Diskusie

Bútľavá vŕba

anonym, 22.11.2010 15:57

farar na nabozenstve

Dnes prisiel moj syn (prvak) domov  a povedal, ze nechce chodit na nabozenstvo. A vraj behali a moj syn vrazil do nejakeho dievcata- nechtiac. Farar sa mu vyhrazal s dvojkou zo spravania a vybral mu z tasky dosky, v ktorych ma zosity a knihy a listoval si tam. Dokonca mu do slabikara dopisoval slova, pri ktorych mali napisat len prvu slabiku. To akoze co si dovoluje? :evil:

To ma na to pravo len tak si vytiahnut z tasky veci a "hrabat " sa v nich?

Synovi som povedala, ze nech drzhykrat povie fararovi, ze to je slabikar pre prvakov, nie pre fararov :ups: :tongue: , ale ma to fakt nastvalo.

 • anonym
  26.11.2010, 13:08

  No, takze ja som pisatelkou uvodneho prispevku. Dakujem vam za vase nazory.

  Ja som tiez ucitelka, ale nedovolila by som si len tak "hrabat" sa v niekoho veciach a len tak pisat niekomu do knih a nanajvys, ked nie som triedna ucitelka, ale len dochadzam ucit jeden predmet.

  Viackrat som sa pytala syna, nech mi povie pravdu, ako to vlastne bolo, lebo akoze ho poznam, nie je to anjelik, len anjelik s rozkami ;-) Farar mu vytiahol dosky so zositmi z tasky preto, lebo syn si odmietol (po uvodnych vyhrazkach a inych reciach) vybrat zosit na nabozenstvo, tak farar sa podujal iniciativy a popozeral si aj ostatne zosity a knihy, skonstatoval, ze syn pekne pise.

  Ale co viedlo farara k tomu ,aby si dopisoval so slabikara?! Ano, mate pravdu, terba sa opytat farara, ale bohuzial az v pondelok, lebo to je jeden den, ked on tam pride ucit prvakov nabozenstvo a triednu maju tento tyzden choru, tak s nou nic neporiesim.

  Ja som zalozila tuto diskusiu preto, lebo nechcem robit z komara somara a chcela som vediet iny nazor, nie preto, aby mi tu niektore dali  super radu alebo poucovali.

  Podľa mna farar sa nema co hrabat v synovej taske (ze mu sam vybera veci) a toboz nepisat do prvackeho slabikara, tot vsjo.

 • anonym
  26.11.2010, 13:09

  Tak daj syna na etiku a hotovo.

 • anonym
  26.11.2010, 13:19

  [QUOTE] anonym napísal:
   

  Ja som tiez ucitelka, ale nedovolila by som si len tak "hrabat" sa v niekoho veciach a len tak pisat niekomu do knih a nanajvys, ked nie som triedna ucitelka, ale len dochadzam ucit jeden predmet.

  Ako učiteľka máš asi dosť skúseností, tak poraď, čo by si robila ty, keby si niektorý z tvojich žiačikov odmietol vybrať pomocky na vyučovanie.:s

 • anonym
  26.11.2010, 15:03  podla mna, ak je to farar a ma teda uznávať iste hodnoty, ma vedieť komunikovať s ludmi, ma byť tak trochu psycholog a ak sa vyskytuje na škole, tak aj pedagog, takže to tak NESMIE riešiť. Mal si zavolať obidve strany a v klude sa spýtať, čo sa stalo, vysvetliť si to, chlapcovi prípadne dohovoriť, povedať mu, nech je opatrný, lebo mohol inemu ublížiť a prípadne mu napísať poznámku.

