Diskusie

Bútľavá vŕba

anonym, 31.03.2009 23:00

Nástup do škôlky

Neviem ako to zvládneme.Naša dcérka bude mať v Máji 3 roky a chcela by som ju dať do školky/ je tam zapísaná už od septembra minulého roka, no boli sme tam iba 3x,lebo nám dosť ochorela/,kedže som na rodičovskej dovolenke s našim druhým 10 mesačným dorbcom,tak sme ten nástup do škôlky odložili.Dcérka bola dosť na mňa naviazaná/ ešte aj na záchod chodím tak,že musím mať otvorené dvere,lebo ináč spustí potoky sĺz/,no po tom prvom nástupe do škôlky sa to ešte viac zhoršilo.Pritom som ju tam nechala iba na 4 hodiny a to ma privítala uplakaná s červenými očkami,že prečo som ju tam nechala.Zhoršilo sa to natoľko,že teraz už nechce zostať s nikým iným,len so mnou a pri počutí, že by mala ísť do škôlky mi opakujem,že ona teda do škôlky nepôjde,že ona bude doma s babkou./ Bohužiaľ ani jedna nie je ešte na dôchodku/.Myslím si ,že nakoniec sa jej tam bude páčiť,že bude rada chodiť do škôlky,len mám strach aby sa jej niečo z toho stresu nestalo,ja viem že to prekonali všetky deti,no keď som jej včera hovorila o školke,tak mi so slzami na krajíčku a upretým pohľadom do tváre hovorila," Mami keď mne sa do tej školky tak nechce ísť",až ma pichlo pri srdci,neviem pre koho to bude tažšie,len už by som to chcela mať šťastne za sebou.Mám ten nástup posunúť až na september?Chcela som aby si to šla vyskúšať už teraz,nech spozná deti,učiteľky a predsa nie je to také masové a učiteľky sa jej budú mocť inak venovať,ako v septembri,keď tam budú nastupovať všetci.Tak poradte ako to čo najlepšie zvládnuť.

 

 • anonym
  31.03.2009, 23:43

  Ahoj, no ja by som ti poradila nechat ju doma do septembra a netrapit ju zbytocne. Aj ked mas doma 10 mesacne babo. Poznam taku situaciu, ja som to iste riesila so svojimi detmi, bolo to tazke, ale prezili sme. Ovela tazsie - aspon pre mna - bolo denne presviedcat starsieho, ktory plakal a nechcel ist do skloky, obliekat aj mladsieho, rano ho tam odviezt, poobede budit drobca a ist naspat po skolkara, jednoduchsie bolo nechat ho doma. Z tych stresov bol nakoniec aj tak vzdy chory.

  Ak das dcerku do skolky v maji, za 2 mesiace si mozno aj privykne, potom pridu velke prazdniny a budes ju musiet nechat doma, kedze si na RD s mladsim a od septembra si bude zvykat aj tak odznova.

 • anonym
  01.04.2009, 02:28

  je to riesenie pockat so skolkou este do septembra ale na tvojom mieste by som sa snazila ju pomalicky nechavat aj s inymi ludmi aby nebola len s tebou - s babkou, tetou, otcom najprv aby si zvykla ze moze byt aj s inymi ludmi nie len s tebou - potom aj to zvykanie na tu skolku bude menej bolestne. pokial ma teba k dispozicii 24h vkuse bez toho ze by niekto iny co i len z rodiny isiel s nou  na prechadzku potom je jasne ze to zvykanie na uplne cudzich ludi - skolka - bude pre nu znamenat obrovsky stres. skus ju posielat s tatinkom na prechadzky, nech stravia spolu den u starych rodicov - bez teba. a tak si aj ty oddychnes a aj mala si zvykne na to ze ty ju vlastne neopustas ale  ty na nu cakas doma ked sa ona vrati

 • anonym
  01.04.2009, 08:00

  jednoznačne počkaj do septembra, deťom sa zle privyká v už zabehnutom kolektíve:wink: a v rozbehnutej práci. V septembri bude možno viac nových detí, takže to pre nu nebude jediná nová, skor sa začlení, nájde si kamarátku. A bude už aj strašia, zrelšia.

