Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Bútľavá vŕba

anonym, 12.04.2010 14:00

predľženie MD

Ahojte maminy.

Chcela by som sa spýtať ako je to s predľžením materskej dovolenky. Totiž syn bude mať v júni 3 roky a do MŠ mi ho zoberú až v septembri. Nemám nikoho to by mi ho postrážil, takže sa musím zariadiť týmto spôsobom. A behať po úradoch, kde tieto veci vysvetľujú spôsobom, ktorý nie je vždy zrozumiteľní sa mi naozaj nechce.:cry:

Ďakujem za každú radu.

 • anonym
  12.04.2010, 22:18

  a čo tak dieťa ktoré je naozaj choré a ostáva s ním matka doma kvôli zdravotnému stavu na platenej predĺženej RD a napriek tomu je mu odporúčané zaradzovanie do kolektívu napríklad v menšom rozsahu ako je bežné navštevovať MŠ?
  že nechápeš je asi normálne ale rýpať do niečoho o čom nemáš poňatie je veľmi rozumné :roll:

 • anonym
  12.04.2010, 22:27

  Hej? Mne bolo povedané, že dieťa môže ísť do škôlky len ak je matka slobodná mamička alebo invalidná.

 • anonym
  12.04.2010, 22:30

  Si si istá, že si si to dobre prečítala? Môže byť v škôlke, ale len vtedy ak ty nie si vydatá alebo nie si zdravá alebo nie je zdravé dieťa.

 • anonym
  12.04.2010, 22:32

  Aj na zdravotnej poisťovni. Tiež som na neplatenej MD.

 • anonym
  12.04.2010, 22:39

  jajaj jedna o voze druhá o koze! :lol:
  ako tu už niekto písal sú dva druhy predĺženej RD : platená zo zdrav. dôvodov.-dieťa môže navštevovať školské zariadenie akéhokoľvek druhu 4 hod. každý deň, ale matka nesmie pracovať ani minútu
  a neplatená z iných dôvodov - pri tej platia akurát odvody a dieťa nesmie navštevovať školské zariadenie, výnimka je zdravotný stav matky (opatrovateľa) alebo rodinný stav-slobodná
  komplikované  uff!

 • anonym
  13.04.2010, 12:55

  A ja mám zase takú skúsenosť, že som na predlženej neplatenej"RD", a bola som to akurát nahlásiť iba na ZP, kde som podpísala čestné prehlásenie, že sa riadne starám o dieťa......a pani mi tam povedala, že na 4 h.dieťa môžem dávať do škôlky. Tak teraz je to ako-kde?:roll:

 • anonym
  13.04.2010, 13:44  ano, ZDRAVOTNÁ POISŤOVŇA to má iné ako SOCIÁLNA POISŤOVŇA

  ZP platí odvody aj ak je dieťa v školke na maximálne 4 hodiny

  SP platí odvody (na dôchodok) len ak je dieťa celodenne doma a matka nepracuje ani na dohodu (v tom prípade si musí platiť odvody aj tak sama)

  mala si ísť aj na SP, nielen na ZP! 

  Takže kočky moje odporúčanie:

  Ak chcete davať deti do školky, tak mate lepšie ísť na úrad práce a zháňať si robotu, ved deti mate v školke, tak načo ste doma? Ako evidovanej na UP vam odvody zaplatí štát, možete si robiť rekvalifikáciu, možno sa nejaká práca nájde. A dieťa može byť v školke kludne aj celý deň - tam už žiadne obmedzenia nie sú.

  Ak vam dieťa do školky nevzali a aj tak nemožete zatial ísť aj tak pracovať, potom je lepšie ísť na takzvanú predlženú rodičovskú. Ale v tom prípade musíte byť s dieťaťom fakt doma, nepracovať a ani ho nikam nedávať.

  Toto platí pre zdravé vydaté ženy zdravých detí.

  Ak je mama chorá - invalidná dôchodkyňa, alebo dieťa ma dlhodobo nepriaznivý zdrav. stav (pozor - nielen býva často choré, musí to potvrdiť posudkový lekár a musí byť v stálej starostlivosti špecialistu), alebo matka je vdova, slobodná, rozvedená, prípadne denná študentka VŠ alebo SŠ, je to trochu inak. 

