Diskusie

Bútľavá vŕba

anonym, 09.02.2010 13:51

Som ja nezodpovedná?

Trápi ma situácia, ktorá je momentálne u nás. Mám 6-ročnú dcérku, ktorá chodí do školy. Doteraz ju tam vodieval starý otec, chodil s ňou aj na krúžky. Som s ňou sama, bývam u rodičov, takže inú možnosť som nemala. Ale teraz starý otec už s malou nepomáha. Ja pracujem, takže sa mi nedá ísť s ňou ráno do školy. Vyriešila som to tak, že s ňou chodí do školy 10-ročná susedka. Na krúžky musí ísť tak, že prejde cez jednu cestu (jednosmerku) a hneď oproti je umelecká škola. Problém je v tom, že neviem či je to bezpečné a či je v tomto veku už zrelá na toto. Utešovala som sa tým, že na tej ceste nechodia rýchlo autá a že aj ostatné spolužiačky chodia samé. Ale moja mamina ma stále zneisťuje, stále rozpráva dramatické historky čo sa mohlo stať keby nebola pri nej ona (niekedy ju vyzdvihne ona keď nie je v práci).  A tak ja dcérku ubezpečujem, že to zvládne, starká stále dramatizuje, čo by sa mohlo stať. Tým pádom malá kolíše medzi tým, že chce sama chodiť, potom mi zase volá z družiny s plačom, že sa bojí ísť na krúžky. Ja viem, že sa o ňu starká bojí. Veď aj ja sa bojím ale nemôžme predsa stále myslieť na to čo by sa mohlo stať keby... Neviem či to ja nezľahčujem a som nezodpovedná alebo to starká preháňa.

Posledná dramatická story zo včerajška znela: Ževraj starká išla pozadu aby sa Natálka naučila chodiť cez cestu sama ale keď čakala na prechode pretože išlo auto, tak ju nejaké staršie deti chceli strčiť na cestu. Ja mám už podozrenie, či si to už nevymýšľa alebo neprifarbuje. Natálka mi to vôbec nespomenula, len keď to začala starká opisovať, tak potom začala plakať, že sa bojí aby ju nestrčili na cestu :(

 • anonym
  09.02.2010, 14:15

  ahoj, ked bola moja dcerka prváčka, vodili sme ju do školy 2 týždne a odvtedy chodí sama. Úplne sama!  Stalo sa to tak, že mna odviezli do nemocnice, manžel sa musel starať ešte o naše polročné dieťa a fakt nebolo v jeho silách rano ešte aj malé budiť a obliekať, starkí pracujú a nemal ju kto vodiť.

  Neviem, čo je to teraz za móda, vodiť dieťa za ručičku pomaly do 10 rokov všade:roll:  Nepoviem v Bratislave, kde je kopu áut, velké vzdialenosti a podobne... ale v normálnom malom meste, alebo na dedine je to relatívne bezpečné, ked je dieťa vedené k samostatnosti, naučíš ho základnej dopravnej bezpečnosti a aby sa nedávalo do reči s cudzími, nechodilo bočnými uličkami. Vas niekto do školy vodil ??? Lebo ja si nespomínam, že by mna alebo nejakého spolužiaka rodičia vodili :-o  Aj na hudobnu som chodila sama, cez 2 autobusy do velkého mesta a tu som...

  Naša dcera to zvláda výborne, tiež mame relatívne bezpečnú cestu, po pešej zone a potom po chodníku. Popoludní chodila do družiny (takže na obed ju brala družinárka) a potom domov sama. Aj na krúžok sama, máme to blízko. Chodili sme po ňu len v zime, ked je skoro tma.

  Teraz už je väčšia, a je zodpovedná, samostatná, možem sa na nu spolahnúť, nič nedomotá, vie sa sama obliecť ako treba (niekedy nie uplne podla mojich predstáv, ale dá sa), vie zostať sama doma ak treba. Je naučená, že ak ma problem, zavolá mi.

  Myslím, že maš úžasnú, samostatnú dcerku, ktorá to zvládne, len nech babka nekecá do výchovy. Ak ma problem, nech to povie tebe, ale NIE pred dcerkou! Toto si vyjasni s babkou ...  A ked sa tak bojí, nech ju vodí ona, ak ma na to čas.  čo maš teraz robiť? Dať si v práci výstup? Platiť drahú opatrovatelku? Alebo ako si to vlastne predstavuje? Jasne, že je dieťa potom zmätené a neverí si.

  Deti zvládnu ovela viac, ako si my dospelí myslíme;-)

 • anonym
  09.02.2010, 14:33

  No ja som z Bratislavy a ja by som mojho 6 ročného syna sama ešte nepustila nikam.Ale možno je to tym že sme vo velkom meste a naozaj by som sa bála aby sa nestratil.

 • anonym
  09.02.2010, 14:37

  Myslím ,že nezodpovedna nie si ,len proste nemaš inu možnost :) :) :) :)

 • anonym
  09.02.2010, 14:47

  nie si nezodpovedna, ved aj ja som od 6 rokov chodila sama do školy. faktom je že ak by musela prejst polku Bratislavy, tak by to bolo ine. ale takto, ked je to v malom meste a po ruke všetko, tak by som z toho taku dramu nerobila. pozri, ak sa ma stať neštastie stane sa aj tak, či tam s nou niekto je alebo nie. a myslim že s tym drganim na cestu staršimi spolužiakmi to nie je pravda. myslim, že by si nedovolili, keby videli na blizku dospelu osobu.

