Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Bútľavá vŕba

anonym, 04.11.2009 19:21

dovod na vylucenie zo skolky

mate niekto skusenosti s tym, ze ste na materskej s mladsim dietatom a starsie je v skolke. a ucitelka na vas tlaci, ze si mate chodit po starsie dieta do 15.00, lebo inak ho vylucia zo skolky, lebo je vraj dost takych deti, co ich pre nedostatok miesta neprijali a rodicia pracuju obaja?

 • anonym
  05.11.2009, 13:38  Milá Bea!

  Zase len to tvoje rozhorčenie, prerastá ti cez hlavu, nekontroluješ svoje emócie.............:ups: , píšeš v úplnopm rozhorčení:!: skús trochu schladiť svoju hlavu a potom tu niekoho posudzuj!

  1.) Ak je matka na MD, neznamená, že musí mať svoje dieťa  pri sebe a nechávať priestor pre iné deti (aj ona bola pracujúca, jej dieťa predtým nechodilo do škôlky-ak  ho nemala a predsa odvádzala štátu dane a tie išli aj škôlkam)! Pre každé dieťa je škôlka začiatko života v kolektíve, naučia sa kolektívne správať, rozvíjať svoje schopnosti. Pani učiteľky sú na to školené, aby ich  kt omu viedli, matka na MD, žiaľ nemá celý deň na to čas, aby sa venovala týmto činnostiam, pokiaľ sa na to beie, nikto ju nebude odcudzovať!-ani ja nie!

  2.)Pani učiteľky samozrejme nemusia robiť nič viac ako majú zaplatené, samozrejme sú to len ľudia:tdown: , ale charakter vraví sám o sebe-"záleží mi na práci ktorú robím? robím ju správne? môžem vyhrešiť mamičku aby chodila skôr pre svoje dieťa, lebo aj ja chcem mať pokoj a dať si kávičku so svojou kámoškou (:green: )", toto nie je skutočne prístup normálnej učiteľky, ale využívačnej osoby, ktorá zneužíva postavenie učiteľky na to, aby mohla komandovať aj rodičov!!!

  A posledná vec, v zahraničí by sme si to asi nemohli dovoliť-tvoje slová, lenže milá Bea, nie sme v zahraničí:!: , tak ako sa neriadim zákonmi zahraničia, tak nemusím brať na váhu, čo sa robí v zahraničí, ale riešim to, čo sa robí na Slovensku. My sme radi, že máme svoje deti v škôlkach a ty to nerieš, koľko kávičiek vypijeme so svojimi kamarátkami. Nehádž všetky matky do jedného vreca, lebo tvoja zlá skúsenosť ťa neoprávňuje posudzovať celý národ:!:  Ja už sa ani nepamätám, kedy som s mojou kamarátkou bola niekde na kávu, či u nej, ale ver mi rada by som:!:  a ako čítam tvoje riadky, mám pocit, že aj ty by si rada kávičkovala, ale nemáš čas, prípadne s kým, smola:cry:

 • anonym
  05.11.2009, 13:38

  Prosím ťa, trepeš, až sa hory zelenajú. Neviem prečo by moje dieťa malo sedieť doma len preto, že má súrodenca. Isteže sa stretáva s deťmi na ihrisku, ale to nie je pobyt v detskom kolektíve a ja nie som ochotná ho o detský kolektív pripraviť len preto, že tebe by sa to páčilo. Ak chýbajú miesta v škôlke, treba to riešiť s mestom a nie s matkami na materskej. Neviem, kde si nabrala matky sústavne kávičkujúce, ja veru také nepoznám. A taká, ktorá kávičkovať chce, bude kávičkovať aj v zamestnaní, tak kde je v tom rozdiel. V zahraničí je úplne bežné, že dieťa chodí od roka, roka a pol do škôlky aj keď  je matka doma (žijem tam) Štátne škôlky sú často za rovnako smiešny poplatok ako u nás alebo dokonca zadarmo.

