Diskusie

Bútľavá vŕba

anonym, 19.02.2010 19:54

Práca na dohodu a dôchodkové poistenie

Ahojte žienky, poprosím vás o radu. Dnes mi prišiel poštou list zo Sociálnej poisťovne, že som evidovaná ako osoba, ktorá popri rodičovskej dovolenke pracuje na dohodu o vykonaní práce a preto sa vraj mám odhlásiť z dôchodkového poistenia. Pritom išlo len o jeden preklad textu pre jednu prekladateľskú agentúru, ktorá bola zrejme veľmi iniciatívna a zaregistrovala ma do Sociálnej poisťovne. Na materskú som nastupovala v októbri 2007.
Stalo sa Vám niečo podobné? To sa mám akože odhlásiť z dôchodkového poistenia? Lenže ja ho nemám z čoho platiť. Poraďte.

 • anonym
  19.02.2010, 20:10

  ahoj, je to nový zákon, ktorý platí od 1.1.2010

  je to tak, že ak matka pracuje na dohodu, pričom o dieťa sa stará v tom čase niekto iný (otec dieťaťa, babka, opatrovatelka), matka sa skutočne musí odhlásiť zo SP a štát za nu nebude platiť dôchodkové poistenie

  ALE ak pracuje v čase, ked dieťa spí (napr. večer, skoro ráno) a nikto iný sa o dieťa počas práce matky nestará, nemusí sa odhlasovať ... a to je aj tvoj prípad. vyhlásiš, že si prekladala len 1 preklad v noci, dieťa spalo a tým pádom štát za teba DP zaplatí ... bolo to aj nedávno v TV na Markíze aj v Reflexe aj v TV Novinách, skús pohladať v archíve

  Je v poriadku, že ťa agentura nahlásila, maš tú prácu aspon normálne legálne ... nebola "velmi inciatívna", oni to nahlásiť musia!

   

 • anonym
  21.02.2010, 20:57

  Ahoj, skus oslovit tu agenturu, nech poslu do SP odhlasku, ak uz pre nich nerobis.
  Okrem toho este skoc priamo do SP a tam im podpises cestne prehlasenie a nemusis sa z dochodk.poistenia odhlasovat, o nic neprides, stat bude za teba platit dalej.
  Ja som akurat riesila rovnaky problem, tak to mam este cerstvo v pamati :D

  martina

 • anonym
  25.02.2010, 09:48

  to znamená, že dôchodkové si musí platiť sama? z čoho sa vyratúva výška tohto odvodu? Ako zistím či sa mi vôbec oplatí takto na dohodu pracovať?
  Ďakujem

 • anonym
  25.02.2010, 14:32  Tak už som si to zistila na socke. My sme teda fakt, ale sociálny štát. :evil: tak vraj sa môžem prihlásiť ako dobrovolný platca a oni my vyrúbia odvod vo výške 70% z priemernej mesačnej mzdy v našom hospodárstve. :?: :?: :?: To im kašlem na to, aj tak boh vie, či bude na naše dôchodky......zlodeji jedni.

 • anonym
  25.02.2010, 14:33


 • anonym
  25.02.2010, 14:54

  to znamená, že na dohodu sa mamičke pracovať neoplatí! Jedine, že by zarábala aspon 500-600€ mesačne, potom možno áno. Len kto vam da taký plat na dohodu, že?

  Zvýšenie RP pre pár mamičiek skombinovali s fakt "sociálnymi" zákonmi, takže pár ludom pridaju a od iných si to vyberú späť :evil:  Aktívnym matkám a matkám, ktoré su na to malé privyrobenie odkázané vlastne zobrali možnosť pracovať. Ak pracuju normálne na hlavný pracovný pomer, prídu o RP. Ak na dohodu, neodvedie im štát odvody :x  Plná huba predvolebných slubov a plné noviny článkov o zvyšovaní - a výsledok taký, že v globále na tom matky iba prerobili.

  Hlavná vec, že platíme odvody matkám na dobrovolne predlženej materskej, čo sedia s deťmi do 6 rokov doma na zadku, hoci deti su zdravé ako repa a mohli by byť v školke a oni pracovať a zarábať si samé na seba. Viem, že teraz sa zdvihne vlna odporu proti takému vyhláseniu, ale ja to nechápem, ako može zdravá žena so zdravým dieťom sedieť tolké roky doma a nechať sa živiť manželom a štátom,  že ich to vôbec nemrzí. Keby sa aspon nahlasili na urad práce a zhanali robotu.  A potom ešte plačú, že ich po neviem kolkých rokoch doma nikto nechce zamestnať. Vôbec sa tým zamestnávatelom nečudujem.

  Takže ženy, ktoré pracujú, sú zasa raz potrestané za to, že chcú, nahánaju sa, v mnohom seba ochudobňujú, dieťa na úkor práce nezanedbávajú, platia dane. A tie, čo nerobia nič, maju zaplatené všetko. To je spravodlivosť na slovenský spôsob:roll:

  Asi jedine nájsť si niečo na čierno, alebo nech papierovo dohodu urobia napr. na starú mamu-dôchodkynu, kamošku-študentku alebo zamestnaného manžela, alebo pracujte z domu a na SP podpíšte vyhlásenie, že pracujete, ked dieťa spí a vtedy vam odvody normálne zaplatia.

  Ved pri práci na dohodu často vobec nejde o tých pár zarobených Eur, skor o to, že človek nestratí kontakt s pracovným prostredím, nevypadne z praxe. Ja mám tiež takú prácu, že keby som 3 roky počas materskej nič nerobila, tak neviem, ako by som po materskej zasa začínala. Podobne su na tom asi aj ekonomky, právničky a mnohé iné povolania, kde sa veci menia každým mesiacom a nepracovať 3 roky znamená hladať začínať zasa úplne od začiatku.

   

 • anonym
  02.03.2010, 21:07

  ahojte žienky,

  okolo tohto problému už bolo toľko porád - prečítajte sihttp://www.porada.sk/t129272-p3-dochodkove-poistenie-pocas-rodicovskej-dovolenky.html

  http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010/02/07/kedy-za-mamicku-plati-dochodkove-poistenie-stat/

  http://www.porada.sk/t126377-praca-pocas-rodicovskej-dovolenky-v-roku-2010-a.html#post1303129

  ak by ste chceli, môžte sa k nám pridať.

  SP si robí, čo chce - už nám zakázali robiť, dôchodkové nám nechcú platiť - čo bude budúci rok?????

 • anonym
  02.03.2010, 21:34  na budúci rok nič... bude chaos, lebo tento rok sú VOĽBY ... a s nimi zasa SLUBY, SLUBY, SLUBY ako nam bude na tomto našom Slovensku dobre :roll: :roll: :roll:  a tie sa potom budú plniť až ku koncu vlebného obdobia, samozrejme v tom bude kopu "háčikov", teda niekomu pridajú a tých čo sa snažia zasa oberú o všetky výhody ... hlavne, že živíme zástupy "sociálne slabších" prípadov, ktorým sa hlavne nechce robiť, ale stovky Eur každý mesiac brať vedia:*-( :-S

+ -
Príspevkov: 8