Diskusie

Bútľavá vŕba

anonym, 21.01.2010 23:09

Zápis - áno, či nie?

Ahojte,
  chcela by som Vás poprosiť o radu. Dnes sa ma pani učiteľka v škôlke opýtala, či sme nerozmýšľali nad tým, že by sme požiadali o odklad školskej dochádzky. Ostala som prekvapená, nakoľko im v škôlke, v októbri 2009 robili test zrelosti a vtedy mi pani učiteľka povedala, že náš drobec je zrelý na školu, preto ma dnes, po 3-mesiacoch táto otázka veľmi zaskočila :-S  Náš synček (4.4. bude mať 6.rokov) je veľmi šikovný, krásne maľuje, matematika a všetko ostatné mu ide veľmi dobre, rád a rýchlo sa učí nové veci - aj podľa pani učiteľky. Vraj jediný problém je v tom, že má problém pri začlenení do kolektívu, presnejšie - keď nie je podľa neho, začne plakať, hnevať sa, keď mu pani učiteľka napríklad povie, aby nakreslil seba - veľmi sa ho to dotkne, nie žeby nevedel nakresliť postavičku, jeho trápi to, že tá postavička nebude vyzerať presne ako on :lol:  tak ju radšej nenakreslí - ak nedokáže urobiť niečo na 100% rozhnevá sa. Okrem toho musí byť stredobodom pozornosti, ak to tak nie je, zase je zle, a hlavne neznesie prehru :roll:
Preto by som sa chcela opýtať, či je toto naozaj dôvod o odloženie školskej dochádzky. ČO BY STE UROBILI VY? Zapísali by ste ho? Som z toho v koncovh  :*-( Rozhodnutie je vraj len na nás, a ak ho zapísať do školy predsa len chceme, máme tak urobiť, že sa presne dohodneme až na zápise, ale vraj, aby potom nemal v škole s tým problémy. Mám z toho obavy, pretože náš syn má veľmi rád kamarátov v škôlke, rád chodí do škôlky a bojím sa, ako by to zobral, keby on do školy spolu s nimi nenastúpil, bojím sa, že sa mu kamaráti pre odklad budú posmievať.Okrem toho chodíme na logopédiu, nakoľko mu robia problémy r,l a sykavky, ale vidím pokrok dopredu a preto dúfam, že do septembra by sme to zvládli.
Budem Vám vďačná za odpoveď.

Chcem sa ešte opýtať....do septembra je ešte celých dlhých 8.mesiacov. Nedá sa to urobiť tak, že by sme ho do školy zapísali, ale ak by sa to do 09/2010 nezlepšilo, potom by sme požiadali o odklad. Alebo potom takáto možnosť už nie je :?:  Zdá sa mi, že robiť zápis do školy v januári alebo vo februári je veľmi zavčasu :-S  Veď  8.mesiacov je dlhá doba a detičky sa posúvajú dopredu každým dňom a to, čo nevie dnes, zvládne už napríklad o týždeň, ale žiaľ, keď to nevedel už na zápise má smolu :evil:   Zápis by sa mal robiť cca v júni - toľko len môj názor :wink:

 • anonym
  22.01.2010, 23:44

  Ahoj,

  som učiteľka a môj názor je taký, že asi to nepovedala vaša učiteľka bezdôvodne. Ja by som sa jej opýtala, prečo zmenila názor od októbra a pokiaľ viem testy pripravenosti dieťaťa do školy robí škôlka v spolupráci so psychológom - čiže by som si vypýtala výsledky testov, na to máš právo a ak ich nemá škôlka, tak sa opýtaj na meno psychológa a zájdi k nemu. Celkovo ak si na pochybách, skús sa porozprávať so psychológom, je to normálne, on je na to najpovolanejší a ty budeš mať srdce na mieste.
  Veľa úspechov :-)

 • anonym
  23.01.2010, 09:39

  velmi sa teším, že podla nového zákona už nebude možné dať odklad len tak, ale len podla vyjadrenia psychologa a pediatre ... možno to pomože znížiť počet neopodstatnene odkladových detí. Odklad začal byť totiž v mnohých mestách už módnou záležitosťou a rodičia si vymýšlaju všetky možné dôvody, len aby ich dieťa odklad malo a "predlžilo si detstvo":roll:

  Takéto detoi potom ostávaju v školke, zaberajú miesto 3-4-ročným, a potom na forach nariekame, aké su školky preplnané ... bodaj by neboli, ked je v školke aj 10-15 odkladových detí . Z tých desiatich má možno 1-2 vážny dovod, ostatné už dávno mali byť v škole.

