Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Bútľavá vŕba

anonym, 29.10.2009 18:13

gynekolog

Vedeli by ste mi niekto poradit kontakt na gynekologa, o ktorom viete, ze je veriaci katolik a bol by mi ochotny zodpovedne poradit v otazke antikoncepcie? Poznate niekoho takeho vo svojom okoli - brat, manzel, sused... ? Moze to byt aj zena, samozrejme :-)Velmi pekne dakujem za vsetky seriozne odpovede.

 • anonym
  29.10.2009, 19:16

  kokos  a naco ti je katolik ? :-O

 • anonym
  29.10.2009, 19:21

  Myslím, že nijaký gynekológ pokiaĺ sa ho budeš pýtať na antikoncepciu nebude brať do úvahy tvoje životné presvedčenie-čiže to, že si katolíčka. On ti akurát môže na základe tvojho zdravotného stavu odporúčiť aký druh by ti vyhovoval a najmenej zaťažil tvoje telo, príp.ak máš nejaké zdravotné komplikácie niektoré druhy vylúčil. Jeho úloha nie je dávať ti kázanie o morálnosti užívania antikoncepcie. To je čisto na tvojom rohodnutí. Ak potrebuješ poradiť v tomto smere od katolíka, tak požiadaj jedine kňaza, ktorý ti dá presnú prednášku, že sa nesmie užívať nič! Jedine si môžeš rátať plodné a neplodné dni  a všetky tieto druhy predchádzania otehotneniu podobné.

 • anonym
  29.10.2009, 22:01

  Možno sa chce pred vyšetraním s ním pomodliť.:green:

  Alebo sa bojí, že jej presne nepovie, ktorá antikoncepcia má abortívný účínok a ktorá nie.

 • anonym
  29.10.2009, 23:40

  ahoj,

  myslím si, že nie je nič zlé na tom, že si sa chcela poradiť s katolíckym lekárom...aj ja som veriaca a bola som v situácií, kedy práve takýto lekár chápal moje rozhodnutie a podporil ma ( odmietla som amniocentézu ).

  Skôr akoby si hľadala lekára, skús túto linku http://www.lpp.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=48&Itemid=90. Možno nájdeš odpoveď a rada lekára ani nebude potrebná.;-)

   

 • anonym
  30.10.2009, 09:48

  Prikláňam sa k názoru, že vôbec nie je dôležité akého vyznania je lekár - gynekológ. Dôležitá je jeho práca, odbornosť, výsledky a celkovo ako pristupuje k pacientkam. Napr. môj lekár je arab a dôležité pre mńa je, že je to dobrý lekár a jeho prístup k pacientkam je OK. Človek tam nejde zo strachom.  Ak chceš info, či brať alebo nebrať antikoncepciu z kresťanského hľadiska tak to nemusíš ísť za gynekológom, ale porozprávaj sa s kňazom. Len ten ti asi ťažko porozpráva odborne o tejto tématike, v prípade že máš nejaké problémy.

 • anonym
  30.10.2009, 10:10

  Ano, mam zdravotne problemy, nepotrebujem sa o tom rozpravat s knazom, potrebujem atikoncepciu, ale je mi proti svedomiu uzivanie antinidacnych pripravkov, nie len ako veriacej osobe ale hlavne ako matke, billingsovu a symptotermalnu metodu povazujem za vysoko rizikovu a nespolahlivu vzhladom na moj problem. Potrebujem zodpovedny nazor odbornika, ktory dokaze zhodnotit moj stav a poradit mi riesenie bez zaujatosti voci katolickej viere. Preto som otvorila tutu diskusiu.

 • anonym
  30.10.2009, 10:22  a ved ty mu nemusíš vešať na nos, že si katolíčka ... nepotrebuješ kazateľa, ale odborníka, ako si sama dobre uvedomuješ... Ak ti ide o abortívny učinok antikoncepčných prostriedkov - potom si nedavaj predpisovať nehormonálne vnutromaternicové teliesko (DANA), ani postkoitálne tabletky, prípadne minipilulky (antikoncepčné tabletky len s estrogenom, ako je Cerazette). Všetky ostatné tabletky bránia ovulácii ako takej, vajíčko sa neuvolní, teda sa nemože oplodniť, takže logicky nemože dôsť k potretu vo velmi rannom štádiu tehotenstva.

  Ak deti nechceš alebo nesmieš už mať vôbec, môžeš isť aj na sterilizáciu.

  Alebo možeš používať symtotermalnu metodu a doplňať to kondomom. Uplne každý farár ti povie, že je to hriech, ako už písali kočky predo mnou. Nič iné ako STM alebo celibát nie je dovolené a je to hriech. A kým ho budeš páchať nesmieš pristupovať k sviatostiam. Teda ako veriaca vlastne nesmieš užívať akúkoľvek hormonálnu antikoncepciu alebo aj používať nehormonálnu antikoncepciu - Dana, kondom, pesar, spermicidne gely a podobné prostriedky. Cirkvi je to jedno, ona tie deti chovať nemusí:evil:

 • anonym
  30.10.2009, 23:09

  Ono tu v podstate nejde o církev ale o tvoju vieru.  Áno je pravda, že ak chceš príjímať sviatosti nemôžeš používať nič okrem STM alebo bilingsovej metódy. Nie je to však kôli nejakej církvi ale kôli tebe a manželovi. Kôli vášmu manželstvu. Ja používam STM  od mája. Nie som tehotná a zatiaľ dieťatko s manželom neplánujeme. Je to možno málo na tvoje presvedčenie, že je to spoľahlivá metóda. Štatistika uvádza spoľahlivosť ako pri hormonálnej antikoncepcií.

