Zmena mikroflóry v tehotenstve

Zmena mikroflóry v tehotenstve
4.1.2018 v kategórii Tehotenstvo, autor MUDr. Peter Brenišin, foto: istockphoto.com

Počas tehotenstva dochádza v organizme ženy k najrôznejším zmenám, niektoré sú viditeľné navonok, iné sú menej zreteľné. Gynekológ MUDr. Peter Brenišin nám objasní problematiku zmien, ktoré sa týkajú intímnej mikroflóry.

Prirodzený stav mikroflóry je, keď je prítomný lactobacil

Vnútorné prostredie pošvy je bohato osídlené celou paletou mikroorganizmov vytvárajúcich také prostredie v pošve, ktoré má ochrannú funkciu pred rôznymi ochoreniami. Veľmi významný je z tohto hľadiska tzv. laktobacil. Pomáha vytvárať jemne kyslé prostredie.

Okrem toho sa v pošve nachádzajú aj baktericídne látky (látky usmrcujúce niektoré škodlivé baktérie), ktoré tam fungujú vďaka samotnému laktobacilu, ale zároveň si ich organizmus ženy prirodzene vytvára.

Ak je všetko v poriadku, pošvový výtok nezapácha alebo má len nepatrne kyslastý nádych. Toto platí pri dodržiavaní bežnej – teda dostatočnej, ale nie prehnanej hygieny. Pokiaľ sa z nejakých dôvodov nedá dodržať riadna hygiena, výtok sa začne pôsobením ďalších mikroorganizmov rozkladať a môže začať aj zapáchať.

Používanie kozmetických prípravkov je skôr na škodu

V praxi sa lekári stretávajú skôr s opačným extrémom – ženy si myslia, že čím viac kozmetických prípravkov v rámci dennej očisty použijú, tým viac urobia pre svoje zdravie. Opak je však pravdou. Čo sa týka kozmetických prípravkov na očistu tela – a predovšetkým intímnych partií – občas sa treba radšej držať hesla „menej je viac“.

kvasinky v tehotenstve

Prečo je to v tehotenstve inak

Organizmus tehotnej ženy prechádza mnohými zmenami, to vieme. K tým menej viditeľným patria hormonálne zmeny – napríklad dochádza k vzostupu hladiny estrogénov, vďaka čomu sa mení pošvové prostredie.

V prvom rade sa pošvová sliznica stáva kyprejšou, viac prekrvenou, zvyšuje sa množstvo výtoku. Preto pri hojnejšom výtoku majú niektoré tehuľky pocit, že niečo nie je v poriadku, pričom vôbec nemusí ísť o žiadne ochorenie, ale o bežný, normálny „tehotenský“ stav.

Práve hojnejší výtok však môže byť kameňom úrazu, ale v trochu inom smere – vďaka hojnejšiemu výtoku sa množstvo laktobacilov lokálne zníži a poklesne aj koncentrácia baktericídnych látok. Je to niečo podobné, akoby ste mali ryby v akváriu s morskou vodou a naraz by ste sa rozhodli do tejto vody doliať bežnú vodu z vodovodu – ryby by asi v náhlom šoku začali plávať hore bruškom.

V prípade pošvového prostredia to ale znamená, že nižšie množstvo laktobacilov znamená zmenu prirodzene kyslého pH, čo umožňuje premnoženie iných mikroorganizmov a následný ľahší vznik ochorenia. Medzi najčastejšie ochorenia pošvy v tehotenstve patria kandidózy a bakteriálne infekcie.

Ako prežiť TEHOTENSTVO V POHODE
Prečítajte si tiež:

Ako prežiť TEHOTENSTVO V POHODE

Bakteriálna kolpitída

Kolpitída je označenie pre zápal pošvy, v tomto prípade sú príčinou baktérie. Bakteriálna kolpitída patrí k najčastejším infekciám v oblasti pošvy. Medzi typické prejavy patria riedky výtok a zápach, ďalšie dôkazy sa musia potvrdiť laboratórne.

Omnoho horšie je, že niekedy ochorenie prebieha bez typických príznakov a potvrdiť sa dá iba laboratórnou skúškou. Tehuľka v takom prípade zvyčajne ani netuší, že má nejaký zdravotný problém. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že je dokázaná súvislosť medzi bakteriálnou kolpitídou a predčasným odtokom plodovej vody, predčasným pôrodom, horúčkou pri alebo po pôrode. Z toho dôvodu je potrebné kolpitídu liečiť, pričom liečba závisí od štádia tehotnosti.

Ak je kolpitída zapríčinená trichomonádovou infekciou, je potrebné preliečiť aj partnera, pretože existuje riziko spätného prenosu a opätovnej infekcie ženy.

kvasinky v tehotenstve

Kandidóza

V tomto prípade ide o kvasinkový (plesňový) zápal pošvy, čo je v tehotenstve pomerne častý problém. Udáva sa, že až v tretine prípadov sú kvasinky prítomné, hoci nie každá žena musí mať aj typické príznaky (svrbenie, pálenie, ťažkosti pri močení, bolesti pri styku).

Tým, že dochádza k narušeniu prirodzeného prostredia v pošve, sliznici sa tento stav „nepáči“, reaguje podráždene, a dokonca môžu vzniknúť drobné trhlinky na pošvovej sliznici. Ak ochorenie vznikne v období tesne pred pôrodom, môžu vďaka tomu vzniknúť aj závažnejšie pôrodné poranenia v pošve alebo v jej okolí. Dochádza aj k určitému prenosu ochorenia na dieťa – asi u polovice novorodencov sa objavuje v ústach biely múčnatý povlak.

Kandidóza sa častejšie vyskytuje u žien, ktoré boli liečené antibiotikami, trpia na cukrovku, majú zníženú obranyschopnosť, ale aj samotná gravidita je určitou predispozíciou pre vznik tohto ochorenia.

Dá sa problémom predísť?

Ako sme si už povedali, tehotenstvo je obdobím, ktoré uvedeným ochoreniam jednoducho „praje“. Zdravá žena sa môže takýmto ochoreniam ľahšie vyhnúť, ak však napríklad musela užívať antibiotiká, dá sa takmer so stopercentnou istotou predpokladať, že následne bude musieť navštíviť aj gynekológa.

Ak má však tehuľka problém so zvýšenou hladinou cukru v krvi, pravdepodobnosť vzniku týchto ochorení je podstatne vyššia. Aby sme sa nezahltili odbornými termínmi, skúsme si to podať veľmi zjednodušene:

Laktobacil potrebuje cukor, pretože ho rozkladá na kyselinu mliečnu. Ak je však cukru nadbytok, ostáva takpovediac „k dispozícii“ aj ďalším mikroorganizmom, ktoré sa vďaka tomu premnožia a dochádza k vzniku infekcie v pošve. (Je známe, že častejšie trpia pošvovými infekciami tie ženy, ktoré majú nadmerný prísun cukru v strave.) Takže – ak sa chcete počas tehotenstva rozmaznávať, robte tak s veľkou opatrnosťou.

Nepodceňovať, ale ani nepreceňovať

Rozhodne nie je naším cieľom vyrobiť z tehuliek hypochondričky, ale s ohľadom na možné riziká – hlavne počas pôrodu – by mali ženy venovať pozornosť možným príznakom vaginálnych infekcií i následnej lokálnej liečbe.