Diskusie

Bútľavá vŕba

anonym, 11.02.2010 14:16

Nástup do škôlky a adaptačné obdobie

Ahojte žienky, potrebujem od vás poradiť v takejto veci: Dcéra bude mať v decembri tri roky. Včera som sa bola pýtať v škôlke, či by ju zobrali aj od decembra, teda po dovŕšení troch rokov, no zástupkyňa riaditeľky nebola veľmi nadšená, ževraj keby nastúpila po 15. septembri, nedostali by na ňu žiadnu dotáciu, preto mi navrhla, aby som dcéru skúsila dať do toho 15.sept. do škôlky na dva týždne - adaptačné obdobie a podľa toho, či si zvykne sa zariadila, či bude pokračovať alebo ju ešte nechám do troch rokov doma. Viete mi prosím poradiť, že keby nastúpila dcéra do škôlky povedzme 6. septembra, či by som ešte za september dostala rodičovký príspevok, a v akej výške? A či je taká možnosť, že keby si dcérka v škôlke nezvykla a ja by som už bola odhlásená z rodičovskej dovolenky, či by som  opäť mohla pokračovať v RD a dostávala by som rodič.príspevok až do decembra? V práci ma tiež čakajú v decembri, možno by sa dalo nastúpiť aj skôr, ale neviem ako by to bolo, keby som potom ešte musela náhodou zostať doma do decembra? Vopred ďakujem za všetky rady.

 • anonym
  11.02.2010, 14:53

  Myslím, že by Vám mal ostať celý rodičovský príspevok do veku troch rokov Vášho dieťaťa. Ale úpln epresne Vám poviedia na úrade práce a sociálnych vecía  rodiny odkiaľ dostávate priídavky aj rodičovský príspevok.  Totižto niekoľkokrát sa novelizoval zákon a podľa  kedy ste nastúpili na materskú a aký bol v platnosti zákon budú postupovať.

  zdravím

  Zuz

 • anonym
  11.02.2010, 15:18

  ahoj

  podľa toho čo ja viem za september by si dostala celý rodičovský príspevok a potom už len  1/3 z toho čo by ti mali dať za okt.november a december v prípade návratu na mater.by si dostávala len tú zvyšnú časť toho čo ti nedali...ale najlepšie je zájsť na úrad práce...a čo sa týka adaptačného procesu ten je 3mes.a ver mi môj syn je narodený v decembri a doteraz máme problém chodiť do škôlky i keď je fakt že to záleží od dieťaťa dokonca niekedy sa stáva že dva týždne sú v pohode a potom začne plač...

 • anonym
  12.02.2010, 09:21

  Ahoj,

  moj syn nastupil sdo skolky v septembri 2009, vo veku 2,5 roka, narok na rodicovsky som mala za cely september, nakolko nastupil 8.9. Pokial by nastupil 1.9. tak narok na rodicovsky uz nie je . A potom uz sa konci vyplacanie rodicovkeho prispevku.Ale pokial pracujes , si zamestnana na dobu neurcitu a nie si vo vypovednej lehote, tak mas narok na preplatenie nakladov za skolku do 3 rokov dietata / strava a skolne / . Mne to povedali na socialnom, a prave to vsetko vybavujeme. A mozu to zaplatit max. 6mesiacov dozadu.

  Pekny den.

 • anonym
  12.02.2010, 18:08

  ano, ako píše v predošlom príspevku

  za september ešte dostaneš CELÝ rodičovský príspevok, ak dieťa nenastúpi od 1.9. ale až neskor... POZOR, musí to tak byť uvedené na Rozhodnutí a preto si daj pozor, aký datum ti tam uvedú. Satší ak napíšu 2.9. a už nárok na RP zostáva za celý mesiac:wink:

  Od oktobra do decembra si potom možeš vybaviť tzv. Príspevok na starostlivaoť. Tlačivo ti daju na UPSVaR, treba si to vypísať, dať potvrdiť v školke, doložíš svoju prac. zmluvu, občiansky preukaz, rodný list dieťaťa a potvrdenky zo školky. Každý mesiac totiž musíš dokladovať, kolko si zaplatila a presne tolko preplatia. Možeš to však priniesť aj naraz za celé obdobie v decembri, nakolko to vyplatia aj spätne. Ja som to vybavovala v januári spätne od oktobra a práve dnes mi prišli peniažky :-D Pri platbe za školku okolo 25-30€ aj viac mesačne sa oplatí si to vybaviť ;-)

  K adaptácii ... je uplne jedno, či si dieťa bude zvykať v 2r a 9mes. alebo až v 3 rokoch... taký velký rozdiel to nie je.  Ale myslím si, že dieťa si lepšie zvykne v septembri, ako sa potom začlenovať do už utvoreného kolektívu. Moj malý šiel ako 2,5 rokčný a zvládli sme to na jednotku. Adaptačné obdobie trvalo presne 3 dni... na 3. den už s škoke spal, poplakal si len pred spaním. A plakal v sobotu, že nemože ísť do školky :lol: 

  Možno by si sa mohla v práci dohodnúť do konca roka na nejakom skrátenom úväzku,a by tam dieťa nemuselo byť celý den (do neskorého popoludnia), alebo ak by tam nechcelo spávať, trebárs na polovičný uväzok. Ale ak raz dieťa nastúpi a nejaký čas si odplače (to si odplače 99% detí, ale potom si väčšina zvykne), je zbytočné ho nechávať zasa uplne doma a potom ho adaptovať odznova.

 • anonym
  12.02.2010, 18:12  Zuz, akonáhle dieťa nastúpi do štátom dotovanej školky, matka stráca nárok na RP a je jedno, či je tam hodinu alebo celý den. A v tomto prípade je aj jedno, pod ktorý zákon mamička spadá.

  Ak je dieťatko v súkromnom zariadení bez štátnych dotácií, može aj pracovať, aj dostávať RP, pokial nastúpila na RD pred 1.1.2009.

+ -
Príspevkov: 5