Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Bútľavá vŕba

anonym, 29.10.2009 18:13

gynekolog

Vedeli by ste mi niekto poradit kontakt na gynekologa, o ktorom viete, ze je veriaci katolik a bol by mi ochotny zodpovedne poradit v otazke antikoncepcie? Poznate niekoho takeho vo svojom okoli - brat, manzel, sused... ? Moze to byt aj zena, samozrejme :-)Velmi pekne dakujem za vsetky seriozne odpovede.

 • anonym
  01.11.2009, 13:33

  A v čom by sa názory lekára a veriaceho mohli vylučovať? Ja som tu vymenovala štyroch takých lekárov, pár príspevkov vyššie, nikto z nich mi nepripadal ako nejaký rozpoltený, všetci na mňa pôsobili ako vyrovnaní ľudia.

 • anonym
  01.11.2009, 13:45

  no, myslela som to na priklade antikoncepcie. uz som tu citala kopu diskusii, takze, ked veriaci odsudzuju antikoncepciu, ako ju moze predpisat veriaci dr. alebo ako moze veriaci dr. urobit interrupciu? alebo ak je nebodaj doktor svedok jehovov, moze dat transfuziu?

 • anonym
  01.11.2009, 13:47

  alebo je lekar lekarom len vtedy ak mu to dovoli viera?

 • anonym
  01.11.2009, 13:54

  Veriaci doktor antikoncepciu jednoducho nepredpisuje. Napr. u doktora Hvizdáka to funguje tak, že hneď pri prvom kontakte je žena upozornená, že tento lekár antikoncepciu nepredpisuje a žena sa potom rozhodne, či chce k nemu chodiť, alebo si nájde iného lekára.

 • anonym
  01.11.2009, 13:56

  No a samozrejme, ak je lekár skutočne veriaci, interrupciu by nemal urobiť, ani keby ho to malo stáť miesto.

 • anonym
  01.11.2009, 14:01

  Lekár by mal v princípe život chrániť, nie ho ničiť. Už len z tohto dôvodu by nemal robiť interrupcie žiaden lekár, nie len ten veriaci.

 • anonym
  01.11.2009, 14:06  tak týmto príspevkom si dala zakladatelke odpoveď ... ak chce antikoncepciu, odmieta STM alebo bilingsovku, má to uplne zbytočné zhánať veriaceho doktora cez pol Slovenska, lebo jej ju aj tak nepredpíše :idea:  Jedine jej može odporučiť jednu  prirodzených metod a vysvetliť mechanizmy fungovania... a v prípade že táto metoda zlyhá, ani na interrupciu ju nemože poslať, hoci tehotenstvom, ak som správne pochopila, može byť ohrozené jej zdravie. Načo potom taký doktor ...

  Podla mna ona zhána ani nie veriaceho, skor nezaujatého lekára ...a to si myslím je väčšina. Ved su to inteligentní, študovaní ludia a určite nikomu nechcú zle. S mojim sa dá velmi dobre rozprávať a ked som si vyberala antikoncepciu, dosť sme zvažovali možnosti a pre a proti jednotlivých druhov. Pýtala som sa aj na abortívny účinok. Odpovedal mi odborne a na vierovyznanie sa ma nepýtal.

   

   

 • anonym
  01.11.2009, 14:25

  Zakladateľka témy asi vie, prečo zháňa doktora akého zháňa. Či ty to vieš lepšie? Pokiaľ chce nejakú umelú antikoncepciu, tak skutočne hľadá veriaceho lekára zbytočne. Pokiaľ chce STM, tak je veľmi pravdepodobné, že ju ten lekár len nasmeruje na internetovú stránku Ligy pár páru, alebo jej dá kontakt na nejakých inštruktorov prirodzenej metódy. V každom prípade, žiaden lekár by nemal pacientke vnucovať taký druh antikoncepcie, ktorý je by bol rozpore s jej presvedčením. Na tom sa snáď zhodneme všetci.

 • anonym
  01.11.2009, 14:36

  však som písala vlastne to isté ...

  a určite by mal brať ohlad na to, čo si pacientka želá ... Antikoncepcie je tolko druhov, že vždy sa dá nájsť niečo, čo vyhovuje konkretnej žene najlepšie z používateľského, etického aj zdravotného hľadiska.

