Diskusie

Bútľavá vŕba

anonym, 04.05.2010 08:21

aj u vás zrušili v škôlke desiatu?

baby,prečo boli zrušené v škôlkach desiate?do našej sme doteraz nosili ovocie,ale od začiatku mája vraj podľa nariadenia ministerstva sú desiate zrušené.to akože majú deti vydržať od raňajok do obeda bez desiatej?ved mali len ovocie a z toho sa až tak šialene deti nenajedia,takže aký to malo význam.niečo sa povrávalo,vraj potom nechcú obed,ale to asi nebude veľmi tým ovocím.v našej škôlke sú z toho učiteľky smutné,pretože len v ich triede sú tri deti,ktoré dovtedy ovocie vôbec nechceli,ale v škôlke sa ho naučili jesť a častokrát to bolo jediné ovocie,ktoré zjedli,proste ked jedli ostatné deti,jedli aj oni.náš tomi zjedol v škôlke dve jablká a s obedom nemal problém.som normálne naštvaná.viem,je to somarina,ale aj tá naštve :evil: :evil: :evil:

 • anonym
  04.05.2010, 08:32

  u nas maju normalne desiatu - vacsinou chlebik s natierkou. zaroven nosime kazdy tyzden ovocie a ucitelky to detom krajaju, predtym nez idu deti von, tak jedia to ovocie.

  neviem o tom, ze by sa desiata zrusila. podla mna je to sucastou noriem stravovania v materskych skolach.

  cize moja dcera ma rano doma ranajky, desiata v skolke (+ navyse to ovocie), obed, olovrant (to v skolke), vecera doma...

  akurat to ovocie je trosku diskutabilne (nosene rodicmi), v jednej skolke riaditelka nesuhlasila s takto prinesenym ovocim, koli hygienickym normam, v druhej si to asi riaditelka viac berie na vlastnu zodpovednost. problem by bol, ak by sa dokazalo, ze nejake ovocie spustili nejaku epidemiu v skolke. zatial problem nemali a ani ho nejak nepredpokladaju, na otazku, co hygiena, sa tvaria, ze nech rodic ma blok o zakupeni ovocie... az na to, ze nie vsetko donesene ovocie je kupovane... ale skolka v tom vidi viac pozitiv ako riziko, ze by ovocie sposobilo nejake ochorenie (rovnako aj mne sa to viac paci, ked jedia ovocie, zatial predpokladam, ze rodicia su v tomto zodpovedni)

 • anonym
  04.05.2010, 08:59

  U nás desiata je. Ovocie, Žiadne nátierky a chlebíky, len ovocie. Pre tých "najhladnejších" mávaju aj nejaké celozrnné tyčinky (niečo ako vypasené soletky so sezamom, ľanom a pod. :D , žiadne plnené veci)

 • anonym
  04.05.2010, 09:04

  Ani u nas v BB sa desiata nezrusila. myslim ze je problem v konkretnej skolke! Treba si sadnut s rodicmi a spisat peticiu alebo napisat rovno na patricny urad!

 • anonym
  04.05.2010, 09:22

  Určite nariadenie z ministerstva o zrušení desiat na MŠ nemohlo byť. V škôlkach je to predpis. Dieťa musí mať zabezpečenú stravu 5X denne. A raňajky a večere má doma, zvyšok v škôlke. To je blbosť. Riešte to na konkrétnej škôlke s riaditelkou, alebo jednoducho napíšte na školskú inšpekciu.

  V našej škôlke deti dostávajú aj ovocie, aj zeleninu, dokonca 3X týždenne kyslomliečny nápoj. Mliečne výrobky (puding, ochutené mliečka, pribináčiky, ...) sú samozrejmosť. Rodičia do škôlky nenosia nič. Len ak dobrovolne chcú,po dohode s riaditelkou.  Na desiatu a olovrant majú vždy obložený chlebík + ovocie / výživu / puding / jogurt/ ...  Na obed dostávju zase ako bonus nápoje (kyslomliečne/, ochutené mlieka/ kakao/ džús / ovocné minerálky bez bubliniek ... (okr. Prievidza)

 • anonym
  04.05.2010, 12:50

  u nas maju detičky jedlo o 8:15  - mavaju chlebík alebo kašu, niekedy cereálie. Pre nášho su to ranajky, doma nepapá, len vypije mlieko.  Potom maju obed o 11:45. Ani doma mu častejšie jesť nedávam, vy áno??? Ved ako potom zje dieťa obed, ked hodinu predtým ešte desiatuje? Naši sú okolo 10:00 aj tak vonku na dvore, takže si to ani technicky neviem predstaviť, ako by to jedli.