  A k téme: učiteľky by som sa asertívne spýtala, na základe akého zákona by to moje dieťa akože chceli vylúčiť. To, že jej sa nechce pracovať totiž ja akceptovať nemusím. A ona je platená za celodennú starostlivosť o moje dieťa, čiže do tej 16 (alebo dokedy je otvorená škôlka) Učiteľku je starú belu do toho, čo robím, kým je moje dieťa v škôlke alebo koľko sa mu venujem.

 • anonym
  05.11.2009, 13:53

  [QUOTE] anonym napísal:
  A ona je platená za celodennú starostlivosť o moje dieťa, čiže do tej 16 (alebo dokedy je otvorená škôlka)

  No tento argument hovori za vsetko!!! Takze - ked je ucitelka platena, tak nech sa stara o moje dieta, aj cely den, hlavne, ze ja mam pokoj !!. Trochu pomylene, nie? O moje dieta sa mam hlavne starat ja, a ked uz vyuzivam niekoho sluzby, tak sa aspon nebudem stazovat. Komu je zatazko starat sa o svoje deti a argumentuje tym, ze niekto iny je za to plateny, tak nech  porozmysla trochu nad sebou...
   Samozrejme, stale sa rozpravame o matkach na MD, ktore bez hanby vodia svoje starsie deti do MS a zaberaju miesto detom pracujucich matiek.
  Bea.

 • anonym
  05.11.2009, 13:56

  Mne z toho vychadza len to, ze Bea vnima skolku ako odkladaren. Ak by to tak bolo, tak ma pravdu. Nemyslim si vsak, ze skolka ma sluzit na odlozenie deti a som presvedcena o jej dolezitom vplyve na zivot KAZDEHO dietata, nielen deti zamestnanych matiek.

 • anonym
  05.11.2009, 14:43

  teraz ťa idem posudzovať ja presne takým metrom, ako ty ostatné matky, aby si pochopila, čo píšeš a ako sa správaš,

  Si asi tá nahoršia matka na svete, lebo si dokázala odísť od svojho dieťaťa, keď malo rok! Nemyslíš, že každá matka má byť so svoji dieťaťom na MD min. do 3.roku veku života? dieťaťu nikdy nenahradíš toto obdobie života, nijaký starý rodič mu nedá to, čo vlastná matka, ktorá mu vie vštepovať  všetku lásku, k rodičom, k svojim blížnym, k zvieratám......., nahradíš svojmu dieťaťu kamarátov, rovesníkov............., alebo radšej budeš zbierať peniažky a správať sa ako karieristka, ktorú nezaujíma vlstné dieťa, len plná peňaženka???

  Ja si samozrejme toto o tebe nemyslím:!: , ale tvoj pohľad posudzovania iných matiek som obrátila na tvoju stranu:!:

  Prosím ťa, ale bez urážky a afektov sa skús trošku nad sebou zamyslieť, príp. vyhľadaj odbornú pomoc, lebo máš absolútne pomýlené ľudské hodnoty ako sú: pochopenie, akceptovanie názoru iných, vlastná zodpovednosť o svoje dieťa ti nehovorí nič, ale cudzích zodpovednosť, ktorá je mierne vyhrotená ti trhá žily:tdown:  myslím, že máš v sebe nejaký konflikt, ktorý ťa zbytočne ochudobňuje o prejav normálnych citov a spôsobu viesť normálny neurážlivý rozhovor, diskusiu

 • anonym
  05.11.2009, 14:49

  no a ja som zas trochu iný prípad :lol:

