Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Moderna gymnastika v Martine

ahojte maminy, otvorili sme v Martine novy klub modernej gymnastiky...od septembra robime nabor dievcatiek od 5-8 rokov...pre blizsie informacie posielam link, pripadne sa pytajte priamo tu...zuzka 0903 281 110

http://www.kmgtanja.sk/nabor.pdf

Moderná gymnastika
Ste rodičmi malej slečny, ktorá sa rada predvádza, tancuje, poskakuje so švihadlom alebo nepustí loptu z rúk? Všetky čierne myšlienky nad hyperaktivitou vašej neposednej dcérky hoďte za hlavu, radšej ju prihláste na nejaký šport. Čo by ste povedali na modernú gymnastiku? Vaše malé šidlo dovtedajšie „neposedné“ aktivity zúročí pri tréningových hodinách, ba čo viac, naučí sa krásne urobiť špagát, mostík, premet, kotúľ, cvičiť s náčiním. Energiu vloží do koordinovaného pohybu pod taktovkou tréneriek a podľa ladnej vzpriamenej chôdze aj na ulici každý ľahko rozpozná, že pred ním kráča „moderná gymnastka“.
Po štvorcovom koberci sa s náramnou gracióznosťou vlní štíhle dievča v priliehavom trikote so sukničkou, s vyčesanými vlasmi a ľúbeznou tvárou. Akoby mimochodom, v tanečnom rytme, pred chystaným premetom vyhodí obruč tak vysoko, že neznalci tohto športu sa začnú obávať, čo sa bude diať ďalej. Dievča však po perfektne prevedenom cviku s dokonale natiahnutou rukou točiacu sa obruč zachytí, stihne sa usmiať, odhodí obruč ďaleko pred seba, a kým sa jej náčinie poslušne vráti do dlane, vystruhne ešte pár akrobatických figúr. Všetkých okolo presvedčí o tom, aké ľahké je popri náročných, na maximum prevedených pohybových prvkoch, manipulovať s náčiním. Iba ona sama vie, koľko húževnatosti, sebaovládania, oddanosti, trpezlivosti, a občas aj slzičiek, na tréningovom koberci necháva. Reč je o športe, kde sa elegancia snúbi s tanečnosťou. Predstavujeme vám šport s názvom – moderná gymnastika.
Čo je moderná gymnastika?
Moderná gymnastika je jeden z mála čisto dievčenských, ženských športov. Jeho hlavnou charakteristickou črtou je cvičenie s náčiním, ktorým je švihadlo, obruč, lopta, kužele a stuha. Cvičenie gymnastiek je kombináciou akrobacie, tanca a baletu, sprevádzané nevídanou zručnosťou s náčiním, tiež maximálnou ohybnosťou v kĺboch dolných a horných končatín, chrbta. Vo svete sa objavuje aj pod názvom rytmická, alebo umelecká gymnastika. Hudobný sprievod pre cvičenku ako jednotlivca, aj pre spoločnú skladbu (5 – 6 gymnastiek), tvoria inštrumentálne skladby, ktoré môžu obsahovať aj vokály, nesmie však zaznieť spievaný text. Dĺžka skladby pre jednotlivkyne je v rozmedzí jednej minúty a 15 – 30 sekúnd, pre spoločnú skladbu je časový limit dve minúty a 15 – 30 sekúnd. Súťaží sa v telocvični na koberci s rozmermi 13 x 13 metrov, pri výške stropu minimálne 8 metrov.
