Diskusie

Bútľavá vŕba

anonym, 22.02.2010 14:57

Počuli ste o tom novom zákone?

Dnes som čítala že v marci majú rokovať o striedavej starostlivosti o deti po rozvode.Mňa to naozaj zaskočilo a dúfam že to neprejde.Keď si predstavím že by moja dcérka mala byť so svojím otcom dva týždne tak mi z toho behá mráz po chrbte.Uplne stačí že je s ním raz do týždňa ( aj to nie pravidelne,iba keď si na ňu spomenie), a to potom dve noci nespí.Má z neho a z jeho rodiny strach,trepú jej to hlavičky nezmysli a potom má nočné mory.Tak si neviem predstaviť čo by bolo potom.Myslím že keď sa o tomto zákone dozvie jeho sestra hneď pôjde aj podať návrh,lebo ona ju chce pre seba.Neviem o čo tejto vláde ide,ale isto pri tomto zákone pozabúdajú aj na deti ktoré s otcom byť nechcú a nemyslia na to čo je pre nich v prvom rade najlepšie.Čo si o tom myslíte?

 • anonym
  22.02.2010, 16:39

  Neviem, ja sa zase na to pozeram z opacnej strany. Takto to funguje aj v inych krajinach a ak ten druhy rodic nie je alkoholik, tyran, chlap co mava doma kazdy vecer zurky a zeny, prip."asocial", tak preco nie? Neviem si predstavit, zeby moje deti neboli s ich otcom, aj ked my dvaja by sme nezili spolu. Ale to mozno len preto, ze nie som rozvedena - aj ked o takomto rieseni nasho vztahu sme sa uz neraz rozpravali, kedze sa nase zaujmy dost odlisuju a v poslednej dobe len spolu byvame. Nikdy sme si vsak navzajom neublizovali, a kedze moje deti su aj jeho detmi a maju manzela rady, aj starych rodicov a pribuznych, ja som s nim dohodnuta aj bez sudov, ze ak by k tomu doslo, ze sa rozvedieme, deti budeme mat v striedavej vychove. Ci to uz sud schvali, alebo nie, lebo deteraz tu taka moznost nebola. Takto by sa takato vychova len legalizovala. Poznam 2 pary, co takto funguju v mojom okoli a nemaju s tym problem.

 • anonym
  22.02.2010, 16:51

  Tu autorka.Ďakujem za názor.Tá striedavá výchova je možná asi len u ludí,ktorí majú tie deti naozaj radi.Ale tento môj bývalý sa o malú nezaujím,nezavolá ako sa má atď...Zoberie si ju len vtedy keď mu to prikáže jeho sestra.A navyše naozaj jej rosprávajú také veci o mne že sa aj normálnemu človeku zastaví dych.A malá k nemu nechce chodiť.Tak dúfam že ak by naozaj došlo k tomu tak aj psychologička by to nedovolila.Či áno?

 • anonym
  22.02.2010, 16:58

  aj ja si myslím, že rozvadení bývalí manželia vela vecí riešia s horúcou hlavou a na bývaleho partnera nadávaju, nepekne o nom rozprávaju, často si ani neuvedomuju, ako velmi tým dieťaťu škodia! Potom jasné, že dieťa v noci nespí, plače, má nočné mory ... ja sama som prežila vážnu hádku mojich rodičov, ked som mala 8 rokov (boli na pokaji rozvodu, no ptoom sa zmierili a žijú spolu doteraz) a tiež som z toho mala problemy so spánkom, doteraz si pamätám pocit neistoty, zmätenosť ... pre dieťa to je strašná záťaž aj bez toho, aby počúvalo od niekoho, aký je jeho otec darebák a matka neschopná...

  Tak ako v prípade zakladatelky, sama písala, že otec a jeho rodina rozprávaju dieťaťu nezmysly a nechce tam chodiť ... no možno aj ona rozpráva dieťaťu niečo, čo zasa považuje za nezmysly druhá strana :idea:  Každý má svoju "pravdu" a tá objektívna pravda je často niekde uprostred.