  Tiež sa mi zdá nefér ak do škôlky nepríjmu dieťa, ktorého rodičia pracujú s odvôvodnením nedostatok miesta a na druhej strane do škôlky chodia deti, ktoré majú mamičky na MD. Ja som bola s malou doma do 3 rokov. Nemôžem povedať ako tvrdí Bea, že som nemala čo robiť. Snažila som sa max. jej venovať (teraz netvrdím, že iné matky to nerobia). Vie veľa pesničiek. Vystrihovali sme maľovali, chodili von. Radšej som mávla rukou nad neporiadkom v byte ako by ona mala prísť o nejakú hru. O mamičkách, ktoré idú do práce skôr ako v 3 rokoch, by som mohla napísať, že sa mi to tiež nepáči. No na druhej strane chápem, že doba je zlá. A možno nemajú inú možnosť. Ja som na šťastie tú možnosť mala. i vďaka podpore mojich rodičov. (priznávam) O manželových rodičoch to napísať nemôžem. Škôlku sa nám podarilo vybaviť z odretými ušami. Naozaj malú nemám kde nechať ( strarý rodičia pracujú) a o prácu prísť nechcem. S manželom plánujeme mať ešte dieťa len chceme ešte niečo ušetriť aby sme si ho mohli dovoliť, lebo chcem opäť ostať na RD do 3 rokov. Malú ak to nevýde tak, že bude chodiť do predškolskej triedy v MŠ nenechám. Hoci viem, že to bude iné z dvoma ďeťmi ale zdá sa mi to  nefér voči pracujúcim rodičom.

  No v podstate dochádzam k záveru, že to nie je ani tak vina rodičov ako štátu, ktorý nevie zbezpečiť viac škôlok. A tak isto si myslím, že ak má byť škôlka otvorená do 16:30 - 17:00. Tá učiteľka tam musí byť i keby tam žiadne dieťa nebolo. Ja si tiež nemôžem dovoliť odísť s práce skôr i keď možno stihnem urobiť to čo mám skôr. Zvyšný čas využiem na prípravu niečoho na čo keď je nával práce nemám čas. Tak už keby tam tá učiteľka len ničo vystrihivala alebo tak. Raz má pracovnú dobu do 17:00 tak nech tam je. EVA

 • anonym
  05.11.2009, 14:53

  Celý problem je v tom, že školky su príliš plné .... vo vyhláške su určité počty detí, ktoré sa pravidelne prekračujú, učitelky su tým tiež preťažené  a tak si to riešia po svojom a  snažia sa , aby aspon neprišli všetky deti, alebo aby aspon tie, čo možu, išli skor domov (poožností čo najskor)

  Keby som bola na MD, tiež by som checla, aby moje dieťa bolo v kolektíve ... NESUHLASÍM s tým, že dieťa má byť doma. Dieťa kolektív potrebuje pre svoj psycho-sociálny rozvoj, aj pre budovanie imunity, nadväzovanie kamarátstiev, rešpektovanie iného dospelého a podobne. Nech sa mamička venuje akokolvek a snaží, sociálne zručnosti, ktoré dieťa nadobudne v školke NIJAKO nedokáže nahradiť! Nijaké návštevy, či pobyt na ihrisku toto nenahradí.  Absolutne nesúhlasím s výrokmi typu, že dieťa je v školke, aby sa ho matka zbavila :shock:  a takéto výroky považujem normálne za urážlivé pre mamičky, ktorých sa to týka :s  Milá Bea, pomýlené to máš tak trošku ty... prečo by sa matka mala hambiť za to, že dala dieťa do školky, kde sa  vela naučí, kde má kamarátov? Si uvedom, že školka NIE JE miesto, kam žena može odložiť dieťa, ak sa jej to práve nehodí.

  Keby bol dostatok miesta, NIKTO by sa nesťažoval a nemusel riešiť, že deti mamičiek, čo sú doma na MD či nezamestnanýchmatiek a otcov "kradnú" nejakým iným deťom miesto! Neviem ako to funguje u vás, ale u nás najskor beru deti pracujúcich matiek, až potom tie ostatné.

  Ale vezmite si situáciu - matke končí materská, je nezamestnaná, tak školku nedostane .... ale ako si má potom hladať nejakú prácu, ked nemá kam dať dieťa??? Ocitne sa v začarovanom kruhu - nemá miesto v školke, lebo nemá prácu ... nemá prácu, lebo nemá miesto v školke.

 • anonym
  05.11.2009, 15:07

  05.11.2009, 14:53

  súhlasím aj s týmto príspevkom

  Aj ja tak škôlku chápem ale keď je nedostatok miesta tak sa na to pozerám aj z inej stránky.

