Diskusie

Bútľavá vŕba

anonym, 15.06.2010 18:29

rodicovky prispevok

Poradte mi dievcata,dcera mala 17.maja 3roky.Poberala som rodicovsky prispevok a teraz potrebujem vediet kam mam co hlasit ked chcem ostavat doma na tzv.predlzenej md,lebo dcerka nastupi do skolky az v septembri a musim s nou ostat do toho casu doma.Pride mi z UPSVaR nejake oznamenie,ze uz mi nic nebudu vyplacat?Dakujem za kazdu radu.

 • anonym
  15.06.2010, 19:29

  Nie nič ti nepošlú a kôli predĺženiu musíš ísť na UPSVaR, ale to je veľmi zdĺhavé musíš tam spĺňať určité podmienky.

 • anonym
  15.06.2010, 20:05

  vyplácanie ti automaticky zastavia a príde aj oznámenie, ale to čakaj aj s 3- mesačným oneskorením - mne napr. teraz prišlo oznámenie o skončení vyplácania Príspevku na starostlivosť, pričom nárok mi skončil ešte v marci :lol: a aj som tam kvoli tomu bola ... no s papiermi si aspon u nás daávaju na čas ...

  Ale ak chceš s dieťaťom zostať doma, mala si OKAMŽITE do 3 dní od skončenia riadne RD pochodiť úrady a nahlásiť si to! Treba ísť na Urad práce, soc. vecí a rodiny, na Sociálnu poisťovňu a na Zdravotnú poisťovňu a všade to oznámiť. Lebo takto si vlastne nikde neevidovaná a vlastnme si minimálne ZP musíš platiť sama!

  Ak chceš byť doma, maš 2 možnosti - bud vyhlásiš, že sa chceš celodenne starať o dieťa do 6 rokov a v tom prípade nesmieš pracovať, ani nič zarábať, budeš doma, dieťa nesmie byť v školke a štát platí odvody do ZP a SP. V septembri ak dieťa daš do školky len na 4 hodiny, štát odvádza nadalej už len do ZP. Ak daš dieťa celodenne, štát odvody neplatí.

  Druhá možnosť je evidovať sa na Úrade práce, že hladáš zamestnanie a podla nového zákona maš možno nárok aj na podporu v nezamestnanosti, ak splníš isté podmienky. A ak aj nie, mohla by si si privyrobiť na dohodu.

   

 • anonym
  15.06.2010, 20:28

  Aj nám to presne takto vyšlo. Ja som asi deň pred 3. narodeninami išla na UPSVR povedať, že ostávam s ním doma, podpísala som to čestné prehlásenie, aj do ZP som išla nahlásiť a bolo vybavené. Potom zas v septembri všetko obehať hneď po nástupe do MŠ.

 • anonym
  16.06.2010, 11:45

  pokiaľ viem, tak pošlú len prídavky na deti, a na predĺženej materskej ostáva automaticky, pokiaľ nenastupuje do práce. Ja som tak bola. automaticky som bola len na predĺženej neplatenej-to mi povedali na ÚP, lebo manžel  je SZČO. Na zdravotnej poiťovni som bola podpísať, že ostávam na predĺženej materskej dovolenke a celodenne sa budem starať o dieťa-tak si nemusíš platiť zdravotné a nemusíš byť hlásená na úrade práce. Po nastúpení do práce ti automaticky budú platiť aj zdravotné, tak sa ti to predlženie anuluje.Ale pre detaily sa spýtaj na sociálke, alebo u zamestnávateľa, možno sa to odvtedy zmenilo, čo som to ja absolvovala.ostatné príspevky som nečítala, možno sa opakujem :-)

 • anonym
  16.06.2010, 15:37

  ja by som sa na to "automaticky" velmi nespoliehala... Ked som nastupovala do roboty, zamestnávatel poslal na SP prihlášku a ja som myslela, že ma automaticky odhlásili, kedže som ukončila RD. Tak to bolo pred par rokmi, ked mi končila 1. RD. Ale teraz ma vobec neodhlásili, všetko si teraz musí človek obehať sám, oni nič neurobia "automaticky" ani logicky :roll: Po pol roku si ma pardvolali, ešte mi aj nadali, že tam nemám papiere v poriadku, a že mam byť rada, že mi nedali nejakú pokutu, alebo niečo doplácať:(

+ -
Príspevkov: 5