  Každopádne, ak sa partner o dieťa zaujíma, platí naň, dokáže vytvoriť preň doma podmienky, mal by mať právo sa oň aj rovnocenne starať. A to nejde, ked dieťa vidí sotva každy druhý víkend. Myslím, že súd striedavu výchovu nepovolí, kym si nepreverí, že obaja rodičia dokážu zabezpečiť dobrú starostlivoať. Ale nemalo by to byť tak, že bývalý partner si vezme dieťa na 2 týždne a šupne ho k svojej "mamičke" a tá na bývalú nevestu dobre nakydá a dieťa celé zmätie!

  V záujme dieťať by vzťahy mali byť korektné, otec zostáva otcom aj po rozvode a pokial je to normálny chlap (nie alkoholik a podobne) dieťaťu môže v živote tiež  byť dobrým vzorom aj oporou, aj ked to v manželstve nevyšlo. Rodičia by sa mali dohodnúť na určitých pravidlách, záväzných pre obe strany a dodržiavať ich (čas jedla, spánku, darčeky, zvyky dieťaťa ...)

  Len si to neviem predstaviť napr. v prípade školáka a rodičov bývajúcich daleko od seba, ako by to bolo napr. so školskou dochádzkou. 

 • anonym
  22.02.2010, 17:58

  Tu autorka.Ja malej nerozprávam a ani rozprávať nič zlé na neho ani na jeho rodinu nikdy nebudem.Dúfala som že si budeme vychádzať kvôli malej ale..

  Nedá sa tolerovať luďom ktorý sa pred druhými hrajú na svätych že  malému dieťaťu rozprávajú že maminka je pi.a,že keď zmiznem bude všetko v poriadku,že maminku jej zoberie ujo a ona bude sama a dokonca ich trápi aj taká vec že mi hovorí maminka a nie mama.Nepovažujem za správne aby si dospelý riešili svoje problémy cez deti,lebo viem že oni to prežívajú omnoho ťahšie ako mi sami.My máme schválenu dohodu o neobmedzenom styku - to znamená že ju môže vidieť kedykolvek ale záujem nemá on.A malá sama pochopí čo sú to za ludia,nechce tam chodiť,plače že ona tam nejde.

 • anonym
  22.02.2010, 18:08

  v prípade, že otec vlastne nejaví záujem, je striedavá výchova bezpredmetná ... na žiadnom súde by neuspali, kedže právo na striedavu výchovu má otec a nie bývalá svokra, švagriná a široké príbuzenstvo

  "striedavá výchova je možná asi len u ludí,ktorí majú tie deti naozaj radi"  s týmto musím len súhlasiť

 • anonym
  25.02.2010, 23:26

  Som muž  a zažívam to, čo je nepríjemné aj pre moje dieťa a aj pre mňa - zbytočne nám matka nášho dieťaťa bráni v styku.
  Ten návrh zákona je o tom, že súd má preveriť, či by striedavá starostlivosť bola pre dieťa vhodná. V praxi by to znamenalo, že ak je otec alkoholik, násilník atď, tak nemá šancu presadiť v prípade jeho detí striedavú starostlivosť.
  Takže všetky matky, ktorých bývalí partneri sú ako otcovia (neschopní) nevhodní pre svoje deti, sa nemusia báť.
  Všetky matky, ktorých bývalí partneri sú dobrými otcami a ony im bránia v styku s dieťaťom, sa budú musieť začať báť. Naopak ich deti sa budú môcť začať radovať - konečne s tatinkom.

 • anonym
  26.02.2010, 07:13  Aj za predpokladu, že matka aj otec su ako rodičia výborní,  je to tak, že malé dieťa sa šasto pridá na stranu jedného z rodičov, nie je v strede (ako by si to rodičia možno želali). A velmi často je takéto dieťa zmanipulované matkou, okolím, starými rodičmi. Človek v hneve pri rozvode vypustí z úst všeličo, vyťahuju sa staré hádky a podobne a dieťa si všeličo vypočuje z jednej aj z druhej strany :(   ... takže verím tomu, že deti k otcovi potom ísť nechcú, hoci vždy bol aj je dobrým otcom.