  Taktiež si myslím, že by škôlky mali fungovať celoročne a prihlásiť sa do nich by sa mohlo dať každý mesiac. Pretože ja nemôžem tiež vedieť akú budem mať rodinnú situáciu pol roka dopredu. EVA

 • anonym
  05.11.2009, 16:20  Tak ja súhlasím s Beou.:!:

  Ani ja som nedostala škôlku pre dieťa / ma 2,5/ hneď, všetko je preplnené. A maminy detí  na MD ich mali prijaté.

  A dá sa venovať deťom aj keď je malý vekový rozdiel. A potom netreba budiť to menšie, aby vstávalo skoro ráno, poobede čakať až sa zobudí, utekať domov a rýchlo variť a potom späť do škôlky...

   

 • anonym
  05.11.2009, 16:49  ale za to predsa nemožu tie mamičky! Každý ma právo prihlásiť dieťa do školky, ak dovršilo 3 roky . Je na riaditelke, ako rozhodne, teda ak mame ísť do dôsledkov, je to jej "vina"... mala si sa ohradiť, prípadne spýtať, ako je to možné, že ty - pracujúca nemáš miesto a oni maju.  Na základe čoho takto riaditelka rozhodla. Alebo sa obrátiť na školský úrad, školskú inšpekciu a nie teraz "obvinovať" maminy, že si dovolili zapísať dieťatko do školky. A už vôbec nemá Bea právo obviňovať ich z pohodlnosti, či lenivosti, že sa chcú detí zbaviť, odložiť ich, že sa im dosť nevenujú... má to snáď  znamenať, že ich snáď nemilujú ???

  Píšeš, že tvoje dieťa ešte ani nemá 3 roky, možno vaša školka ani tak maličké deti ani neberie. U nás berú od 2 rokov, ale najskor deti pracujúcich, ak zostane miesto, potom aj deti mamičiek na MD. nebude predsa školka poloprázdna a čakať, či náhodou si niekto počas roka nespomenie, že chce ešte zapísať. Oni totiž počty detí uzatvárajú 15.9. a na deti zapísané neskor už nedostanú dotácie! Preto nevezmú deti v priebehu roka a v septembri doplnia stav aj deťmi mamičiek, čo su doma.  

  Takže ked nevidíte hlbšie do tej problematiky, neriešte to... často sa totiž stáva, že maminy sa rozčulujú, že im dieťa do školky nevzali, pritom si ani nedali prihlášku v stanovenom čase.

   

 • anonym
  05.11.2009, 18:20

  ked mi zobrali dieta do skolky, miesto bolo, dokonca v najmensej triede mali cely rok volne 3 miesta, ale asi si nechavali rezervu, co keby...
  a ked uz chodi do skolky, pokial vyslovene neporusim nejake pravidlo, nemaju poravo mi ho vylucit. takze sa ma dost dotklo spravanie ucitelky.
  nastupili sme do skolky presne v 3 rokoch a mladsie malo vtedy 1 rok. tento rok bol ale hrozny, lebo bolo ovela viac prihlasenych deti ako je mozne prijat. ja za to nemozem, ze minuly rok som dostala miesto, tento by som ho urcite nedostala. mali sme asi stastie...
  neznamena to, ze by som sa dietatu nevenovala, ale jednoznacne sme mu s rocnym surodencom nestacili!!!
  bea, tu by sme mohli odsudit vsetky mamicky jaslickarov, lebo opustili svoje dieta pred 3 rokom, ked je najdolezitejsie byt s dietatom! karieristky :shock:
  nikdy som sa ale tymto nezaoberala. kazdy si urobi tak ako uzna za vhodne.
  nebudem pisat mesto, je to stredne slovensko. a to preto, lebo chcem prihlasit aj druhe dieta do skolky-uz po materskej a verim tomu, ze ludia su zli a zavistlivi. pracu si musim najst nanovo, to nebude jednoduche a preto si myslim, ze darmo, ze mi skonci MD, budem doma, to je dovod, aby mi dieta do skolky nevzali.
  pred par rokmi, ked bol problem, ze bolo malo deti, tak sa skolky hufne zatvarali a spajali, aby sa setrilo. vtedy nikto nemyslel na to, ze sa budu rodit deti rocnikom zo 70-tych rokov, ktore boli fakt silne. teraz vidno dosledky. ale za to nemozu mamicky na MD.
  a ak je pre ucitelku zataz 1 dieta, tak nech si to daju do stanov, ale to by urcite nepreslo, lebo by sa to ratalo ako diskriminacia. vacsinou je to ako ticha dohoda skolky a rodicov.
  samozrejme z vyssie uvedeneho dovodu sa rodicia neozvu.

