Diskusie

Bútľavá vŕba

anonym, 02.07.2010 23:26

Co po materskej-urady?

Kocky, potrebovala by som info, co treba robit po skonceni MD. Nemyslim, kde zohnat pracu, alebo ako zvladnut odlucenie od dietata, ale ci, kde a co treba nahlasit, vybavit, oznamit a tak - hlavne co sa tyka uradu prace, socialky, zdravotnej poistovne...
Mala by som este spomenut, ze som zivnostnicka (zacala som pred skoncenim MD, uz cca 2-3 mesiace dozadu).
Dakujem za vsetky infosky a rady.

 • anonym
  03.07.2010, 07:45

  ahoj

  popri živnosti poberáš ešte aj RP? Ak áno, tak jeho výplatu (alebo výplatu inej dávky - Príspevku na starostlivosť) ti zastavia automaticky po dovršení 3 roku života dieťaťa. Na SP si sa pravdepodobne už nahlasovala, ale poslala si si aj odhlášku ako poistenec štátu (žena na RD)?  Ak nie, treba si tam zájsť a odhlásiť sa, lebo potom by sa ti platili odvody dvojmo. V podstate si si mala dať tu odhlášku už ked si začínala podnikať.  Ostatne úrady obiehať nemusíš, na ZP si sa už pravdepodobne bola prihlásiť pri vybavovaní živnosti. 

   

 • anonym
  03.07.2010, 17:32

  A co taka co neje zivnostnicka? Co ma robit ta? Dakujem

 • anonym
  03.07.2010, 17:59

  ak nie je živnostníčka a nastupuje do práce, tak prihlášky do SP a ZP za nu vybaví zamestnávatel. Odhlášku do SP si musí podať sama. Na UPSVaR ísť nemusí, výplatu RP (alebo inej dávky)  zastavia sami, príde vam rozhodnutie. Ine by bolo, ekby sa vracala do práce predčasne, ešte pred dovršením 3. roku dieťaťa, vtedy si to treba ísť nahlásiť a oni už poradia, čo a ako.

  Ak do práce nenastupuje, má 3 možnosti:

  a) pojde sa nahlásiť na UPSVaR ako zaujemca o prácu, teda sa zaeviduje na úrad práce. Dieťa može dať normálne do školky a bude si aktívne hladať prácu, teda chodiť tam na podpisy, na konkurzy atď.

  b) ma choré dieťa, vtedy može požiadať o predlženie RD z dovodu zleho zdrav. stavu dieťatka. Musí to byť vážna diagnoza, dieťa musí byť v starostlivosti špecialistu a musí to posúdiť posudkový lekár. Ak to schváli, matka može byť doma a poberá normálne dalej RP, dieťa može byť v školke najviac 4 hodiny.

  c) ma zdravé dieťa ale z nejakého dovodu nechce alebo nemože ísť pracovať. Treba ísť na UPSVaR, SP a ZP a nahlásiť si, že sa mienite starať celodenne o dieťa do 6 rokov (tzv. "predlžená materská" ). Matka nepoberá od štátu nič, ale pokial dieťa nie je v školke, štát za nu odvádza odvody do SP aj ZP až do maximálne 6 rokov dieťaťa. Ak by šlo dieťa do školky (na maximálne 4 hodiny), štát platí len zdravotné poistenie. Matka v tomto prípade nesmie pracovať, ani na dohodu. Ale su tam nejaké veci, ktoré sa týkajú len matiek - samoživiteliek, tie tuším možu aj niečo zarobiť a maju to trošku inak, treba si to zistiť presne, ako to je .... a bude po zmene vlády, lebo toto sa stále mení.

 • anonym
  07.07.2010, 09:40

  mne konci 30.08.10 materska a tiez neviem co a ako a neviem ci malu mam dat na cely den do skolky alebo na 4hodky, som z toho uz uplne na nervy, robota ziadna,nikto ma nechce lebo ked pocuju ze mam male dieta tak hned ze nie, ze zeny po materskej neberu,...no hruza

 • anonym
  07.07.2010, 14:04

  ahoj,

  dala by som ju na cely den (už aj kvoli malej, aby si nezvykla chodiť domov naobed a potom bude problem ju nechať celodenne) s tým, že september ber ako zvykací mesiac a bude asi musieť domov aj tak skor ... deti najskor idu na par hodín a až po týždni oszavaju spať, no to závisí od metod v školke.

  Nahlasila by som sa na UPSVaR ako záujemca o prácu. Ak maš vybavenú školku a chceš pracovať, nema pre teba žiadna predlžená materská význam. Ta je dobá pre maminy, ktoré deti do školky nemôžu alebo nechcú dávať vobec. Ak by totiž malá chodila do školky (čo aj len na hodinu denne), a ty by si nebola evidovaná na Urade práce, nemala by si  zaplatené cele odvody a ani by si si nemohla nájsť žiadnu oficiálnu brigádu.  Ale ako záujemca o prácu si možeš niečo brigádne privyrobiť a ešte zamestnávatelia radšej berú ludí z UP, lebo za to maju výhody.

  Prajem ti, aby si si našla nejakú prácu čo najskor ... veľa šťastia pri hladaní.

 • anonym
  07.07.2010, 14:09

  ešte ma napadlo, nemusíš hned vo dverách každemu vešať na nos, že si po materskej ... je to tvoja súkromná vec, aj ked so oficiálneho životopisu by som to predsa len napísala. Ale napíš tam aj, čo si počas MD robila (ja neviem, napríklad že si sa niekde vzdelávala, bola aktívna v materskom centre, ak si napr. niekde brigádovala, je to výhoda). Ak by sa ťa na to pýtali pri pohovore, uzemni ich tým, že dieťa v prípade choroby máš kde nechať - že može zostať babka, manžel, nejaká opatrovatelka a teda neplánuješ zostávať na OČR. Aspon počas skúšobnej doby si to fakt treba zariadiť tak, aby mal kto s dieťaťom byť v prípade choroby, aj ak by si to opatrovanie mala platiť! Je to investícia do budúcna ...

   

 • anonym
  07.07.2010, 20:16

  povodne som mala v plane a aj som ju nahlasila ze na cely den - aj ked som mala problem so skolkou lebo mi ju nechceli vziat kedze nemam robotu s odpovedou aby som ostala s nou doma ze aj tak nemam robotu,tak som tam porobila poriadky ze ja som si dala ziadost hned ako sa narodila a niektore mamicky vobec a ze preco beru tie deti ktorych matky su doma s druhym atd ale nakoniec teda ze vezmu ale s tym ze v septembri ma budu kontrolovat ci mam nejaku robotu, pride mi to strasne pritiahnute za vlasy,no ale co uz a co sa tyka roboty skusam dalej a dufam ze sa aj na mna usmeje stastie v hladani roboty. A dakujem za radu

+ -
Príspevkov: 7