  Pre bývalé manželky sa otec dieťaťa stane dojnou kravou, ktorý na dieťa nech platí ... ale inak, nech mu nič nerozpráva, nevychováva ho, všetko čo urobí je zle, všetko čo mu dá jesť je nevhodné, jeho nová partnerka je neschopná ochechula a bývalí svokrovci už vôbec nemaju čo do toho povedať.

  Myslím, že velmi málo párov sa dokáže rozísť ako inteligentní ludia a neublížiť pri rozchode deťom. Alebo vzťahy urovná až čas .... čas, ktorý žial deti nemaju.... :(  Preto cestu k otcovi často nájdu až v dospelosti, ked samé dokážu porovnať a zhodnotiť aký je to človek.

  Pre zakladatelky, nebránila by som dieťaťu v styku s otcom, ale dala by som mu podmienku, že nesmú tam byť aj starkí. Uvidíš, či by sa vzťahy napravili, keby bol s dieťaťom sám. V záujme otca aj dieťaťa.

 • anonym
  26.02.2010, 21:53   

  tak podla mna je to takto dobré, mne sa napr.nepáči, že v prípade rozvodu, pokiaľ matka vyslovene netýra svoje dieťa a stará sa on, tak pripadne dieťa jej do výchovy automaticky!, aj ked napr. nemá k tomu dieťaťu taký citový vzťah, napr. ju viac zaujímajú chlapi alebo práca alebo ona sama, atd, aj ked dieťa má s otcom možno bližší vzťah ako s matkou a nemá šancu sa s ním riadne stretávať.

 • anonym
  27.02.2010, 15:13

  Ďakujem Vám všetkým za názory.Mi sme sa rozišli docela v pokoji,normálne spolu komunikujeme,malej v stretávaní sa s ním nebránim,len by som bola rada keby si dcérku bránil pred rečami jeho rodiny.A problém je v tom že si ju vezme len k nim,on s ňou sám ešte nikdy nebol,nevedel by čo s ňou má robiť.A teraz sme si vyrazili len my traja sa trocha flákať ale malá aj tak v noci mala zlé sny a plakala.Nemyslím žeby to bolo tým že mu chýba lebo ja som tá ktorá ju presviedča aby s ním aspoň chvílku bola.Bola by som rada ak by aj moja dcérka mala takého skvelého otca ako mám ja.

 • anonym
  01.03.2010, 18:14

  Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normálna tabuľka"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} K tomu, čo som tu už napísal dodávam, že tento zákon by mal byť metlou na všetky tie matky, ktoré si rodičovstvo a materstvo zamenili za ľahký zdroj peňazí a majetku, prípadne pomsty. Ak je partner, s ktorým sa matka rozviedla dobrým otcom a je v záujme detí to, aby sa s otcom aj naďalej intenzívne stretávali a matka tomu bráni napríklad preto, že sa chce pomstiť, že chce peniaze atď, tak v takýchto prípadoch je dobré, aby súd stanovil striedavú starostlivosť. Matky, ktorým ide hlavne o ich deti sa vedia s bývalým dohodnúť bez toho, že by do toho strkal nos súd. V prípade, že je otec naozaj zlým otcom, tak takýto otec nemá šancu presvedčiť súd o tom, že by mali byť deti zverené do striedavej starostlivosti.   Žiadna matka sa nemusí báť, že by súdy zrazu začali húfne deti zverovať do striedavej starostlivosti. Ak by bol zákon prijatý, tak sociálna pracovníčka, či sudkyňa, ktoré 20 rokov robili všetko pre to, aby boli deti s otcami čo najmenej, zrazu nezmenia názor z noci na ráno. To bude ešte roky trvať a asi sa bude musieť vymeniť jedna generácia pracovníčok na sociálkach a rovnako tak aj medzi sudkyňami, než tento zákon bude naozaj fungovať tak, ako má – aplikovať striedavú starostlivosť VŽDY vtedy, keď je to v záujme detí.

