Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Bútľavá vŕba

anonym, 08.04.2010 13:37

Mám doma malého nespratníka

Chcela by som poradit ako na "zlé"dieta moj syn má dva a pol roka ale nedá sa sním vzdorovitý neposlušný a nefunguje nič ani bitka ani pekne slovo a ani zvíšení hlas

 • anonym
  08.04.2010, 14:02

  trpezlivosť a láskavé slovo. Deti sa učia od nás rodičov. Ak nemá pekný príklad v tebe, nečuduj sa, že neposlúcha a vzdorovitý.

  Z praxe viem, že aj takéto dieťa sa časom polepší, len musíš skúsiť inú taktiku.

  Švagriná syna nebila ani na neho nekričala. Keď robil zle, vzala to na seba - že je sklamaná, smutná, že sa tak správal. A časom to malého začalo mrzieť a chodil za ňou, že nech nie je smutná,začal sa ospravedlňovať a tým si začal aj uvedomovať, že čo robí a ako robí. Postupne do 5 rokov sa z neho stal zlatý poslušný chlapček. Keď niečo spraví dobre, za každé krásne aj keď nedokonalé správanie ho musíš pochváliť. Aby videl, že ťa to teší. Aby videl ten rozdiel v tvojej tváry. Smutná - robí zle, neposlúcha / veselá a šťastná - poslúcha, robí dobré

  Držím palce.

 • anonym
  08.04.2010, 14:12

  Moja ma teraz len 18mes. ale tiez sa sem tam nevie spratat do koze. Ak jej nieco nedovolim hodi sa na zem, place, krici a puci sa od zlosti. Zatial ju necham tak, odidem a ked pride zamnou ignorujem ju. Ked bude vacsia skusim podobne veci ako pisala autorka predchadzajuceho prispevku

 • anonym
  08.04.2010, 14:19

  Ahoj, vo výchove treba predovšetkým podporovať a posilňovať dobré správanie a "nevšímať" si to zlé, chváliť za každú maličkosť (obuje si papučky, odnesie niečo na svoje miesto,pekne pozdraví susedu, pekne sa hrá, zaspieva niečo atd.) a opakovať mu, že ho ľúbiš a že si šťastná že ho máš, že je pre teba dôležitý, že ti na ňom záleží, skrátka musí cítiť, že ho miluješ. ked urobí niečo zlé, čo má zakázané alebo je to neslušné, s kľudom mu povedať, že sa to nemá, že sa ti to nepáči, že ťa to trápi, ked sa takto správa(ale musíš ostať pokojná, nekričať hned, nerozčuľovať sa, lebo možno práve o to mu ide, aby upútal pozornosť) a že si neželáš, aby sa to opakovalo, ak áno tak dostane nejaký trest (primeraný) a ten trest ale naozaj musí dostať, ak neposlúchne!!!
  Môžeš zaviesť aj systém postupného odmeňovania, dohodnite si "malé pochvaly", značte si to niekde a ked dosiahne určitý počet, dostane "veľkú" odmenu, (napr. cukráreň, novú rozprávku a pod. podľa toho, čo má rád).
  Ako sa hovorí, "ohýbaj ma mamko, pokiaľ som ja janko, ked ja budem jano, neohnes ma mamo", tak ti držím palce, aby si to zvládla.
  Pekný den

  PS: bitku by som úplne vylúčila

 • anonym
  08.04.2010, 14:20

  ono je ťažko takto radiť :(    neviem čo zlé robí ako to robí a potom ako reaguješ ty. Ja pracujem s deťmi vo veku od 1-5 rokov,na každého platilo niečo iné ( ísť za dvere,do kúta,nebude s nami malovať,nepôjde na výlet,nedostane sladkosť a pod. ) a ono si to potom rozmyslelo či bude poslúchať alebo nie. Niekedy pomohla ignorácia,dieťa zistilo,že to k ničomu nevedie tak prestalo. Hlavné je sa nenechať vyprovokovať a potom reagovať unáhlene,na každé dieťa platí niečo iné. A druhá dôležitá vec dôslednosť,ak raz povieš nie,treba si za tým stáť.