Moderná gymnastika patrí k disciplínam na rozhraní medzi športom a umením, súčasťou hodnotenia športovkyne je preto i umelecký prejav a estetické vyjadrenie hudby. Je považovaná za najpôvabnejší šport letných olympijských hier. Po prvýkrát sa predstavila na Olympijských hrách v Los Angeles v roku 1984 v súťaži jednotlivkýň. Spoločné skladby sú zaradené do programu olympijských hier od roku 1996.
Prečo pre svoju dcéru vybrať modernú gymnastiku?
V prvom roku trénovania sa dievčatá venujú všeobecnej gymnastickej a baletnej príprave, ktorá napomáha k udržiavaniu kondície, správnemu držaniu tela, zlepšeniu senzomotorických schopností. Dievčatká si postupne vycibria schopnosti rovnováhové, rytmické, orientačné a kinesteticko diferenciačné. Cvičením získavajú nielen spevnenie celého tela, jeho krásne držanie, ale aj výraznú pohybovú kultúru. Paralelne, ako pri každom súťaživom športe, sa u nich vyvíja zodpovednosť, sebadisciplína, priebojnosť, sebaúcta. Príjemným spestrením tohto športu sú aj spoločné skladby, pri ktorých dievčatá, okrem prežívania spoločného športového výkonu, nadväzujú osobné vzťahy, vznikajú medzi nimi priateľstvá. Pravým impulzom prihlásiť svoju dcérku na modernú gymnastiku by však mala byť úprimná radosť vašej ratolesti z pohybu.
Kedy začať s modernou gymnastikou?
Nábor nových gymnastiek sa spravidla koná v septembri, s nástupom nového školského roka. Nestáva sa, ak prídete s prosbou o prijatie neskôr, že by vás odmietli. Samozrejme, závisí to predovšetkým na pravidlách prijímania nových členov stanovených v jednotlivých kluboch. Môžete sa s dcérkou vybrať na pozorovaciu hodinu, kde veľmi rýchlo zistíte, ako na celkovú tréningovú atmosféru reaguje. Ak sa na lavičke neudrží a rozbehne sa medzi ostatné cvičiace dievčatá, je to dobré znamenie.
V modernej gymnastike prenesene platí: „Ohýbaj ma mamko, pokiaľ som ja Janko.“ Je to šport o ohybnosti, poddajnosti a flexibilnosti pohybového aparátu, takže desaťročné novoprijaté dievčatko bez predošlých skúseností by v porovnaní so svojimi rovesníčkami z oddielu bolo v značnej fyziologickej „nevýhode“. Jednoducho povedané, v desiatich rokoch začínať s modernou gymnastikou je neskoro. Odporúčaný vek je v rozmedzí od štyroch do siedmich rokov. Kluby zväčša prijímajú všetky dievčatká, ktoré prejavia o šport záujem. Selekcia prebehne prirodzenou cestou. Je takmer klubovým pravidlom, že prípravka má do tridsať členiek oddielu, staršie žiačky sa dajú často zrátať na prstoch jednej ruky. Aby sa z prípravky vypracovala hoci len gymnastka v súťaži mladších žiačok, chce to pravidelnosť, snaživosť, vytrvalosť, obetavosť, ochotu rodičov a čas.
Vekové kategórie
Moderná gymnastika rozlišuje vekové kategórie podľa ročníkov narodenia a podľa cvičebného programu. Gymnastická príprava začína skupinou prípraviek, ďalej dievčatá pokračujú v cvičení podľa trénerom zvoleného programu A alebo B. Program A je náročnejší na výkonnosť a technickú zdatnosť, patria doň gymnastky, ktoré majú väčší predpoklad stať sa reprezentantkami SR, a teda reprezentovať našu krajinu na svetových súťažiach.