 • anonym
  16.03.2010, 16:59

  Striedavá starostlivosť o deti, slovensko-česká spoločnosť

  striedavastarostlivost@gmail.com

 • anonym
  16.04.2010, 13:17  Podľa môjho názoru, taký zákon mali schváliť už dávno a už teraz je neskoro....a ak dieťa odmieta otca, tak určite to nie je preto, že je otec zlý, ale preto, že matky huckajú deti proti otcom, či už dôvodom rozvodu je nevera manžela, alebo manželka sa ciciavala s iným zasúvačom...Ak má otec záujem, tak by mu mal štát umožniť starať sa o dieťa a nie ho automaticky prisúdiť histerickej, vrieskajúcej matke, ktorá sa trtkáva s kdekým a frajerov si vodí domov, čo deťom absolútne neprospieva

 • anonym
  16.04.2010, 13:22

  [QUOTE] Dnes som čítala že v marci majú rokovať o striedavej starostlivosti o deti po rozvode.Mňa to naozaj zaskočilo a dúfam že to neprejde.Keď si predstavím že by moja dcérka mala byť so svojím otcom dva týždne tak mi z toho behá mráz po chrbte.Uplne stačí že je s ním raz do týždňa ( aj to nie pravidelne,iba keď si na ňu spomenie), a to potom dve noci nespí.Má z neho a z jeho rodiny strach,trepú jej to hlavičky nezmysli a potom má nočné mory.Tak si neviem predstaviť čo by bolo potom.Myslím že keď sa o tomto zákone dozvie jeho sestra hneď pôjde aj podať návrh,lebo ona ju chce pre seba.Neviem o čo tejto vláde ide,ale isto pri tomto zákone pozabúdajú aj na deti ktoré s otcom byť nechcú a nemyslia na to čo je pre nich v prvom rade najlepšie.Čo si o tom myslíte? [/QUOTE

  Nanskôr si myslím, že máš strach, aby dieťa postupne nezačalo chápať akú má matku a neodišlo radšej k ocinkovi...a toho sa obáva väčšina tak veľmi starostlivých matiek, ktorým išlo viac o svoj prospech ako o dieťa, ktoré šupnú k babičke...ktorá je chuderka tiež sama a šťastne rozvedená...

 • anonym
  17.04.2010, 09:26

  Ja som ten zákon pochopila tak, že striedavú výchovu nemožno nariadiť, možno sa na nej len dohodnúť. Pravdu povediac, mne pripadá striedavá výchova desivá. Nie pre matku či otca ale pre to dieťa. Týždeň tu, týždeň tam ako nejaký predmet. Dva domovy mať nemožno, ja sa obávam, že tieto deti nemajú žiaden. Súhlasím, že mnohým otcom to konečne dáva šancu vychovávať vlastné dieťa. Ale nepovažujem to za dobré riešenie, ja by som skôr matkám, ktoré bránia styku otca s deťmi tie deti nemilosrdne odobrala a videli by ich len cez víkend (asi utópia)

 • anonym
  18.04.2010, 08:56

  Tu autorka..Nie nemám žiadny strach,nemám mať prečo.Svojej dcére venujem všetok svoj čas,riadne sa o ňu starám a dostáva všetko čo potrebuje. Je pravda že jej otec sa zmenil v poslednom čase ( k lepšiemu),takže trávime čas spoločne mi traja.no akonáhle ju chce zobrať k babke malá tam odmieta ísť. A bola by som ti velmi vdačná ak by si prestala urážať ludí ktorých nepoznáš.Ale hovorí sa podla seba súdim teba že?

+ -
Príspevkov: 28