 • anonym
  08.04.2010, 14:32

  Má to obdobie vzdoru čo asi všetke deti v tomto veku, môj syn to isté...až som niekedy zúfala... :*-(
  Najviac sa bojím škôlky, aby nebil deti, nerobil im zle...

 • anonym
  08.04.2010, 15:09

  ked vyvedie nieco zle, povedz mu, " mama sa velmi hneva, toto uz prosim nikdy nerob" ale urcite ho fyzicky netrestaj. Ak ho budes fyzicky trestat, prevezme tento model aj v buducnosti a bude sa snazit pri rieseni problemu pouzivat silu. Robila som au pair v nemecku, to boli zle deti, ver mi ale nikdy som ich necapla. Suhlasim aj s nazormi vyssie ze dieta mu musis povedat ze si smutna, ze sa takto chova, ale neodhanaj od seba, nehovor mu ze je zle, ze ho nechces, pretoze potom tomu uveri a bude tym trpiet cely zivot a nakoniec z neho vyrastie zly clovek. a nezabudni, ze najlepsi vzor ma v tebe. ak si ty nervna a kricis pre kazdu hlupost, tak v tomto pripade dieta nie je zle. alebo ak mu vsetko zakazujes tiez nie je zle dieta. Dieta musi pochopit kedy naozaj robi nieco zle. Mozno by si mohla povedat v com je zle? Bije deti? alebo týra zvieratá? definuj v com je zle

 • anonym
  08.04.2010, 15:45

  presne tak :tup:

   

 • anonym
  08.04.2010, 15:49

  Ja mám 14 mes. chlapčeka, tiež mimoradne čiperný, živý, zvedavý a neposlušný.

  Ja sama  som dosť cholerik, v detstve dosť trestaný, takže malý už dosť utŕžil. ( ale nie zas nejak hrozne, len aby si uvedomil, že sa hnevám) V hneve som aj mojej mame vykričala, že ten malý bude bitý ako žito...na čo mi odpovedala, že načo ho máš, aby si ho bila?!!!  Hanbím sa za to a neustále si vyčítam, ak dám priechod svojmu výbuchu. Neustále sa však učím kontrolovať, už ma veľa vecí nevytočí a učím sa znášať tú jeho "neposlušnosť"..napr. už rozbil dve rádia, lebo tomu nedá pokoj, vlezie do kozuba, pece...ale už ho necapem, nekričím, len sa usmejem a odvediem preč, snažím s aho upútať neičím iným.  Čo ma však zaskočilo, bola reakcia môjho brata, (je len na krátkej návšteve) že pribehol ako hysterik k maleému, ktorý práve vylaďoval hlasitosť TV do nebeských výšav, že prišiel k nemu nacapal mu po ručičkách a vrieskal po nás, či nám to nevadí. Ked som sa naňho oborila, že ked nevychováva, nech netrestá...tak sme mali doma debatu, že treba ho sem tam nacapať, vykričať, lebo len tak bude vedieť kde má hranice a že som k nemu mäkká a že mi prerasite cez hlavu.  Ni esom celkom presvedčená, ale viac sa prikláňam k  nie fyzickému trestaniu...panebože ked si pomyslím, ako som sa našich bála a neskôr ich aj kusok nenávidela ...čo si o tom všetkom myslíte...???!!!

 • anonym
  08.04.2010, 16:16  Tak toto mam najradšej, ked niekto, kto dieťa vlastne ani nepozná, nevie v akej vývinovej fáze je a akú ma povahu sa ide miešať do výchovy ... asi by som milému bratovi nacápala po rukách ja a poslala ho kade lahšie:roll: :roll: :roll:

  Dieťa má mať pevne stanovené hranice, to je pravda. Ale je na nás akým spôsobom tie hranice stanovíme. Aký trest zvolíme. Ved pre dieťa bitka a krik ani nemusí byť nejakým hrozným trestom. Časom si na krik zvykne a potom  budeme kričať hlasnejšie a hlasnejšie, biť silnejšie a ked nepostačí ruka, vezmeme varechu, remeň, alebo čo ???

  Rodičia často robia chybu, že ked maju zlú náladu, dieťa vytrestaju za hocičo, aj za malý prehrešok. A ked maju dobrú náladu, alebos a im nechce tým zapodievať, dovolia mu všetko. Dieťa potom nevie, čo ma vlastne robiť a ako sa správať. Raz dovolíme, raz nedovolíme ... no ako sa v tom má vyznať?