 • anonym
  10.02.2010, 10:53

  vobec nie si nezodpovedna!!! ja si myslim, ze problem je starka! dorazne jej vysvetli, ze ked chce nieco riesit, tak iba s tebou a nie pred dcerou. a podla mna je dobre, ked vysvetlis dcere mozne nastrahy, ale nie tak, ze nebude pomaly vychadzat z dome a zaroven jej povies, ze to zvladne a je sikulka, lebo si vie dat pozor.

 • anonym
  10.02.2010, 11:11

  starká na zabitie . Tiež jednu takú máme :( . Prajem veľa trpezlivosti so starkou a radosti s dcérkou ;-) .

 • anonym
  10.02.2010, 12:55

  buď v pohode, dcérka všetko vie, ako má robiť a je viac zodpovedná, keď je sama ako s ňou. Cíti zodpovednosť na 100%. Ja by som sa nebála, aj môj syn chodil od 6 rokov úplne sám, aj na krúžky a to prechádza cez hlavnú cestu! Čím viac ju podporíš, aká je šikovná, ako to zvládne, tým lepšie. A so starkou by som sa porozprávala, že to vôbec nepomôže, že ju straší, akurát sa potom bojí a neprinese to žiadnej pomoci!. Myslím si, že problém je starká a  nie ty ani tvoja dcérka. Buď v pohode!!!

 • anonym
  10.02.2010, 14:53

  Ďakujem Vám za podporu. Ja viem, mala by som sa s maminou porozprávať ale nemám chuť lebo viem ako to dopade. Zduje sa a naďalej si bude robiť po svojom :roll: . 

  Dnes ju poslala pani družinárka neskoro na krúžok (vypadá to tak, že si pomýlila krúžky s pondelkom). Natálka za to dostala poznámku asi do žiackej knižky lebo mi volala s plačom, že jej tam pani učiteľka niečo písala. Je to ťažké ale verím že len zo začiatku.

  My bývame v malom meste a tiež nás mamina novodievala za ručičky do školy. Veď chodili na nočné obidvaja rodičia a ja s malým bratom som bývala sama doma. Ale na toto jej prvé a jediné vnúča je nejaká precitlivelá.

 • anonym
  10.02.2010, 16:25

  tak toto mam doma tiež ... ja už sa radšej s mamou ani nevybavujem, prikývnem a robím si po svojom. Hádať sa nemá význam ... dcerke to radšej vysvetli, že babka už je taká staršia osoba a bojí sa viac, ako je treba.

  A mam ked bude zasa niečo riešiť, tak jej daj za pravdu a spýtaj sa , že akoteo budete spoločne teda riešiť. Či má nejaký návrh,a yb dcera nechodila sama, lebo ty to inak nevieš zariadiť.

  To s tou družinárkou je tiež také .... ja som dcere kvoli takým príhodám ako popisuješ kúpila mobil a kontrolovala, či ju pustli, či je na ceste, či prišla načas. Ked som vedela, že má ísť z družiny najneskor 13:30, tak som radšej 13:25 zavolala, nech sa už chystá. Lebo tiež sa stávalo, že pani družinárka bola niekdy "múdra ako rádio" a ona si "myslela", že ked oni v škole nemaju krúžky, tak ju nemá pustiť ... a ja s nervami v kýbli som musela budiť syna po polhodine spánku a letieť po ňu so strachom, či sa niečo nestalo, prečo neprišla :roll: :roll: :roll:

 • anonym
  10.02.2010, 16:42

  Ja som bola doma na rizikovom, ked bola moja dcera prvacka. Do skoly som s nou chodila asi mesiac, potom uz musela sama, kedze ja som si to moje druhe tehotenstvo odlezala :-( Aj ja som sa niekedy bala, ako to zvladne, zvlast, ked mi povedala, ze celkom pri nej na priechode zastalo auto ked prechadzala - deti nevedia dobre odhadnut situaciu, ci uz mozu ist, alebo radsej pockat, tak som stale trpla, ci pride domov - do druziny vobec nechodila - presuvala sa zo skoly rovno do ZUSky ( musela prejst 3 krizovatky bez semaforov). Teraz je problem v tom, ze aj ked ma mobil, v skole ho musia mat vypnuty, takze aj ked sa jej pokusam dovolat, pocas toho, ako je v skole, kym z nej nevyjde, nesmie si ho zapnut :evil: a ja sa jej nedovolam. Uz som sa aj ozvala, ze pre mna je to dolezite odkontrolovat si dieta, ale v skole boli neustupni! Keby ho pouzivala na hranie, ci telefonovala cez hodiny, ale takto???? Takze ak to je aj u vas tak, asi sa jej nedovolas, jedine potom prezvanat vychovavatelke, ze dieta ma ist na kruzok, ale ako to zoberie ona??!!...

 • anonym
  10.02.2010, 16:50

  u nas tiež musel byť počas vyučovania vypnutý... ale potom v družine už si zapnúť môže

  teraz máme fajn  pani učitelku, že im dovolí mať zapnutý aj počas hodiny. Ked volá rodič, može dieťa aj zdvihnúť ... ved každá normálna učitelka vie, že len tak, pre nič-za nič rodič vyrušovať nebude.

   

+ -
Príspevkov: 11