Diskusie

Bútľavá vŕba

anonym, 31.03.2009 07:49

Rodicovsky prispevok po nastupe do prace

Nevie mi niekto poradit ako je to od 1.1.2009 podla noveho zakona s ponechanim si rod. prispevku po nastupe do prace? Potrebujem vediet podrobnosti, lebo zvazujem ci ku rocnemu dietatu zohnat opatrovatelku alebo dat do sukromnych jasiel, ale obe zalezitosti su financne nakladne. Cosi som zacula ze potrebujem na to doklad o uhrade za opatrovanie, a teraz neviem ci je to len bluf.

 • anonym
  31.03.2009, 08:46

  ak si začala poberať RP ešte minulý rok, tak ti normáôlne zostáva RP aj pri nástupe do práce, pokial dieťa nebude v štátnej školke, alebo v súkromnej školke zaradenej do siete škôl, ktorá poberá štátne dotácie z Ministerstva školstva. Ale ročné dieťa može byť v súkromných alebo aj štátnych jasliach - len si zisti, či su vedené pod školstvom alebo pod zdravotníctvom. Ak su pod zdravotníctvom, RP ti zostane.

  Pokial si začala poberať RP až tento rok, po 1.1. 09, tak po nástupe do práce máš nárok na Príspevok na starostlivoť. A ten je bud paušálnych 25% z RP, vtedy nemusíš nič dokladovať. Alebo zdokladuješ platby za stzarostlivosť, a potom je PnS do výšky 80% z zdokladovanej sumy, maximálne však do výšky RP. Teda bud potrebuješ fakturu zo sukromného zariadenia, alebo ak si najmeš opatrovatelku, musí mať živnosť a vystaviť fakturu.

 • anonym
  31.03.2009, 12:27

  Dakujem za vycerpavajucu odpoved. Som ten druhy pripad, kedy moje babo bude mat rok v oktobri 2009.

+ -
Príspevkov: 2