  Sama som učitelka a všeličo musím riešiť, aj šikanu, aj zle známky, aj nevhodne správanie.  Ale v živote by som si nedovolila po dieťati kričať, vyberať mu jeho osobne veci (toto sa ani NESMIE, učitel nemá právo ísť žiakovi do tašky, ani mu brať jeho veci!!! Už vôbec nie mu tam niečo dopisovať, jedine aj by sa jednalo o nejkú opravu )

 • anonym
  26.11.2010, 15:08

  a k tej dvojke zo správania ... neviem o čo mu išlo, ale to nie je len tak, na zaklade 1 priestupku hned dieťaťu dať zníženu známku zo správania. V každej škole je presne vymedzené, za čo sa može znížiť znamka (a určite to nie je, že raz niekto niekoho, možno nechtiac, buchne). V takomto prípade by sa musel predvolať rodič, najskor situáciu riešiť s ním, skúsiť zjedanať nápravu ... inak sa znížena znamka minie účelom. Potom sa musí ešte odsúhlasiť na pedagogickej rade a až potom ju može niekto niekam napísať.

  A špeciálne u prvačika na ZŠ to by už musel byť obrovský priestupok, aby dostal takuto zniženú známku. Napr.  krádež, chodenie poza školu, zámerné šikanovanie spolužiaka a žiadna snaha zo strany rodičov to riešiť.

  Ja by som skor dala 2 zo správania panovi fararovi ...

 • anonym
  26.11.2010, 15:13  nie som ta pani, čo písala vyššie, ale toto sa rieši tak, že sa da zapis do klasifikačneho hárku a žiackej knižky. A za tie zápisy su vychovné opatrenia - napomenutia, pokarhania, prípadne sa potom prikročí aj k zníženiu známky zo správania, ak ma tých zápisov viac, teda takto sústavne porušuje školský poriadok.

  Len za nenosenie vecí sa nemože dať zla známka - päťka. Ale možeš ju dať za samostatnu prácu, ktorú ma urobiť v zošite a on si ju tam nenapíše. Alebo nema rysovacie potreby a teda nemože ulohu narysovať ... nedonesie si slovník a nemože pracovať ... nema farby a vykres a za celu hodinu nič nenamaluje.

 • anonym
  26.11.2010, 15:26

  Ano, farar urobil cybu. Fajn, ale kto z nas ich nerobí. Mňa skor zaražaju autorkine reakcie. Podľa toho, ako opisuje celú situáciu, tipujem, že jej synček je dosť uražlivý a tvrdohlavý. Zastrašené dieťa by si neodmietlo vybrať zošit, urazené a vzdorovité ano. A reakcia autorky na synovo sťažovanie, že mu má odpovedať takým odpisovým spôsobom...:iscrewloose:    Tomu dieťaťu doma asi všetko prejde a na vine sú vždy tí druhí. A keď sa mu niečo nepáči, tak už tam nepôjde.

  Pochopte, nezastávam sa farára... len na to, že nechce robiť s komára somára, to nafukuje fakt parádne.

 • anonym
  26.11.2010, 16:28

  Presne takto to vidím aj ja...

 • anonym
  26.11.2010, 21:15   

  No, mozno je chlapec urazlivy a vzdorovity. Mozno. Ale celkom iste na jeho (mozno) hlupu detsku akciu nasledovala maximalne neprimerana reakcia dospeleho pedagoga (na tom figu zalezi, ci to bol farar alebo ucitel matematiky) Namiesto napomenutia, usmernenia alebo pre mna-za mna aj trestu nasledovalo tyranizovanie a vyhrazanie sa. Proti takym metodam by som ako matka mala setsakramentske vyhrady. Tyranizovanie deti dospelym je vsetko ostatne nez malickost!!!!

 • anonym
  26.11.2010, 21:21  nech je dieťa aké chce, v škole treba vychovávať inak ako doma. Doma si može rodič dovoliť decku dať aj po zadku, aj zakričať ... v škole su možnosti vyrazne obmedzené. Nie sme v škole takej, ako si ju pamätáme my, kde sme od učitela dostali palicou a doma sme sa to bali povedať. Dnešne deti vyrastaju uplne inak. Aj taky maly človiečik ma právo byť nehnevaný a urazený. Alebo nie? Musíme ho za každu cenu zlomiť a potrestať, zdeptať a ukázať svoju silu, lebo on je ten velky silny dospelák a ono je len male decko, čo ma byť ticho a posluchať, špeciálne pana "poloboha" - farára, lebo čo on povie je "sväté" a tomu sa neodporuje? Prečo sme my - naša generacia takí, že sa bojíme často niečo povedať a ozvať sa? Nie je príčina aj to, že nas vychovavali príliš autoritatívne?