  Mne dcera takto v školke vyvádzala pol roka (nejedla, nespala, revala:roll: ), neboj sa, časom si nájde kamarátky a  zvykne si. Možno je taká aj preto, že vie, že si doma. Skus jej povedať (aj ked to bude male klamstvo), že ty tiež niekam chodíš, že nie si doma.

  A ako radila predo mnou, skus ju zvakať na pobyt s inými luďmi, s babkou, ockom, tetou... Aby nebola stále len s tebou.

  A ešte jedna otázka, ked bola v školke, ako si to znášala ty? Bola si v pohode, alebo si cely čas myslela na nu, že ako a čo robí?

 • anonym
  01.04.2009, 09:02

  Ahoj,jednoznacne by som pockala do septembra.Aj tak budu prazdnuiny a modvykla by si a zasa by ste sa trapili odznova.
  Ale ak mas moznost chodievajte castejsie do materskeho centra medzi deti aby si zvykala.
  Drzim palce :tup:

 • anonym
  01.04.2009, 11:21

  Ja neviem ,v sept. bude vela nových a :*-( uplakaných detí, uč. sa nebudú môcť venovať všetkým deťom .Možno keby išla do škôlky s nejakou svojou kamarátkou,alebo ju skús privykať po pol hodinách.No nás to čaká tiež v sept., a neviem ako to bude prebiehať u nás. Ja sa spolieham len na to,že syn tam bude mať  kamaráta.

 • anonym
  01.04.2009, 12:23

  moja švagrinká je učitelka v MŠ a hovorila, že nie je dobre privykať po pol hodinách, na pol dna a podobne... vraj najlepšie je, podla jej názoru, ked dieťa ide rovno na cely den, lebo to berie od začiatku tak, že sa tam papá a spinká a nešpekuluje tolko. Ale možno je to individuálne. Nam sa to pri dcere neosvedčilo, lebo presne ako ona hovorila, špekulovala, že iba do obeda, že nebude tam jesť, nebude tam spať ....:roll:  Takže syn pojde rovno na cely den.

  A v septembri bude sice viac uplakaných detí, da sa tomu trošku vyhnuť, ak ju dáš až tak od polky septembra:wink:

   

 • anonym
  01.04.2009, 13:25

  Jednoznačne v septembri. Ani psychológovia neodporúčajú dávať detičky do škôlky v apríli, maji a júni kvôli zohratému kolektívu a taktiež kvôli prázdninám. V každej škôlke  (aspoň u nás) bývajú prázdniny v lete 5 týždňov. Užite si spoločné leto a tu máš aj viac možností využiť leto na dcérkine posputpné osamotatňovanie. Napr. dáš malú k starým rodičom alebo k tete, strýkovi najprv cez deň a ak všetko dobre dopadne, tak neskôr aj v noci. Ak má straších bratrancov a sestrenice, treba to tiež využiť. Ísť spinkať k nim alebo na prázdniny k starým rodičom. My sme to tiež takto robili. Bolo tu spomenuté, že nie je dieťa dobré dávať na pol dňa. Ono to nemožno brať globálne na všetky deti, lebo každé je iné. Nám tiež hovorili, aby sme dcérku dali od prvého dňa na celý deň, tak sme to aj urobili... Výsledok - stále chorá (4 dni v škôlke, 3 týždne doma,opakovalo sa to každý mesiac) hoci výsledky na imunitu sú OK. Tento rok chodí na obed domov, je kľudnejšia, samostatnejšia, menej chorá... Nechodí síce do škôlky s nadšením, ale chodí bez plaču. Prvé 4 mesiace bol plač celou cestou do škôlky. U nás bol problém aj čo sa týka spánku, lebo doma nespáva cez obed asi od dvoch rokov a v škôlke musela. Aj tak väčšinu aktivít majú doobeda, pobede len spinkajú, olovratujú, hrajú sa. Takto prídem pre ňu naobed, doma sa hrá, teraz bude pekne tak budeme častejšie von, večer v pohode zaspinká, ráno v pohode vstane...Teraz ľutujem, že som to neurobila už dávnejšie...