  Ak je zakladatelka veriaca, potom asi STM, možno by stálo za to si to poriadne naštudovať. Súhlasím, že je spolahlivá, ale nie každému vyhovuje.

 • anonym
  01.11.2009, 15:05

  STM je spoľahlivá LEN vtedy, ak ju pár dobre ovláda. Ale skutočne stojí za to naštudovať si to, ak veriaci človek nechce prísť do vnútorných rozporov.

 • anonym
  01.11.2009, 15:25  Viera (hovorím za katolícku) nikoho neobmedzuje. Človek môže robiť čo len chce ale musí dávať pozor aby to nebolo proti Bohu. Ak človek koná proti Bohu koná i proti sebe. Ničí (mnohí si to neuvedomujú)  sám seba a svoj život a možno i život okolo neho. Človek sám od seba nevie čo je správne. Viera dáva skutočnú slobodu. Tak načo žiť v zdanlivej slobode.

 • anonym
  01.11.2009, 15:33  Zakladateľka nemusí zháňať veriaceho doktora, ktorý jej dá antikoncepciu. Môže zháňať doktora, ktorý je veriaci a preto vie zhodnotiť čo jej podľa jej viery správne a čo nesprávne. Dať radu povzbudiť a usmerniť ju. Keďže je veriaci a má veriace pacientky dostáva sa do kontaktu s problémami, ktoré neveriaci lekár nerieši ani by ich posúdiť nevedel.

 • anonym
  02.11.2009, 16:25

  Sledujem poradne gynekologa na strankach mamaaja.sk a antikoncepcia.com a niektore odpovede ma zarazaju. Ked ziada o radu pisatelka a zdoraznuje, ze je odporcom abortivnych metod a gynekologovia jej poradia napr. Mirenu alebo inu HAK, lebo vraj pri nej takmer 100 percentne nemoze dojst k tehotnosti, nakolko nedochadza k ovulacii a uvolneniu vajicka, zda sa mi to voci pisatelke nefer. Staci pozriet na wikipedii, tam je jasne uvedene, ze Mirena a HAK su abortivne. Predpokladam, ze vacsina z nas doveruje lekarom a nema chut ani cas si vsetko kontrolovat a zhanat na internete. Ale na zaklade tychto mojich pozorovani si myslim, ze je rozdiel medzi veriacim a neveriacim lekarom, lebo veriaci clovek by si asi takto zavadzat a desinformovat nedovolil. Tolko moj nazor.

 • anonym
  02.11.2009, 16:49  takže nešír dezinformácie ty, nie každá HAK má abortívny účinok

  To, že nerastie výstielka maternice je len sekundárny účinok HAK, kedže hladina hormónov navodzuje stav blízky tehotenstvu, výstielka nemá prečo rásť a pripravovať sa na uhniezdenie vajíčka. Primárny účinok HAK, ktorá obsahuje obsahuje ženské pohlavné hormóny estrogény a gestagény  je v tom, že zabraňuje ovulácii - uvolneniu vajíčka.

  Jednoznačne abortívny účinok má Dana, Postinor a Escapelle (tabletky po), potencionálne  jednozložková antikoncepcia len s obsahom gestagenov - na našom trhu napríklad Mirena, Cerazette, náplaste Evra, Implanon - podkožný impalntát, Depo-provera - známa ako 3-mesačná injekcia.

  a v spomínanej Wikipedii je poznámka práve pri HAK, že citujem  "Nestrannosť tohoto článku je ľahko spochybniteľná alebo sporná." Ďalej sa tam pri časti o HAK vôbec nerozlišuje kombinovaná a jednozložková antikoncepcia ... takže berme to tak, že aj tam má možnosť uverejniť článok každý pseudo-vedec. Trebai prečítať toho viac. nielen jeden-dva články na podobne zameraných stránkach a všetkému hned veriť!

 • anonym
  02.11.2009, 17:48

  takže nešír dezinformácie ty, nie každá HAK má abortívny účinok...

  a ktora teda zarucene nema?
  Mne napr. doktor poradil Mirenu ako zarucene neabortivnu, tak comu mam teda verit? Nemam cas ani chut preverovat si ustavicne informacie na internete, navyse, ked zdroje su znacne nespolahlive...

+ -
Príspevkov: 34