Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Bútľavá vŕba

anonym, 12.01.2010 13:40

Koniec rodičovskej dovolenky

Ahojte,
mozete mi prosim poradit, na ktore urady je potrebne zahlasit koniec rodicovskej dovolenky? S povodnym zamestnavatelom som ukoncila pracovny pomer este pocas cerpania rodicovskej dovolenky, pretoze som sa zacala venovat financnemu sprostredkovaniu. Na zdravotnej sa pre mna nic nezmenilo, pretoze odvody za mna platil stat. Teraz viem, ze to musim ist nahlasit tam. Chcem sa spytat, este ktore urady (napr. Urad prace - odtial chodil rodicovsky prispevok i pridavok na dieta, prip. Socialna poistovna - kvoli II. pilieru) mam navstivit a oznamit im tuto skutocnost. Alebo si to urady odhlasia automaticky? Dakujem vopred za odpovede.

  • anonym
    12.01.2010, 15:14

    Ahoj, asi máš na mysli materskú dovolenku do troch rokov veku dieťaťa. Ak máš prácu a nastupuješ do nej späť, tak nemusíš nič, vybaví to zamestnávateľ a z úradu práce by ti malo prísť rozhodnutie o skončení. Ak nenastupuješ späť do práce, treba sa ísť zaevidovať na úrad práce a tam ti všetko povedia, kam máš ísť, čo treba vybaviť, atď......

  • anonym
    12.01.2010, 15:49

    a to finačné sporostredkovanie stále robíš? Na aký druh činnosti (na dohodu alebo inou formou? máš živnosť alebo niečo také?)

    Dnom 3. narodenín dieťaťa ti automaticky skončí vyplácanie RP. Ale za posledný mesiac (ten, kedy malo dieťa narodeniny) ho ešte dotaneš v plnej výške, aj keby malo narodeniny hned 1. v mesiaci.

    Do 8 dní treba všetky zmeny nahlásiť na UPSVAR, SP a ZP. Ak máš zamestnávatela, nemusíš vôbec nič, len nastúpiť najneskor den po 3. narodeninách  a on za teba všetkop vybaví. Pokial ho nemáš, urady si musíš obehať sama a začala by som nahlásením sa na UPSVAR.

    Viem, že finančné služby (napr. poisťovací agenti) nemaju klasickú živnosť. Ja som to robila len popri zamestnaní, neviem ako to je, ked je to ako hlavné zamestnanie. A je to už pár rokov, takže sa mohlo toho dosť pomeniť. Zašla by som si na živnostenský úrad, ako to je. Podla mna tam su nejaké osobité predpisy a určite si musíš platiť ovody (napr. ako dobrovolne poistená osoba) a potom príjem zdaňovať.

     

  • anonym
    12.01.2010, 16:04

    Ahoj, dakujem za informacie. Podnika sa na zaklade licencie/opravnenia - podobne ako zivnost. Je potrebne platit si odvody len do zdravotnej poistovne (teraz po skonceni RD), ostatne odvody (do socialnej poistovne) su na mojom rozhodnuti (t.j. mozem, ale nemusim byt dobrovolne poistena osoba). Ja si musim zvazit, ci si to budem platit alebo nie a aky to bude mat dopad na moju buducnost. A upravuje to myslim zakon o sprostredkovani. Ale pre istotu si obeham vsetky tie urady, i ked som myslela, ze sa tomu da vyhnut, ak nechcem byt dobrovolne poistena...

  • anonym
    12.01.2010, 16:19

    neplatiť si odvody do SP sa može poriadne vypomsiť, ked žena potom neplánovane otehotnie, niečo sa stane, človek ide do dochodku... nemá potom nárok na PN, v prípade tehotenstva na materské, vyšíí RP. a neviem ako by to bolo s dochodkom... ale možno to máš zabezpečené inak :wink:

  • anonym
    12.01.2010, 16:29

    Som si toho vedoma, ale pretoze som este s tym sprostredkovanim len zacala a nemam ziaden prijem a neviem, ci mi to pojde, alebo nepojde, tak zatial neuvazujem o tom, ze by som odvadzala peniaze z nicoho este aj socialke. Doteraz som tiez nebola nemocensky poistena ani poistenie v nezamestnanosti nebolo za mna platene, vyhodou bolo len to, ze sa mi zaratavali roky do dochodku.

  • anonym
    12.01.2010, 16:48

    Roky áno, a počas RD ti SP odvádzala aj peniažky aj do 2. piliera (ak si si to požiadala). Ale teraz ked nebudeš platiť, tak ti može výsť žalostne malý dôchodok. A okrem toho, človek musí mať 1O rokov platené odvody do 2. piliera, aby vobec mohol odtial niečo dostávať. Človek si povie, ved som mladý a 10 rokov ešte platiť budem... no čo ak príde choroba alebo invalidita? Nie je to také jednoduché. To aby mal človek potom fakt dobrú poistku, aby mal z čoho žiť...