  A tak nenastúpia do školy deti, ktoré su šikovné a maju všetky predpoklady byť prváčikom, pretože su drobnejšie, aby išli do školy s kamarátom/súrodencom, lebo aj sused tak ide, aby mohli ísť ešte na dovolenku v septembri, aby malo ešte rok "pokoj" a podobne. A pritom si rodičia neuvedomujú, že dieťaťu viac škodia ako pomáhajú. Šikovné dieťa v školke stagnuje, potom sa nudí a vymýšla ... a tak rodičia hladajú krúžky a učia dieťa všetko možné. Do školky potom nastupujú aj skoro 8-ročné deti, ktoré vedia písať, čítať, anglicky ... a zasa v škole stagnujú a vyrušujú:roll: Škola ich nebaví, mentálne sú už niekde inde... Do puberty odkladové deti prídu už v 4.-5. triede, odkladové 16-ročné deviatačky už by najradšej behali po diskotékach a balili chalanov, 18 rokov maju už v 2. triede na SŠ a VŠ skončia pomaly v tridsiatke ...  AJ na toto treba myslieť...

  6-ročné dieťa patrí do školy, pokial nemá fakt vážnu diagnozu, pre ktorú by nemalo nastúpiť. Väčšina problemov detí je zvládnuteľná a nepotrebuju preto odklad, stačí dobrá spolupráca rodiča a učiteľa, prípadne pomoc psychologa.

  Podla mna by mali ešte uzákoniť, že VŠETKY odkladové deti by ten rok, kedy maju odklad mali navštevovať psychologa alebo iného špecialistu. Len samotný odklad, ked sa s dieťaťom nepracuje, len dalej vegetí v školke totiž nič nerieši!

 • anonym
  23.01.2010, 10:17

  Ahoj, dieťa určite zapíš a nechaj nastúpiť do školy, podľa toho čo píše je tvoje dieťa zrelé na školu po stránke fyzickej a mentálnej, menej už po stránke sociálnej. V tejto oblasti výrazne pomáha škôlka, pokiaľ tam dieťa pravdaže chodí. Doma nemôžeš vytvoriť také prostredie na socializáciu. Tak ako napísali ostatné dievčatá za 8 mesiacov sa môže veľa zmeniť. Svoje dieťa podporuj, aby zvládlo drobné úohy vrámci svojich možností, ale nie v dokonalosti za každú cenu. Postupne mu stúpne sebavedomie a uverí, že zvláne aj niečo ťažšie. Vidím problém, že dieťa je zahrnuté prehnanými nárokmi a ked si myslí, že to nezvládne, tak to radšej neurobí. Viem si predstaviť, čo by v tejto fáze robil pri nácviku písania. Možno by nebolo od veci navštíviť psychologičku, aby vám pomohla zmeniť prístup k dieťaťu. Máte ešte dosť času. Plne súhlsím s predchádzajúcim príspevkom. Som učiteľka 1. ST ZŠ, takže viem o čom píšem.

 • anonym
  25.01.2010, 19:20

  :tup: :tup: :tup: :tup: :tup: :tup: :tup: :tup: :tup:

 • anonym
  26.01.2010, 18:45

  Ja neviem, ale  to, co si popisovala je aj priznak introvertneho dietata, ale ako dovod na odklad sa mi to nezda (isteze skutocnost "naozaj" cez net posudit nedokazem) Nie je pravda, ze rok skolky dietatu nemoze ublizit. Veru moze. Aprilovemu dietatu (aj moje je 4.4) by som odklad rozhodne nedavala.

+ -
Príspevkov: 20