 • anonym
  13.04.2010, 13:58

  Tak to pekne ďakujem.:lol:

  Ani som netušila akú ostrú debatu tým vyvolám.

  Malý je našťastie zdravý, Keď som odchádzala na MD v 2005 s dcérou,odchádzala som zo zamestnania a keďže okresné súdy sa nelikvidovali mám sa aj kam vrátiť. Aj keď rozmýšľam nad zmenou zamestnania 

  Asi aj tak zostanem doma aj keď by som nemala dostať ani cent. Ide mi hlavne o to, aby boli za mňa platené odvody. Nie, že by sme mali toľko peňazí, ale malý si ťažšie zvyká na nových ľudí a kým si zvykne na opatrovateľku tak príde september a bude si musieť zvykať na MŠ.

  Ďakujem za odpopvede.

 • anonym
  13.04.2010, 14:02

  Ako jasne a rozumne napísané. :tup:

 • anonym
  13.04.2010, 14:06  ahoj, potom skús následovný postup

  1. choď do práce a skús zamestnávateľa požiadať, či by ti nemohol dať do septembra neplatené voľno. Nie je to jeho povinnosť, ale môžete sa dohodnúť. Zamestnávatelia davaju nepl. volno neradi, lebo musia platiť za zamestnanca aj tak odvody. No v tvojom prípade by ich platil štát, takže zamestnávateľ by mohol súhlasiť, ked mu vysvetlíš situáciu.

  Ak s tým nebude súhlasiť, musíš si dať Žiadosť o rozviazanie prac. pomeru dohodou. Alebo by ťa ešte mohli prepustiť oni, čo by bolo výhodnejšie pre teba v tom, že by si mohla dostať odstupné. Záleží na tom, či by boli ochotní toto urobiť (kedže organizácia by prišla tým pádom o peniaze ...).

  2. potom choď na Sociálnu a Zdravotnú poisťovňu a nahlás, že zostávaš s dieťaťom ešte doma. Tuším sa len podpisuje nejaké vyhlásenie, dôvod udávať nemusíš.

   

 • anonym
  13.04.2010, 18:10

  Ale predlženu MD musis ist nahlasit aj na socialnu poistovnu a ak chces aby Ti platili dopchodkove dieta nesmie vobec navstevovat skolku :cry: :cry: :cry:

 • anonym
  14.04.2010, 12:16

  Ahoj. Mne akurát teraz v apríli skončila predĺžená rodičovská dovolenka - je to presne starostlivosť o dieťa do 6.rokov  života. Takto som bola s malým doma od skončenia klasickej rod. dovolenky, čo je do 3.rokov.
  Stačí Ti ísť len do Tvojej zdravotnej poisťovne, kde podpíšeš čestné prehlásenie, že ostávaš doma s dieťaťom, s tým že Ty nesmieš chodiť do práce. To iste treba ísť nahlásiť do sociálky. Od štátu nedostávaš ani centík :wink:  iba rodinné prídavky, ale štát za Teba platí všetky odvody - vrátane sociálnych, takže napr. aj do doplnkovej dôch. ak máš.

 • anonym
  14.04.2010, 13:05  Ďakujem

 • anonym
  14.04.2010, 20:54  Tak teraz som v pomikove......Pani na UPSVaR, kde sa vybavuje RD, prídavky, atď., mi povedala, aby som šla IBA na ZP a že na sociálku netreba ísť teraz po novom, že aj tak  za mňa štát bude platiť iba zdravotné poistenie....Tak teraz už ničomu nerozumiem.....to ona nevie, kde ma treba poslať????? To aby som sa išla ešte raz  informovať?

 • anonym
  14.04.2010, 21:02  na pani na UPSVaR by som sa velmi nespoliehala ... teda neviem, ako tá vaša pani, ale na našom UPSVaR vedeli menej ako ja:roll: V ničom mi neporadili, všeko som si vygooglial radšej sama.  Čo si človek sam nezistí, to nevie ...  Bola by som prišla asi o 200€ ...

   

+ -
Príspevkov: 50