Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Dojčenie

anonym, 23.06.2010 19:36

Nadmerná tvorba mlieka - pomóc

dojčenie každé dve hodiny, vždy z druhého prsníka, napriek tomu odstriekavanie pomedzi kŕmenie aj tri krát, a toto je ako keby opisovali nas... viete poradit???

Dieťa veľmi plače a je často veľmi rozdráždené, príp. nepokojné.

 Dieťa môže vydávať sŕkavé zvuky pri pití, zabieha mu, vyprskuje mu mlieko alebo kašle počas kŕmenia na prsníku.

Dieťa akoby hrýzlo alebo skĺzne na bradavku počas kŕmenia.

Keď dieťa pustí prsník, mlieko strieka, zvlášť na začiatku kŕmenia.

Matka môže mať boľavé bradavky.

Dieťa sa môže prehnúť a veľmi napnúť, niekedy vrieska.

Kŕmenia často vyzerajú ako boje, pričom dieťa pije prerušovane, púšťa prsník a znova sa naň vracia.

 Kŕmenia môžu byť krátke, trvajú celkovo iba 5 alebo 10 minút.

Dieťa akoby malo paradoxný vzťah k prsníku, aj ho chce, aj ho nechce.

Dieťa si môže odgrgnúť alebo púšťa plyny často medzi kŕmeniami, s tendenciou veľa vygrcnúť.

 Dieťa môže mať zelenú, vodnatú alebo spenenú, vystreľujúcu stolicu.

Matka cíti takmer stále, že má veľmi preplnené prsníky.

Matka môže mať často upchaté mliekovody, čo môže viesť k mastitíde (zápalu prsníka)

 • anonym
  23.06.2010, 20:20

  a naco este odstriekavanie medzi krmeniami???? potom je logicke, ze je nadmerna tvorba mlieka

 • anonym
  23.06.2010, 20:33

  Matka s vysokou tvorbou mlieka moze mlieko predavat a dobre si zarobit! :-P

 • anonym
  23.06.2010, 20:56

  no to ano, ale ked ma s tym problem, tak prv rozbehnem laktaciu normalne a potom zvysovat tvorbu mlieka, ked je to za ucelom predaja mm

 • anonym
  23.06.2010, 21:26

  neviem, kolko ma babatko tyzdnov, takze v kratkosti. prve mlieko je vlastne kolostrum (mledzivo). to postupne prechadza do zreleho mlieka. tento proces skonci asi po 14 dnoch od porodu. do konca šestonedelia je tvorba mlieka ovplyvnovana hormnonmi. po 6 tyzdnoch do 3. mesiaca sa tvorba zacina prisposobovat potrebam dietata - t.j. kolko dieta vypije, tolko mlieka sa tvori. alebo sa moze spustat v case, kedy babatko obvykle jedava.
  zrele materske mlieko delime na predne a zadne. predne je na uhasenie smadu, zadne je hustejsie na zasytenie.

  pokial ma dieta zelenu stolicu, prdiky, problemy s bruskom moze to byt tym, ze pije iba predne mlieko a nedostane sa k zadnemu. je treba ho dlhsie nechat pri jednom prsniku, aby zacalo pit aj zadne.
  pri spustacom reflexe, kedy mlieko strieka, je dobre pred kojenim odstriekat troska mlieka, aby sa babatko nedusilo. tym zmaknu aj bradavky a nebudu take podrazdene. okrem toho mozes predist problemom so zelenou stolicou a boleniu bruska.

  je dobre skusit viacero poloh pri kojeni. urcite nie polohu poleziacky. babatko lezi na chrbatiku a mliecko mu strieka do pusy. treba skusit polohu v polosede http://kojeni.net/polosede.php. tym padom sa bude musiet babo viac snazit tahat a mlieko nebude tak striekat. alebo poloha vsede http://kojeni.net/vsede.php.

  a urcite neodstriekavat medzi kojenim. velmi to zvysuje tvorbu mlieka. samozrejme v pripade, ak su prsia naliate a bolia, je vhodne odstriekat mlieko "do ulavy". aby nevznikli hrcky, treba ich jemne rozmasirovat. najlahsie to ide v sprche s tekutym mydlom.

 • nnati
  24.06.2010, 09:22  Toto je perfektný príspevok, 100%-ne súhlasím :clap: :clap: :clap: :clap: , škoda len, že mne toto nemal kto poradiť, keď som pred 2 rokmi riešila podobné problémy... takže:

  medzi kojeniami neodstriekavať

  naopak - odstriekať tesne pred kojením - dieťatko ľahšie uchopí bradavku aj veľkú časť dvorca (správne prisatie odstráni problémy so sŕkaním, hryzením, skĺznutím bradavky a bolestivosťou) + mliečko nebude tak striekať (prerušované pitie, prehýbanie, vykrúcanie sú signály, že dieťa nie je spokojné s rýchlosťou, ktorou mlieko priteká - pamätám si, že som si odstriekavala pred dojčením 15-20 "strekov" a bolo to OK)

  nájsť si dobrú polohu

  Ešte by som dodala 3 veci:

  1/ prikladať bábätko na požiadanie, zabudni na hodiny - aj čo sa týka dĺžky 1 kojenia, aj čo sa týka frekvencie kojení, dôležité je len to, aby bolo dieťa spokojné

  2/ na upokojenie bábätko veľa nosiť, túliť, najlepšie upokojuje kontakt koža na kožu - moja dcérka zbožňovala, keď sme si spolu ľahli, ja som jej v ľahu na bruchu niečo nahlas čítala a ona sa mi doslova omotala okolo 1 predlaktia a fascinovane sledovala zmeny na mojej tvári - bolo to až neskutočné

  3/ pri spenenej stolici podávaj pred každým kojením kvapky Espumisan, alebo Sab Simplex, alebo Infacol (dávala som tento - stačí totiž len 1 kvapka do pusky)

   

 • AdinkaJ
  01.07.2010, 22:16

  DObre ti dievčatá napísali, je to nadprodukcia treba t riešiť, budete spokojnejšé. Aj ja som to mala 3 krát - len tiež pri prvých dvoch som to nevedela :)
  Ešte by som len dodala že dojčiť viac krát z jedného prsníka, ale nejdem všetko - pozri si ešte tuto dôležité informácie :
  http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/pomoc-pri-dojceni-2/prilis-vela-mlieka-1
  Pa a držím palce - ono to vyčJNE RýCHLE PO TýCHTO OPATRENICH ODOZNIE ...

+ -
Príspevkov: 6