  Chápem ťa aj v tom, že máš strach.:( Hlavne keď máš ten zdravotný problém. Takže naozaj najlepším riešením by bol pre teba veriaci gynekológ, ale myslím, že by ti neporadil nič iné ako ja. No možno by ťa ešte raz vyšetril a našiel nejaké to riešenie.Nemyslím teraz na antikoncepciu ale na tvoju liečbu.  Ak ho nenájdeš je tu ešte možnosť dať sa vyšetriť iným gynekológom. Samozrejme, že je tu to riziko, že sa bude na teba dívať s nepochopením.:-S

  Ak máš taký zdravotný problém ktorý vylučuje tehotenstvo počas nejakého obdobia a neveríš resp. to nechceš riskovať s STM je tú ta možnosť najhoršia ale je abstinencia na to určité obdobie. No ak by to mala byť nejaká dlhá doba tak je to samozrejme nereálne. To by bolo proti vášmu manželstvu. :(

  PS: Skontaktujem moju kamarátku, ktorá STM používa dlhšie nech ti sprostredkuje svoje skúsenosti so spoľahlivosťou.

  PS2: Viem že som ťa moc nepotešila. Bola som tiež v podobnej situácií hoci nie z takých vážnejších dvôvodov ako ty. Ja som proste len nechcela ešte byť tehotná. Tiež som zvádzala boj s STM mala som pochybnosti ale skús si viac naštudovať túto metódu nie je to ťažké. Je spoľhlivá.

 • anonym
  31.10.2009, 07:16

  Veriaci gynekológovia, ktorých poznám:

  MUDr. Hvizdák - chodila som k nemu, keď som bývala v Bratislave, veľmi som s ním ako s lekárom bola spokojná, vďaka nemu som donosila našu dcérku, aj keď som mala problémy.

  MUDr. Refková - ordinuje v Starej Ľubovni - ja k nej síce nechodím, je to pre mňa ďaleko, ale moje kamošky áno a tvrdia, že sú veľmi spokojné.

  MUDr. Janík - ordinuje v Lendaku a v Slovenskej Vsi, má veľmi citlivý a ľudský prístup k pacientkam.

  MUDr. Polomská - nemá vlastnú ordináciu, pracuje v nemocnici v Kežmarku, bola pri mojom druhom pôrode a aj vďaka nej bol ten pôrod skutočne krásnym zážitkom.

 • anonym
  31.10.2009, 07:38

  Ešte k tomu môžem dodať, že ja používam STM už takmer dva roky a zatiaľ úspešne. Keďže však už chceme mať tretie bábo, tak ideme túto metódu na nejaký čas "odložiť". ;-)
  A jedno z mnohých pozitív tejto metódy vidím aj v tom, že keďže sa musí dodržať istý čas abstinencie, tak nevzniká nejaká "nuda" v posteli, pretože sme si s manželom po tejto stránke vždy znova vzácni.

  Držím palce a nevzdávaj sa, aj keď je tento životný štýl v dnešnej spoločnosti "plávanie proti prúdu". Ak Boh od nás niečo chce, postará sa aj o to, aby sa to dalo dodržať a mne sa toto v mojom živote už neraz potvrdilo.

 • anonym
  31.10.2009, 07:44

  Na základe čoho tvrdíš, že Cirkvi je to jedno? Pýtam sa, lebo ja mám práve opačnú skúsenosť - už nejeden kňaz nám ako mladej rodine finančne pomohol a podotýkam, že zo svojho platu.

 • anonym
  31.10.2009, 12:02  on ti poradil, "zo svojho platu", ale nechová ti to dieťa-ak ti táto metóda nevýjde:-o

 • anonym
  31.10.2009, 12:12  a kto sa pánovi farárovi na ten jeho plat skladá??? No my všetci, dokonca aj tí neveriaci. Z takého platu sa lahko dáva.

  Cirkev má svoje názory, dosť striktné a kým budu na čele cirkvi pomaly 100-roční dedkovia, nič sa nezmení. Čo oni vedia o výchove detí, ked (vraj) žiadne nemaju. A  myslela som to tak, že ak žena ontehotnie, ona musí to dieťa vynosiť, porodiť aj sa potom oň postarať, nikto to za ňu neurobí,. Či pán farárko príde aj prebalovať, kojiť a v noci kočíkovať? Nie je to len o peniazoch.

 • anonym
  31.10.2009, 12:59

  Áno, má striktné názory a nezmení sa na tom nič nie kým budú na jej čele dedkovia, ale kým bude vedená Duchom Pravdy. No a pravda sa často zle počúva. Ale myslím, že toto je už prílišné odbočenie od témy. Ak si autorka praje poznať katolíckych gynekológov, tak navrhujem, aby sme sa v diskusii uberali skôr týmto smerom a nerozoberali, prečo si takých praje, či si má takých priať...., je to jej osobné rozhodnutie.

 • anonym
  01.11.2009, 10:50

  nikdy ma nenapadlo sa zaoberat myslienkou lekar-veriaci. pre mna je to lekar, za ktorym idem ked mi nieco je. priznam sa, nepoznam veriaceho lekara alebo mozno vsetci, ku ktorym chodim su, len o tom neviem. nechcem ani rypat ani nic podobne, ale nevylucuju sa nazory lekara a veriaceho? lekari studuju svoj obor, nie je to potom proti ich nabozenskemu presvedceniu? dufam, ze som to napisala zrozumitelne, celkom ma to zaujalo.

+ -
Príspevkov: 34