíckej cirkvi, keď sú tam také podmienky o akých píšeš a ešte aj horšie. Veď priamo nútia ľudí k pokrytectvu a k mnohým iným nebiblickým veciam. Mám veľa známych, ktorí keď naozaj uverili, tak boli nútení z kostola odísť, lebo dostali od farára na výber buď-alebo. Sú aj iné cirkvi, založené na Božom slove- biblii a život v nich vyzerá úplne inak. Ja si myslím, že keby  do katolíckej cirkvi chodili fakt len ľudia, ktorí ju plne akceptujú a žijú tak ako učí, stala by sa z nej úbohá zomierajúca cirkvička. Takto má len veľa členov na papieri a veľa členov, ktorí tam síce chodia, lebo nepoznajú nič lepšie, ale vo veľa veciach nesúhlasia, a ani nemôžu súhlasiť, ak nie sú úplne zblbnutí.

 • anonym
  28.12.2010, 10:39  presne tak ako píšeš ... žiadna demokracia, slobodna vôľa ... ale skor diktatura v štýle, kto nejde s nami, ide proti nám a treba použiť všetky dostupne donucovacie prostriedky (napr. zákaz chodiť na prijímanie, čo mnohí veriaci ťažko nesú), navyše mu bude opakovane "dohovárené" na spovediach, len aby sa človek podriadil, . Nepripomína vam to niečo???

  Viete, čo je primarny učel spovede? Historicky ide o to, aby farari vedeli o veriecich VŠETKO a nasledsne to mohli využiť a zneužiť v svoj prospech, honobenie majetkov atď. . V žiadnom prípade to nie je prostriedok úľavy. Ja som teda nikdy žiadnu ulavu nepocítila, skor riadnu depku a nasledne odpor tomu celému.

 • anonym
  28.12.2010, 14:36

  tu ste to zvrhli riadne iným smerom, dámy...

 • anonym
  28.12.2010, 15:37

  svätá pravda - zvrhlo sa to tu na hľadanie svetovej pravdy.....:tongue:

  Ale ako to už chodí, minca má dve strany (aj tri - hranu), takže späť k téme...

  Podľa môjho výhradne subjektívneho hodnotenia je táto otázka voľbou menšieho zla - vysvetlím:

  Ako veriaca evanjelička som mala dilemy ako na vec a skončila som cca 10 rokov na Cileste. Áno - čítate dobre! Pretože, keď som si porátala dve a dve - neboli to štyri. Mať dieťa v 18-tke? Mať ho s tým možno nesprávnym mužom? Viem sa rozhodnúť v takom veku, ktorý je ten pravý? A mnooooho ďaších otázok - veď viete akých baby. Vysoko sebecky som si priznala, že to nie je cesta, ktorou chcem ísť. A niečo ako potencionálny potrat je v mojom živote niečo absolútne vylúčené, pretože, podľa mňa je toto oveľa väčšie zlo ako zabránenie počatiu. A tak som sa rozhodla pre to "menšie zlo".

  Čo sa týka spovede ako takej - neviem posúdiť. Ja mám takú "blbú" povahu, že ak by som aj dačo také vysúkala zo seba pred farárom, viac by ma bavilo jeho pohoršovanie ako moja spoveď. :green:

  Kto si bez viny, hoď kameňom! ;-)

 • anonym
  28.12.2010, 15:39

  No veru, riadne sa odbočilo od témy. Myslela som, že sa nezapojím, ale pár viet predsa len napíšem. Nikto predsa nenúti nikoho byť kresťanom. Cirkev má určité pravidlá a človek buď chce, alebo nechce byť jej členom. Prečo by sa mala ona prispôsobovať tomu, čo chce moderná doba? Ona hľadí na to, aby sa dodržiavalo to, čo chcel Pán. To je ako s hociktorými inými spoločenstvami a krúžkami - majú nejaké regule a my si zvážime, či ich chceme dodržiavať a byť členmi, alebo nie. Čiže, podľa mňa, tí, čo si chcú meniť pravidlá Cirkvi podľa seba, asi sa s ňou celkom nestotožňujú, ale presne, ako bolo vyššie písané, chodia do kostola, lebo je to zvyk, lebo ich rodičia dali pokrstiť a čo by predsa ostatní povedali, keby oni z Cirkvi vystúpili???? Áno, pravdepodobne by nebola potom majoritnou cirkvou, ale plná ľudí, ktorí naozaj veria a sú ochotní vieru odovzdávať aj ďalším pokoleniam.