  Pre dieťa je najväčší trest ked vidí matku smutnú, ak mu zakážeme oblúbenú činnosť, nedovolíme mu oblúbenú rozprávku, hračku, vezmeme ho preč z ihriska, ked tam vystrája a neposlúchne.

  Nebezpečné a drahé veci treba odstrániť z dosahu, gombíky na TV zalepiť alebo použiť detskú zámku. Je to lepšie, ako biť dieťa po rukách za veci, ktoré ešte v tomto veku nevie pochopiť ... časom sa všetko naučí a pochopí.

 • anonym
  08.04.2010, 16:30

  tomu ja celkom rozumiem že trvať na svojom a nepovoliť. Ale preboha, ako to mám stihnúť. Malý sa aj 10 krát za minútu zvrtne naspäť k svojej činnosti. Napr. Ja vstanem odvediem ho od TV ( je bez ovládača) niekoľkokrát a on naspäť. Odvediem ho z izby, malý si za pár minút spomenie na babku, vrúti sa do jej izby  ako prvé ho zaujme rádio  s CD na stole niej e ho kde dať a potrebujeme ho k uspávaniu a TV bez ovládača.... aje to tu znova 105 krát za deň...na 106 proste rezignujem

  Ovládače z TV obývaku schovávame a pod...ale nei všetko sa dá schovať, zalepiť...

 • anonym
  08.04.2010, 16:49  Ked ho odvedieš od činnosti, musíš ho zaujať niečím iným, ešte zaujímavejším. Malý je vo veku, ked všetko skúma a všetko je neuveriteľne zaujímavé. Musíš si stanoviť, čo je fakt zakázané, lebo je to velmi drahé alebo velmi nebezpečné a čo ti až tak nevadí. Zákazov by nemalo byť veľa. U nas bolo zakázané chytať sklo a všetky káble a elektrospotrebiče. Ostatné som brala v pohode, aj ked rozhadzovali veci alebo roztrhali či popísali nejaký časopis, nebrala som to až tak tragicky.

  Nerozumiem vete, že to nestíhaš ...  Niektoré veci treba zakázať 1000x a dieťa to pochopí až tisíciprvý krát, že to myslíš fakt vážne a fakt to nesmie. Ak si mu raz dovolila štelovať rádio a zapínať TV, tak sa nečuduj, že teraz nechápe, že to zrazu nesmie.  A tiež možeš čoskoro čakať obdobie, kedy dieťa bude velmi dobre vedieť, že je niečo zakázané. Ale aj tak to urobí naschvál, lebo bude testovať, ako zareaguješ. Naš synáčik momentálne takto používa slovník kočiša a strieľa na každého, lebo vie, že mi to velmi  vadí a skúša, čo na to poviem :roll: :lol: :lol: :lol:

  Ale mám nádej, že z toho vyrastie, prvých 20 rokov je najhorších, potom už je to v pohode:lol: :lol: :lol: :green: :green: :green: ;-)

 • anonym
  12.04.2010, 12:37

  no tak obdobie vzdoru prežívame aj my a je to už strašne únavné, cítim sa ako klbko nervov, ktoré o chvílu vybuchne. aj mne sa párkrát stalo, že som malej capla po ruke ked ma aj ona capla ale snažím sa to nepraktizovať, lebo je pravda, že dieťa robí len to čo vidí aj od iných. väčšinou zvýším hlas a malej rázne poviem, že to robiť nesmie, lebo ma to bolí, alebo sa mi to nepáči a pod. a ked začne veľmi vyvádzať, tak mne veľmi ignorácia nepomáha, lebo malá stojí pri mojich nohách, driape sa na mňa a bije, tak ju dávame do detskej postielky /takej cestovnej/, tam si nevie ublížiť, vykričí sa a ked sa ukludní tak sama povie, že už je kludná a vypýta sa von. potom sa polúbime a je fajn. u nás toto zabralo. no dúfam že to už dlho trvať nebude

  pekný dník 

 • anonym
  14.04.2010, 11:58

  dobre mi poradili ohladom vychovy syna na www.detskypsycholog.sk

+ -
Príspevkov: 13