Diskusie

Bútľavá vŕba

anonym, 17.04.2009 09:50

zamestnanie

ahojte kocky, potrebujem poradit ak mate rovnaku skusenost. som na rodicovskej dovolenke s prvym dietatkom ktora mi konci za dva mesiace a mala by som nastupit do prace. bola som sa pytat v praci a bolo mi oznamene ze nemaju pre mna volne miesto ze ukoncime pracovny pomer dohodou plus odstupne. som ale tehotna, cakam druhe dietatko, v praci o tom zatial nevedia. potrebujem vediet, ci ma mozu vyhodit aj ked im oznamim pred nastupom do prace ze som tehotna a hned prvy den by som isla na PN. PN by som bola az do dna nastupu na matersku. Ide mi o to, ci pracovny pomer bude trvat nadalej cele tri roky alebo ma mozu aj pocas materskej alebo rodicovskej vyhodit z prace? nerada by som sa dala niak oblbnut, takze ak sa niekto vyznate, prosim poradte mi. dakujem za vsetky vase odpovede

  • anonym
    17.04.2009, 11:40

    Ahoj, moja švagriná nastúpila do práce po prvej materskej už ako tehotná s druhým dieťatkom a nemohli ju už prepustiť. Malo by to byť zakotvené aj v zákone, resp. v zákoníku práce, tak to tam skús pozrieť.
    A určite sa tu nájdu mamičky, ktoré lepšie poradia...

  • anonym
    17.04.2009, 11:41

    Pokiaľ ja viem, majú právo ťa prepustiť dohodou, tak ako si písala, ak pre teba nemajú voľné miesto, ale musia ti dať minimálne trojmesačné odstupné. S tou PN je to tak, že by ti ju nemali z čoho vypočítať, pokiaľ by si neodrobila aspoň jeden celý mesiac. Čo sa tohto týka ti odporúčam, poradiť sa s právnikom, aby ťa o niečo neukrátili. Neviem, či to ešte platí, že zamestnávateľ je povinný nájsť pre teba pracovnú pozíciu, pokiaľ s tebou neprerušil PP pred prvou materskou.

  • anonym
    17.04.2009, 11:45

    Tehotnú a ženu na rodičovskej dovolenke nesmú prepustiť. Je to aj v Zákonníku práce §64 písm.c). Drž sa a nedaj sa oblbnúť.

  • anonym
    04.05.2009, 20:57

    A čo keď som sa vrátila po MD a nedali mi moje pôvodné miesto? Mohli si to zamestnávatelia dovoliť, aj keď som trvala na svojom pôvodnom pracovnom zaradení? Bolo mi povedané : Ak sa ti nepáči tak odíď!!!! A hotovo...

  • anonym
    04.05.2009, 21:05

    bohužial zamestnávatel toto utrobiť môže

    miesto a rovnaké pracovné zaradenie musí držať pol roka, kym si na materskej, počas rodičovskej ti sice nemože dať výstup, a po jej skončení ťa musí prijať späť (ak neprijme, ma žena narok na odstupné, v žiadnom prípade nepodávať výpoved sama!), ale može sa stať, že napr. v obchode už sa žena nevráti ako vedúca, len ako obyčajná predavačka. V nemocnici ju ako sestričku, lekárku možu zaradiť na uplne iné oddelenie, vo fabrike k inému stroju ...

    Zamestnávatel však musí ponúknuť primerané miesto (vzdelaniu, praxi...), to znamená že škola nemože učitelke ponuknuť miesto napr. upratovačky, nemocnica lekárke miesto sestričky atd.

    Mojej kamarátke, ktorá bola pred MD asistentka riaditela napr. ponukli miesto učtovníčky a dokonca v inom meste. Neprijala to, pretože nemá na to vzdelanie, prax ... proste by musela robiť uplne niečo iné, čo robiť nevedela. Tak jej dali sice vypoved, ale dostala aspon 2-mesačné odstupné.

  • anonym
    05.05.2009, 11:43

    Ono je to dosť diskutabilné...
    Zamestnávateľ síce nemôže prepustiť tehotnú ženu, ale zase na druhej strane ak sa jej pracovné miesto ruší, alebo je nadbytočná, tak to môže urobiť. Musí ti však vyplatiť 3-mesačné odstupné + ak bola spísaná kolektívna zmluva , tak sú ďalšie platy navyše. Ale nie všade majú odbory.

  • anonym
    10.05.2009, 01:14



    Tehotnú nemôžu prepustiť,ked oznámi zam.,že je tehotná,ani ak sa ruší prac.miesto,v tom prípade musia dať inú prácu!!!!!!!!!! Lebo prac.miesto môže zamestnávateľ zrušiť kedykoľvek!! Tehotnú môžu prepustiť len ak rušia firmu!!!!!! Alebo ju môžu nechať doma a dať náhradu mzdy!
    Ja by som dotyčnej odporúčala ísť na pn a tým pádom mať svätý kľud!!

  • anonym
    10.05.2009, 01:16



    No ale to tej tvojej kamarátke neponúkli miesto primerané jej vzdelaniu a praxi

  • anonym
    10.05.2009, 07:13



    práve preto to nevzala :idea:  vyhodil ju ten zamestnávatel, lebo na miesto asistenky si našiel mladu blondynku :evil: , ale aspon je dal 3-mesačne odstupne. Bol jej sice ochotný zaplatiť aj školenia a tak, lenže jej hlavne nevyhovovalo, že to bolo v inom meste - musela by dochádzať od 3-ročneho dieťaťa 30 kilometrov, a spoje o ničom

  • anonym
    14.05.2009, 13:17

    No mne zamestnávateľ nemieni dať ani odstupné!!
    Neviem,ako bude chcieť obísť zákon. Ja mám 1,5 ročné dieťa doma,a potrebujem sa vrátiť do práce. Teraz pre mna prácu nemá,a povedal,že ak chcem,môžme ukončiť pomer dohodou. Ja mu na to že ked si nájdem prácu,ktorú si teraz už hľadám,tak potom si sama napíšem výpoved.
    Lenže neviem čo bude,ak si nenájdem prácu do januára 2011. Lebo on mi nemieni dať odstupné ani potom - a to už budem mať nárok na 3-mesačné po 5 rokoch!!! Ale povedal,že on mi potom dá prácu ale daa mi takú,že radšej sama odídem. Takto mi to do očí povedal!! Asi už len inšpektorát práce na neho! Zamestnanec sa môže snažiť, rozísť sa so zamestnávateľom v dobrom ale ak sa nakoniec vykľuje z neho taký hajzel, tak ja si tiež pôjdem pop svojich právach. Ale dúfam že tú pracu si nájdem skôr, bo sa chcem vyhnúť týmto problémom,a mať od neho pokoj,bo potom by ma aj po iných firmách okydal,a to ja nepotrebujem.
    A to ja mám furt šťastie na takýchto "pánov podnikateľov"

+ -
Príspevkov: 10