  Proste pan farar jednoznačne v škole takto veci riešiť nemôže ... ON je dospelý a ON musí zostať nad vecou, riešiť veci diplomaticky a pedagogicky , ked je na pôde školy a chce učiť. Viete kolkokrát musi učitel všeličo predýchať a najskor riadne porozmýšlať, kym začne niečo riešiť a niečo povie? Ked jeho prvotným zamerom je vychovať z detí dobrých, sebavedomých a plnohodnotných ludí? Musíte mať oči otvorené, všímať si rozne malé naznaky a vedieť, kedy sa dieťa nejako prejavuje, lebo vlastne "kričí o pomoc"? Kolkokrát niečo riešime len s rodičmi, velmi opatrne, lebo hoci decka "vyskakujú", v svojej postate su velmi krehkí a často jedna veta može  vela pokaziť.

  Medzi fararmi je vela skvelých ludí a par takých, čo im kazia renomé ... presne tak isto je to medzi bežnými učiteľmi. A tým redím, ak ich ta praca nebaví, nech idú pracovať inde, kde budu spokojní hlavne sami so sebou a nebudu potrebovať deptať iných ludí okolo seba, aby si dokazali, akí su úžasní.

 • anonym
  27.11.2010, 10:26

  Ahoj, celá situácia je podľa mňa vytrhnutá z kontextu. Bolo by treba zistiť, čo sa tam celé odohralo, aby sme hneď neodsudzovali len farára, pretože predsa len sme tam neboli a nevieme ako to naozaj bolo. Takže odporúčam zistiť aj od iných osôb, ako to prebehlo p. farára nevynímajúc.:!:

 • anonym
  27.11.2010, 22:11

  Tyranizovanie? Pohrozenie dvojkou zo správania, prezretie zošitov a dopísanie nejakých slov do šlabikára je tyranizovanie??? :idoh:

 • anonym
  27.11.2010, 22:17

  :tup: Konečne tu niekto vystihol to, čo sa tu už hodný čas snažím vysvetliť aj ja.

 • anonym
  27.11.2010, 23:22

  Ak chcem ako rodič dobre vychovávať svoje dieťa, musím ho naučiť vychádzať s inými ľuďmi. Ano, aj dieťa má právo byť naštvané a urazené. Niektoré diskutujúce však vidia len práva detí. Farár nemá právo byť nahnevaný? Nemá právo na ľudskú slabosť? Väčšina z vás povie, nemá, je dospelý, je pedagóg, je farár... A matka, ktorá je sama učiteľkou, nemá náhodou povinnosť vychovať svoje dieťa tak, aby sa v škole vedelo správať?

  Ozaj, a keď o tom tak premýšľam, asi by som nebola rada, keby mal môj syn takých spolužiakov ako je autorkin syn.

 • anonym
  28.11.2010, 08:54

  ma na to samozrejme pravo, ale ako pedagog sa zachoval neprofesionálne a musí prijať prípadne následky. Inak sa smieme správať v súkromí a inak v práci. Vy by ste si dovolili svojmu podriadenemu zobraťhotový  výrobok, ktoremu absolútne nerozumiete, ale velmi sa vam nepáči, tak sem-tam niečo prebrúsiť, dofarbiť ?

  Taktiež ma pravo autorka to riešiť a sťažovať sa, či to skutočne urobí, je na nej. Ja by som išla za fararom a vydiskutovala si to v prvom rade s ním. Požiadala ho slušne, nech si robí svoju prácu, ale nech mojmu synovi neberie a nepozmeňuje učebné texty z iných predmetov, lebo to nie je v jeho kompetencii. A ak ma s mojim synom problem, nech ma nabuduce radšej predvolá a vyriešime to. A tiež by som dohovorila dieťaťu, lebo búchať do spolužiakov sa nemá, ani v škole behať, skákať. A tiež, že napriek tomu, že je nahnevané, musí sa na vyučovanie pripraviť a pana učiteľa / pana farara poslúchať, že tým najlepšie dokáže, že je šikovný a slušný  chlapček.

   

+ -
Príspevkov: 52