Zápcha v tehotenstve. Ako na ňu?
foto: istockphoto.com
Týka sa aj vás? Nemusí!
Medzi základné odporúčania, ako sa zbaviť problémov so zápchou, patrí predovšetkým úprava stravy. Na čo dbať?
- dostatočný pitný režim – optimálne množstvo tekutín je cca 35 ml/kg/deň,
- dostatočný príjem vlákniny – je prírodným preháňadlom, zvyšuje objem stolice a viaže škodliviny v tráviacom trakte, ale zároveň funguje aj ako prebiotikum (najväčšie množstvo vlákniny je v ovocí a zelenine),
- dostatok pohybu – peristaltiku čriev a trávenie zlepšuje pohyb, už polhodinová chôdza denne má svoje pozitíva aj v tomto smere.
ČO (ne)JESŤ?
- mäso a výrobky z neho ÁNO, údeniny NIE
- mlieko a mliečne výrobky ÁNO (ak cítite, že vám nerobia dobre, NIE)
- ovocie a zelenina ÁNO – aspoň 500 g denne – z ovocia sú proti zápche vhodné najmä slivky, figy, marhule, broskyne, neohŕňajte nos ani nad šupkami, semienkami a jadierkami; čo sa týka formy, vhodné sú šaláty, kompóty, ale aj riedené džúsy a mušty
- pečivo celozrnné, ovsené vločky, müssli, celozrnná múka ÁNO
- zemiaky, celozrnné cestoviny, ryža, strukoviny ÁNO
- sladkosti, kakao, čokoláda, potraviny z bielej múky, vločkové a ryžové odvary, pudingy NIE
Pomôcka pre vás: Tehotenstvo týždeň po týždni
Preháňadlá z lekárne?
Na tie by tehuľky nemali ani pomyslieť. Ich užívaním môže vzniknúť návyk, črevá „zlenivejú“ a „naučia sa“ vyprázdňovať iba vtedy, keď majú svoj „doping“. Najjednoduchším a najlacnejším preháňadlom je vypiť pohár teplej vody alebo odvar z ľanových semien ráno na prázdny žalúdok.
Tehuľky by sa mali káve vyhýbať nielen kvôli kofeínu, ale aj z iného dôvodu. Zatiaľ čo sa káva považuje za prostriedok proti zápche, v tehotenstve to môže byť naopak. Rovnako môžu pôsobiť aj mliečne výrobky.