 • anonym
  05.11.2009, 18:33

  presne súhlasím s autorkou 18.20 príspevku, myslím že je to aj autorka témy.

  Pani učiteľka nemá právo vyhadzovať ti na oči, že si na MD, ona za teba domácnosť nevedie ani ti nevychováva dieťa, len to čo je v škôlke má dohliadnuť a proste keď to nestihneš, tak to nestihneš do 15.00. Keď je raz škôlka do 17.00 tak tam môže byť, príp. povedz aká je situácia, ak je normálna tak to pochopí, ale ako vidím, asi neni chápavá tá pani učiteľka, tak to radšej rieš tvorene, nech ti ukáže na to predpis, hneď v tom momente, alebo jej povedz, že si toto tvrdenie overíš na školksom uráde. Taktiež súhlasím s príspevkom, v ktorom sa písalo, že pani učiteľky spoja triedy, keď je tam už len min. počet detí, takým spôsobom, že sa vždy jedna trieda naplní zvyšnými deťmi a ostatné idú domov, (ešte v pracovnej dobe) samozrejme, pečo nie, nech idú, ale nemôžu nútiť rodičov, aby chodili skôr, lebo zato dieťatko vylúčia.toto naozaj nie je správne! Avšak nie všetky pani učiteľky sú rovnaké, my sme naštastie takýto problém nemali, aj keď som bola na MD, mala som dieťa v škôlke, bol predškolák, ale ani keby nebol v predškolskej, aj tak by som ho tam mala, predsa matka nenahradí dieťaťu kolektív, psychický rozvoj a všetko čo už bolo vyššie spomenuté. Tak ako starý rodič a škôlka nenahradia starostlivosť matky o dieťa pred dovŕšením 3 roku veku života. toto je môj názor.

  P.s. Absolútne nesúhlasím s Beou! Tvoje tvrdenia sú :tdown:  nestoja za nič, prepáč

 • anonym
  05.11.2009, 18:40

  aky je rozdiel ked je dieta v skolke od 7.45 do cca 15.30 a od 7.45 do obeda? aka je praca ucitelky navyse???
  skolka je otvorena od cca 6.00, ked su deti spolu a az o 7.00 si ich preberaju jednotlive ucitelky do tried. funguje do cca 16.30 a to su zase deti spolu, lebo ich je asi 10. tzn, zostava jedna ucitelka.
  tvrdit, ze mamicky si odkladaju deti do skolky, aby mohli kavickovat moze iba ten, kto nic nerobil na MD, lebo mal upratovacku, au-pair-ku alebo stare mamy aj to iba pri 1 dietati.

 • anonym
  05.11.2009, 18:45

  ja som autorka temy aj prispevku 18.20. po rozhovore s manzelom, sme sa dohodli, ze nebudeme prilievat olej do ohna, budem sa snazit byt dochvilna.
  ale mozno to niekomu inemu pomoze, zorientovat sa v probleme.

 • anonym
  05.11.2009, 19:22  držím palce, určite si sa rozhodla správne, nerobiť oheň na streche. Aj keď by ma to fakt štvalo, ako teba. A môžeš si byť istá, že vylúčiť za to dieťa zo škôlky nemôžu,:!:  ale radšej nebyť za zlé s učiteľkou, aby si to potom ona nevybíjala na tvojom dieťatku. Veľa šťastia:!:

+ -
Príspevkov: 72