    Aby sa 2. pilier vôbec oplatil, musí si človek sporiť podla prepočtov minimálne 18-20 rokov, inak je lepšie nesporiť si na dochodok touto formou a radšej z 2. piliera vystúpiť.

    Viem, že je to ťažké, ked človek nezarába, možno si vzal na rozbeh biznisu aj požičku a má platiť mesačné odvody. Človek by si to mal poriadne rozmyslieť, skor ako dá výstup v práci... Preto je možno lepšie takýto biznis rozbiehať popri zamestnaní a ked to začne vynášať, potom sa koncentrovať len na to. Alebo si len prechodne neplatiť a ked niečo budeš zarábať, radšej sa poistiť dobrovolne.

  • anonym
    12.01.2010, 16:58

    Ved presne tak to myslim i ja. Ked zacnem zarabat, poistim sa dobrovolne. Ak mi to nepojde, budem si hladat pracu na prijem zo zavislej cinnosti. A u mna to rozviazanie pracovneho pomeru s povodnym zamestnavatelom bolo dobrovolne - nasilu, lebo som aj tak vedela, ze ma nazad nezoberie. Lenze licenciu na sprostredkovanie mam este kratko, v decembri sa vsetci venovali sviatkom, takze nebolo kedy zvysit prijem. Preto si hovorim, ze vyckam, kym sa to rozbehne. Ak nie, stale mam moznost obzerat sa i po inom, resp. ukoncit taketo podnikanie a ist sa zaevidovat na urad prace, aby som si nemusela sama platit zdravotne poistenie.

  • anonym
    04.02.2010, 13:58

  • anonym
    04.02.2010, 14:17

    Musíš na Sociálnu poisťovnu odhlásiť sa sama ... mne nedávno prišiel od nich list, pritom som nastupovala do práce a zamestnávatel poslal prihlášku. Tak som si myslela, že ma tým pádom automaticky odhlásili... ale už sa musí matka odhlásiť sama!

  • anonym
    04.02.2010, 21:21

    ak nechces platit odvody,mozes ist na predlzenu rodicovsku, kym mas dieta doma a nie v skolke a stat za teba plati odvody

  • anonym
    04.02.2010, 21:51



    ano, ale matka NESMIE pracovať ani hodinu denne, nesmie mať žiadny príjem, po novom od 1.1.2010 už ani na dohodu...

  • anonym
    04.02.2010, 21:59

    ja viem. :!:

  • anonym
    04.02.2010, 22:05



    no lenže zakladatelka písala, že pracuje - finančná poradkyňa :wink:  takže pre nu asi predlžená RD neprichádza do uvahy

  • anonym
    05.02.2010, 18:52

    ahojte, reagujem na margo predlzenej rodicovskej, teda dieta uz ma viac ako tri roky a potom sa nan nevztahuje zvyseny prispevok a tak matka moze pracovat... podla mna... ved ho odsuhlasili len do dvoch rokov veku dietata... ci uz je to tak pausalne, ze ked chcem aj ten povodny prispevok, tak nemozem mat iny prijem?

  • anonym
    05.02.2010, 19:08

    a vysvetli mi logicky ... PREČO by mala byť žena na predlženej materskej, ked zároven chce pracovať??? Ved to sa vylučuje. Bud po riadnej rodičovskej - po 3 rokoch dieťaťa nastúpi do práce, alebo sa chce CELODENNE starať dalej o dieťa do 6 rokov a tým pádom pracovať nechce :idea:

    Pritom ešte treba rozlišovať dobrovolne predlženú RD (matka nepoberá RP, len štát platí odvody do SP a ZP) a o predlženú materskú z dovodu zlého zdrav. stavu dieťaťa (matka poberá RP až do maximálne 6 rokov). Takže neviem, ktorú "predlženu MD" myslíš. Popri tzv. dobrovolne predlženej materskej dieťa može na maximálne 4 hodiny do školky, vtedy štát za matku nebude platiť odvody do SP, ale len odvody do zdravotnej poisťovne.  Ak ma dieťa zlý zdrav. stav, može dieťa do školky na 4 hodiny a matka poberá normálne RP vo výške 164€ nadalej.

    Kedysi matky popri RD mohli robiť na dohodu, no po novom  štát za matky pracujuce na dohodu po novom nebude platiť odvody do SP a musia si ich platiť samé.

    Teda, aby sme si rozumeli, matky kludne pracovať môžu - nikto im to nezakazuje v starom ani v novom systeme ... ale nemožu SÚČASNE aj pracovať, aj poberať RP.

    "ci uz je to tak pausalne, ze ked chcem aj ten povodny prispevok, tak nemozem mat iny prijem? "  ... akonáhle matka požiada o zvýšený RP, vzťahuje sa na nu už nový zákon až do KONCA rodičovskej dovolenky! Nielen do 2 rokov dieťaťa! Teda ani potom nemože aj pracovať, aj poberať RP. Može do 3 rokov veku dieťaťa požiadať o Príspevok na starostlivosť ... ak pracuje, alebo študuje denne na SŠ alebo VŠ.

+ -
Príspevkov: 17