Ako často sa trénuje?
Dievčatá vo vekovej kategórii prípraviek absolvujú hodinový tréning spravidla dva razy do týždňa. Cvičia v skupine, pričom skúsená trénerka dohliada na každú jednu osobitne. Vysvetľuje, predcvičuje, pomáha im pri prevedení cvikov. Komentuje jednotlivé pohyby rečou blízkou a zrozumiteľnou aj štvorročným deťom. Mladšie nádeje a žiačky trénujú hodinu a pol, trikrát v týždni. Začínajú cvičiť s obručou, pripravujú aj spoločné skladby. Od kategórie starších nádejí a žiačok vyššie, gymnastky trénujú štyri razy do týždňa, s dôrazom na špecializáciu náčinia, nevynechajúc hodiny klasiky.
Čo potrebuje moderná gymnastka?
Dres - gymnastický dres by mal byť s nepriehľadného materiálu. Priehľadný materiál môže byť použitý len na rukách, chrbte a výstrihu. Dres môže mať malé ozdoby, napr. stužky, flitre, ktoré nebránia pohybu. Malé ozdoby vo vlasoch a make-up sú súčasťou súťažného dresu, čo je charakteristické pre vyššie vekové skupiny. Cena dresu sa pohybuje od 50 do 150 eur, pričom závisí od veľkosti, značky a výzdoby.
Obruč – je prvým náčiním, s ktorým sa gymnastka zoznamuje. Obruče sú rozlíšené podľa veľkosti, a to s priemerom 70, 75, 80, 85 až 89 centimetrov. Cena sa pohybuje okolo 4 eur.
Švihadlo – patrí po obruči k ďalšiemu náčiniu, ktorým sa cvičenka učí manipulovať. Veľkosť švihadla je od dvoch do troch metrov, cena 3 eurá.
Lopta – stojí od 7 do 9 eur, pričom lopta podľa parametrov Medzinárodnej gymnastickej federácie vás vyjde cca 15 eur. Lopty sú menšej (priemer 16 cm), aj väčšej veľkosti (19 cm).
Stuha – má dĺžku od štyroch do šiestich metrov, závisí na výške gymnastky. 156 cm vysoká gymnastka potrebuje stuhu 5-metrovú, 172 cm vysoká zasa 6-metrovú. Ceny sú v rozmedzí od 6 do 8 eur. K stuhe patrí aj tyčka, v cene od 6 eur. Pripomíname, že so stuhou a kužeľmi sa začína cvičiť približne od dvanásteho roku gymnastky.
Kužele – sú tzv. detské, 36 cm dlhé, potom klasické s dĺžkou 45 cm. Cena je v rozmedzí od 7 eur, až po 11,30 eura za kužele podľa oficiálnych parametrov FIG.
Gymnastické špičky – pri bežnom tréningu gymnastky uprednostňujú nastoknúť si špičku na chodidlo v ponožke, pri súťažiach musia mať špičky obuté na bosej nohe. Špičky sa vyrábajú z textilu (9 eur), alebo z kože (11 eur).
Koľko stojí výbava modernej gymnastky?
Ak hovoríme o veku 4 – 7 rokov, okrem dresu a ťapiek (cvičky) nebudete musieť robiť žiadny veľký nákup. Najväčšou položkou je dres, ktorý pri prvých tréningoch pokojne nahradia legíny s tričkom. Až keď sa dcérke cvičenie naozaj zapáči, poraďte sa o kúpe dresu s trénerkou. Dievčatká sa s náčiniami stretávajú až postupne, ich jednotlivé zvládnutie si vyžaduje špecifickú zručnosť, vyzretie. Najskôr začínajú cvičiť s obručou a so švihadlom, neskôr pribudne lopta. Okolo dvanásteho roku sa pridávajú kužele a stuha. Cena výbavy pre malú gymnastku je približne 60 eur, pre aktívnu, povedzme 13 – 14-ročnú, zhruba 100 – 150 eur. K tomu treba prirátať mesačný klubový poplatok, výška nášho klubu je 20Eur na mesiac.
Kde hľadať klub modernej gymnastiky?
Moderná gymnastika v našej krajine nepatrí k masovým, ani k vyhľadávaným športom ako je futbal alebo hokej, preto nie v každom meste sa vaše dieťa môže tomuto elegantnému dievčenskému športu venovať. Je iba okolo dvadsať registrovaných klubov na Slovensku, ktoré sa venujú trénovaniu mladých nádejí modernej gymnastiky. Ani v mnohých väčších mestách ako je Banská Bystrica, Trenčín, Žilina moderná gymnastika nemá svoje zastúpenie. Výhodu majú tí, ktorí bývajú priamo, alebo blízko miest, kde kluby fungujú. Pre vašu informáciu uvádzame zoznam tých najznámejších: Bratislava – Slávia STU, TJ Rapid, Sokol, Danubia, ŠOG Nitra, KMG ARGO Prievidza, OMG CVČ Domino Zvolen, OMG Arabeska Nová Baňa, CVČ Rimavská Sobota, ŠK Liptovský Mikuláš, Slovan Zemianske Kostoľany, Prešov – Mladosť, CHARM, Tatran, GK Iskra Košice, Delta Bardejov a novo otvorený klub modernej gymnastiky KMG TANJA v Martine.

ZDROJ: www.mamaaja.sk

  • Žiadne príspevky v diskusii

+ -
Príspevkov: 0