 • anonym
  01.04.2009, 20:22

  Ten nápad s mateským centrom je výborný. Naozaj, deti, ktoré navštevovali s rodičmi materské centrum sa lepšie adaptujú v škôlke. Aspoň u nás sídli materské centrum v budove škôlky, aj trieda je zariadená ako v škôlke a mamičky sú tam s deťmi. Ak si ešte nebola v materskom centre, určite tam začni chodiť, malá sa postupne sama odpúta, naučí sa hrať s inými deťmi...
  Hlavne nič nerob nasilu.
  My sme s dcérou chodili na prechádzky okolo škôlok, ju to tam ťahalo medzi detí, najmä keď sa vonku hrali....keď počula doma, že deti idu cez náš dvor po chodníku, museli sme ísť do okna. Aj keď prvé dni jej bolo v škôlke za mnou smutno, (pani učitelky hovorili, že ma nespomína), pekne si zvykla a rada chodila do škôlky.

 • anonym
  01.04.2009, 22:43

  ˇ

  Jasná vec ,že som na ňu myslela, čo robí ako sa jej darí,veď od jej narodenia sme spolu stále 24 hodín denne.Fakt.Možno sa to niekomu zdá až choré,no v našom prípade je to o tom,že babky sú pracujúce( keď k nám prídu,tak sa spolu hrajú no aj tak malá si vyžaduje,aby sme sa hrali všetky spolu,alebo aspoň musí vedieť že som doma)susedka fungovala,kým nešla do skôlky potom som ju už nedostala nikam.Možno je to aj tým,že sme boli spolu s manželom 5 mesaicov v zahraničí a tam sme boli odkázané vlastne len samé na seba.V kuse spolu,manžel chodil domov večer a cez víkedy sme boli spolu,ale ináč sme fungovali samy.Možno tiež zohralo rolu tu ,že som ju kojila do 17 mesiacov.No neviem,ale keď sme sa vrátili na Slovensko nebol problém s tým,žeby sa niekoho bála,alebo nechcela pri nikom zostať,ako hovorím,bez problémov chodila k susedom,k babkám.Len od nástupu do škôlky akoby seklo,nedostanem ju z domu.Dnes mi napr.povedla:" Mami,ale veď ja už nemusím ísť do škôlky,keď všetko viem robiť,aj sa obliekať,aj vyzliekať,aj sama papať,aj na zácho chodiť,aj chodiť hore-dole po schodoch,aj hračky som si už kúpila také ako majú v škôlke tak načo tam pôjdem,mne je mami najlepšie doma:lol: ,Tak som sa dobre zasmiala a zároveň si pomyslela,že to teda bude tvrdý oriešok.

 • anonym
  02.04.2009, 00:15

  Moja dcérka bola tiež na mňa veľmi pripútaná. Bola som na MD s mladším dieťaťom, tak som ju dala až do predškoly. Skôr jednoducho nebola zrelá na škôlku. Možno v štyroch rokoch by to zvládla, ale určite nie v troch.

  Naozaj je pre Teba také dôležité, aby už chodila do škôlky?

 • anonym
  02.04.2009, 07:49  no maš múdre dievčatko, ktoré nechce ísť do škôlky ... to bude ťažké

  len som to myslela, že asi máš aj ty problem sa od nej odpútať, nielen ona od teba (kedže si nad nou cely den rozmýšlala, ked bola preč), čo je veľmi pozitívne a vidno, že sa máte veľmi radi;-) . Lenže ten pocit (obavy, vnútorná neistota) prenášaš aj na nu. Deti nás maju dokonale "prečítané" a ona cíti, že ty si neistá.

  Možno to je aj tým, že vam v rodinke pribudol súrodenec, a ona ťa tiež chce mať pre seba. Moja dcera už bola školáčka, ked sa nam narodilo 2. babatko, a tiež takto žiarlila. Zrazu nechcela byť sama, vyžadovala si moju prítomnosť aj pri činostiach, ktoré predtým zvládala bez problémov sama. Pokial ona vie, že ty si s babatkom doma, a ona má byť niekde v školke (ktorou aj tak nie je nadšená), jasne, že tam nechce byť.

  V zásade si myslím, že deťom je v školke "lepšie".... Ale, spýtam sa ťa: Bol by veľký problém, keby zostala ešte 1 rok doma? Bude to pre teba náročnejšie ... ale zasa, ak nastupi do školky a bude tam plakať, aj to bude náročné. Možno sa po čase umúdri, zmení názor. Asi by bolo dobré, ekby ste si našli nejakú kamarátku v jej veku, čo do školky chodí (pôjde), že by išla s nou.

+ -
Príspevkov: 11