Diskusie

Bútľavá vŕba

anonym, 18.01.2010 20:15

Kedy mi vezmú dieťa do škôlky?

Ahojte. Uvažujem nad tým, že by som dala malého do škôlky. Tri roky bude mať na jar 2011 a dovtedy by som s ním chcela zostať doma. Vezmú mi ho aj od februára, ak ide o štátnu škôlku?

 • anonym
  18.01.2010, 20:25

  spýtaj sa radšej priamo v školke

  spravidla je to tak, že prihlášky na celý další škol. rok sa dávaju na jar vo februári-marci (takže aj ty si podaj prihlášku na škol. rok 2010/2011 teraz!). Školka naplní stav väčšinou už v septembri, do 15.9. musia deti nastúpiť a oni prijímanie detí uzatvoriť, lebo davaju zoznamy na získanie dotácií. Potom už berú deti len ak sa uvolní miesto. Školky bývaju plné, len tak misto držať nebudú, ked maju aj neprijaté deti.

  No su aj menšie školky, čo nenaplnia úplne stav a vezmú aj v priebehu roka. Alebo miesto "podržia" s tým, že na rozhodnutie daju septembrový termín, dieťa akože nastúpi na pár dní (rodič aj platí poplatok), a potom ostane doma a nastúpi až neskor - toto riešenie však znamená pre matku v prípade, že dieťa ešte nemá 3 roky, stratu RP. Takže  takto sa to dá riešiť, ak má napr. ešte mladšie dieťa a poberá RP na to mladšie normálne dalej.

  Ja mam tiež februárča, u nás mi povedala riaditelka, že mi miesto v pribehu roka zaručiť nemože, tak som syna dala do školky skor (od septembra) a nastúpila som do práce. Tiež som povodne plánovala ostať doma do 3 rokov, ale nakoniec sme to vyriešili takto. Keby mi ho totiž potom nevzali, mala by som problem. Bud by som musela dať výpoveď, alebo až do dalšieho septembra zháňať a platiť nejakú opatrovatelku.

 • anonym
  18.01.2010, 20:38

  zalezi aj od mesta. lebo u nas to nebola sanca. teraz sa modlim aby mi vzali malu ked bude mat 3a pol. teraz v marci bude mat tri a to nebola sanca, lebo skolky su preplnene. trebalo by sa ist popytat. v nasom meste su mamicky sialene. zapisuju deti uz po navrate z porodnice. :roll:  potom ked sa niekto pristahuje, nema sancu.

 • anonym
  18.01.2010, 20:45

  Ďakujem za odpoveď. Ide o menšiu škôlku, ktorej dokonca hrozí, že ju pre nedostatok detí zavrú. Určite by som tam nechcela dávať dieťa od septembra, lebo o RP prísť nechcem. Až od toho februára. Snáď by sa dalo s nimi dohodnúť aj takto? Aj keď viem, že by dotácie na moje dieťa už nedostali, ale aspoň by mali zaručené, že tam bude chodiť aj po ďalšie roky.

 • anonym
  18.01.2010, 20:48

  pokial je to tam tak, ze je nedostatok deti, tak nevidim dovod preco by ho nevzali, viem ze mohli aj od januara. najlepsie ked tam skocis a popytas sa. jasne z rodicovskej dovolenky netreba ponahlat. my sme dali starsiu o dva mesiace skor a veruze mi bolo luto, ale jej to velmi chybalo. deti a spolocnost.

 • anonym
  18.01.2010, 21:00

  a to má kaý význam??? Ved deti sa neprijímaju podla dátumu podania prihlášky, ale podla iných kritérií. Ako prvé zo zákona 5-6 ročné deti, a potom deti pracujúcich rodičov a tých, čo tam maju starších súrodencov. Až potom tie ostatné.

   

 • anonym
  18.01.2010, 21:11

  by si tomu neverila ale tu maju skolky poradovniky. nie vsetky ale zo 7 ich tu ma 5. sialene.....

  mne predlzenu matersku nechceli dat. ale ak by bola neplatena.... to sa da vybavit, nie? mam totiz 4 mesiace rozdiel medzi materskymi. v marci mi konci a v juli nastupujem na dalsiu. nevyznas sa v tom? a ked som na urade prace kto za mna plati??? stat tize nie?

 • anonym
  18.01.2010, 21:30  a si teraz zamestnaná alebo nie?

 • anonym
  18.01.2010, 21:57

  nie som zamestanana, ani som v podstate nikdy nebola. 2xpo 270 dni som si dobrovolne platila nemocenske odvody, teraz si ich platim znovu, aby som mohla ist na dalsiu matersku. termin mam koncom augusta. teraz som na rodicovskej dovolenke a 16.marca mladsia dcera dovrsi 3 roky. dakujem.

 • anonym
  19.01.2010, 06:54

  ak nie si zamestnaná, potom máš 2 možnosti

  1. ísť sa zahlásiť na ÚRAD PRACE - od 1.2.2010 sa menil zákon, no či by si ty dostala podporu neviem, musela by si si to overiť. Ak áno, potom by sa ti to oplatilo, aj ked každé 2 týždne by is sa musela tam hlásiť

  2. ísť na tzv. Predlženú materskú (dobrovolnú). Pojdeš na UPSVaR. SP a ZP a tam dáš prehlásenie, že sa budeš celodenne starať o dieťa do 6 rokov. Síce nič nedostaneš, ale štát bude za teba platiť aspoň odvody do ZP a SP. Dieťa v tom čase nesmie navštevovať školku. Vlastne by si zostala bez penazí len 3 mesiace - apríl, máj a jún. Za marec ešte dostaneš plný RP a v júli už materské.

  Ešte by si mohla ísť na predlženú materskú z dovodu zlého zddrav. stavu dieťaťa, ale to by  muselo byť fakt choré, v priebežnej starostlivosti špecialistov.

 • anonym
  19.01.2010, 12:57

  dakujem velmi pekne. si mi velmi pomohla. som sa chcela nahlasit na ten urad prace, ale nelakalo ma moc sa tam chodit hlasit. a tvarit sa ze zhanam pracu. ale ta predlzena dovolenka, to stoji za zvazenie. dakujem vemli pekne.

 • anonym
  19.01.2010, 14:41

  My sme si podávali prihlášky do škôlky asi 2 v zákonnej lehote a ani do jednej sa dcérka nedostala. A potom sa mi podarilo nájsť jedno miesto v inej škôlke, v poradí tretej, kde sa miesto uvoľnilo z dôvodu sťahovania jedného škôlkarika. Ale dcérka musela do škôlky nastúpiť o mesiac skôr, takže som prišla len o jeden RP.

  Bolo tu spomenuté, že mamičky, keď prídu z pôrodnice, tak dieťa prihlasujú do škôlky - tak aj v našom meste je jedna taká škôlky.

 • anonym
  19.01.2010, 14:56

  a nezda sa ti to pritiahnute za vlasy?? ked som bola mala, vycapil sa na obchod oznam, ze je zapis, islo sa na zapis a dieta samozrejme nastupilo do skolky. a este aj do jasli. sa bojim ze o chvilu budeme ako v amerike, od narodenia prihlaska do skolky a skoly. k:shock:

+ -
Príspevkov: 12