 • anonym
  04.05.2010, 12:51  to je sukromná školka??? Kolko platíte za stravu? Je školka zapojená do nejakého programu, projektu (napr. Zdravá školka, Školské mlieko, Školské ovocie)?

 • anonym
  04.05.2010, 13:35  Je to bežná štátna škôlka na dedine. Je zapojená do projektu Hravo a zdravo s Adamkom.  A kolko platíme? No tak to ti nepoviem presne. Lebo sa to už aspoň 2X menilo od septembra a ja tam mám 2 deti, tak ale cca mesačne celkovo stravné na jedno dieťa vyjde 15 - 20 eur. Tak mi to vychádza aspoň za posledné 2 mesiace. Odpočítavajú aj keď je dieťa odhlásené zo stravy. Tak tá suma sa pohybuje každý mesiac, podla absencie.

 • anonym
  04.05.2010, 13:52

  u nas je stravné na den asi 1€ (+ nejaké centíky, asi 3 alebo 6 centov, neviem presne) a maju každy den ráno len chleby s nátierkou, na obed polievku a druhé, na olovrant zasa chlieb, niekedy cereálie, niekedy puding, jogurt a ovocie len 1x do týždna v piatok (ale vtedy dostanu len 2 ks ovocia a chlieb nie) ... takže slabota. Syn je z toho hladný, doma už nevie, čo by zjedol:roll:  Ovocie mu kupujeme doma, tak aby mal každý den. A aj zelenina v školke chýba, stále len mäso - zemiaky, mäso - ryža.:-S

 • anonym
  04.05.2010, 18:36

  Ani u nás v škôlke nemávajú desiatu a nikdy ani nemali - a to už tam teraz dieťa chodí 3. rok.
  Ráno majú o 8 hod. raňajky,  o 11,15 obed a po obedňajšom spánku olovrant.
  Strava v škôlke/ den  1,13 eur.

 • anonym
  05.05.2010, 12:44

  U nas sa plati mesacne okolo 33 eur na dieta. Kazdy mesiac sa nesu do skolky wc papier, servitky, mydlo, jar. A ked maju program (napr. koniky, idu do divadla..) plati sa, to znamena ze to nejde z tych 33 eur. Ked dieta nejde do skolky, alebo sa v nej nestravuje peniaze sa vracaju na ucet, ale len kazde 3 mesiace. Pri odhlaseni dietata zo skolky je to rovnake! caka sa 3 mesiace.  Desiatu deti maju, len uz neviem aku

 • anonym
  05.05.2010, 17:31

  Ja platim za stravu pausalne 22€ mesacne ( nemenila som to uz 2 roky, ale ked Ela nie je v skolke, tak mi to odrataju a vzdy v auguste prevedu cely zostatok za rok na ucet spat) desiatu tiez maju, chlebik a ovocie. Desiatuju okolo 8,30 ( nakolko mz sme v MS uz o 6,30, tak je aj hladna, hoci doma ranajkuje) a obeduju o 11,30. Neviem si predstavit, zeby v MS zrusili desiatu. Ved by mi dieta "umrelo od hladu" do obeda.
  jaja

 • anonym
  05.05.2010, 17:36

  u nas sa platí strava tých 1,0niečo na den... vyučtuju to každý mesiac a ak dieťa chýbalo, zaplatí na další mesiac o to menej (júnové preplatky sa prevedú na september). Platíme okolo 18 - 20€ - vždy podla počtu pracovných dní v mesiaci, kedže naše dieťa nezvykne v školke chýbať. Ak sú v mesiaci prázdniny, platí sa menej.

  S tým paušálnym platením je to celkom fajn, možete si zriadiť trvalý príkaz a nemáte starosti ... no u nas sa platí priamo u vedúcej jedálne.

 • anonym
  05.05.2010, 19:26

  oni tie raňajky sú v skutočnosti desiata

 • anonym
  06.05.2010, 10:01

  V škôlke máme raňajky- nátierkový chlieb, desiatu sme nosili ovocie, ale kvôli zákonu o zákaze nosenia jedla do škôlky ju zrušili, a majú  až obed a  potom olovrant. Ako to riešili vo vašich škôlkách? Mám dojem, že niektoré deti raňajkujú doma a v škôlke r :lol: aňajky posunuli na skorú desiatu. VIe niekto poradiť? To ovocie fakt chýba.    Diki Peťa PB

 • anonym
  06.05.2010, 11:00

  Nech nad tym rozmyslam akokolvek, je mi zahadou, preco nemoze kupit skolka ovocie?

+ -
Príspevkov: 19