 • anonym
  28.12.2010, 16:45

  Katolícka cirkev sa iba hrá na kresťanstvo, lebo jej to dáva moc na manipuláciu ľudí a na zhromažďovanie majetkov. Považujem ju skôr za politickú organizáciu, než za cirkev. Viac biblického kresťanstva vidím v iných kresťanských cirkvách, ktoré sa nevyhlasujú za jediné pravé. Otázka atikoncepcie je v nich ponechaná na slobodnej vôli a svedomí každého jedného človeka.

 • anonym
  28.12.2010, 17:11

  Suhlas! a ten / ta, co predtym pisal(a), ze "Cirkev zakazuje chodit tym, co nedodrzuju pravidla, na prijimanie, co mnohi 'veriaci' tazko nesu..." nuz k tomu len tolko, ked ides niekam na navstevu, tiez tam akceptujes pravidla, ktore maju a ak napriklad trvaju na tom, aby si vsetci, aj hostia, pred jedlom napriklad umyli ruky a dali na kolena servitku, tiez to asi budes respektovat a neurobis to tak, ze len co Ti otvoria dvere, odsotis vsetkych a napriek tomu, ze mas spinave topanky, sa rovno v nich nerozbehnes k stolu, lebo Ty si hladna a teda mas pravo sa najest, ci s tym niekto suhlasi alebo nie, v akom stave sa vrhnes k stolu... tak je to aj v Cirkvi, bud respektujem jej pravidla alebo nie som jej clenom. Cirkev je ta ista uz vyse 2000 rokov a naozaj nema potrebu sa prisposobovat stale sa meniacim nazorom a chutkam ludi, Cirkev nie je lacny supermarket, v ktorom by krst bol zakaznickou kartou, na zaklade ktorej si Ty vyberies, co sa Ti hodi a este sa bijes hrdo do prs, ze Ty si clenom :iscrewloose:. no a este jedna vec: Cirkev nema potrebu, aby mala vela a este viac clenov, ale aby jej clenovia boli skutocne veriaci a verili v to, co logicky vyplyva zo Svateho Pisma a v odkaz, ktory nam zanechal Pan.

 • anonym
  28.12.2010, 19:06

  Katolicka cirkev tu vôbec nie je už 2000 rokov, ale až od Rímskeho cisára Konštantína, ktorý urobil z kresťanstva štátne náboženstvo a tým ho ako organizáciu de fakto znehodnotil, lebo sa začali hromadne krstiť a pripájať ku kresťansstvu aj ľudia, ktorí v Krista neverili, ale išlo im len o výhody s tým spojené. Počas celej histórie katolícka cirkev prenasledovala tých, ktorí verili v biblické kresťanstvo a snažili sa ho žiť. Katolícka cirkev káže situačnú etiku a pravidlá mení ako sa jej zapáči. Príklad dvojtvárnosti ohľadom antikoncepcie -  keď bola v bývalej Juhoslávii vojna a kláštory boli prepadávané a mníšky znásilňované, antikoncepciu im povolili, aby neotehotneli po znásilnení.

 • anonym
  28.12.2010, 20:11

  ved to... ja práveže vôbec nemám ten pocit, že hladí na to, čo CHCEL Pán ... ona hladí na to, čo chceli a chcú farári a cirkevní hodnostári

  dnešna cirkev už je na míle daleko od povodneho zámeru Pána ... vykladá si veci tak, ako jej to pasuje. A to nielen katolícka cirkev ...

 • anonym
  28.12.2010, 20:22

  vieš, som slušne vychovaná, takže so špinavými rukami by som jesť nešla

  ale chapem, myslíš to obrazne ... a k tomu toko, že nechodím na navštevu k ludom, kde by ma chceli davať do laty a necítila by som sa tam dobre a príjemne, pohodlne a v určitom zmysle slobodne. Kde by mi zakazovali jesť len preto, že si oni myslia, že mam ruky špinavé, pričom by moje ruky boli dosť čisté pre mňa. Kto určuje čo je ešte čisté a čo špinavé??? Ved to je predsa cele subjektívne. Oni si subjektívne myslia, že kym na rukách bude jediná bakteria, ruky su špinave a treba ich drhnúť. A ja si myslím, že moje ruky su čisté, lebo bakterií sa uplne zbaviť nemožno a ani to nie je zdravé ;-)

  U mna ta "jedna bakteria" je používanie antikoncepcie. Inak su moje "ruky čisté", žijeme slušne, s manželom vedieme roky pekné manželstvo, nehádame sa, vychovávame deti, v rámci možností sme ludom v okolí nápomocní, nikoho sme nezabili, nepríživníčime, pracujeme ... A ak kvoli jednej "bakterii" nesmieme na prijímanie, tak je to smutné ... ludia robia ovela  horšie veci a je im na spovedi odpustené, chodia na prijímanie a žena užívajúca antikoncepciu nesmie ??? A nesmie iba ona, alebo ani jej manžel?

+ -
Príspevkov: 38