Slovenské pôrodnice z pohľadu mamičiek - Bratislavský kraj

Slovenské pôrodnice z pohľadu mamičiek - Bratislavský kraj
31.1.2011 v kategórii Tehotenstvo, autor Mgr. Martina Pašková, foto: istockphoto.com

Pre veľký ohlas čitateliek nášho časopisu prinášame seriál o slovenských pôrodniciach aj na našu webstránku. Zapojte sa do diskusie a pridajte svoje skúsenosti!

Milé mamičky, rozhodli sme sa zistiť za vás, ale najmä pre vás, ako to v slovenských pôrodniciach vyzerá. Postupne, v jednotlivých častiach tohto seriálu, nakukneme za dvere takmer všetkých pôrodníc na Slovensku a budeme sa snažiť priniesť vám informácie, ktoré vám uľahčia vašu voľbu pri výbere tej správnej pôrodnice, kde porodíte svoje bábätko. Ľahšie sa rozhodnúť vám možno pomôžu i osobné skúsenosti, postrehy a názory mamičiek, ktoré sa s nami o ne podelili. Začíname Bratislavským krajom.

Mamičky, ktoré sa rozhodli priviesť svoje dieťatko na svet v Bratislave, majú momentálne na výber tri pôrodnice - Ružinov, Kramáre a Petržalku. Všetky tri pôrodnice patria pod Fakultnú nemocnicu s poliklinikou Bratislava a tu sú základné kontaktné údaje:

FNsP Bratislava Nemocnica Ružinov
Ružinovská 6, 826 06 Bratislava
Tel.: 02/ 48 234 111, e-mail:
NRu@fnspba.sk

FNsP Bratislava Nemocnica ak. L. Dérera
Limbová 5, 833 05 Bratislava, Kramáre
Tel.: 02/ 59 541 111, e-mail:
NLD@fnspba.sk

FNsP Bratislava Nemocnica sv. Cyrila a Metoda
Antolská 11, 851 07 Bratislava, Petržalka
Tel.: 02/ 68 671 111, e-mail:
NCM@fnspba.sk

 


 

Predpôrodná príprava

Každá nastávajúca mamička, najmä pokiaľ ide o jej prvý pôrod, isto ocení možnosť navštíviť pôrodnicu už pred samotným pôrodom, prípadne ponuku zúčastniť sa predpôrodného kurzu. Každá z troch bratislavských pôrodníc takúto možnosť ponúka. Na Kramároch môžete v prípade záujmu o kurz kontaktovať Dr. Jandovú na čísle 02/ 59545215. „Pani doktorka Jandová je veľmi milá a profesionálna,“ píše mamička Lucia Korčeková. V Petržalke sa kurzu môže zúčastniť i váš partner a v oboch pôrodniciach sú kurzy spojené s cvičením. O kurz v Petržalke mala záujem i Georgína, mamička dvojročného Mareka a 9-mesačného Peťka. Avšak odmietli ju s odôvodnením, že na kurz sa môže prihlásiť, až keď bude navštevovať poradňu v nemocnici.

 


 

 

Sprevádzajúce osoby

Privedenie potomka na svet je bezpochyby najsilnejším zážitkom v živote každej ženy. Mnohé mamičky preto veľmi ocenia, keď ich počas pôrodu sprevádza nejaká blízka osoba, ktorej môžu dôverovať. Či už je to z dôvodu psychickej podpory, alebo sa chcú o tento nádherný okamih podeliť. Najbežnejším človekom, ktorý sa pôrodu zúčastňuje, býva spravidla otec dieťatka. Čo je veľmi pozitívne, rodičky môže doprovod sprevádzať vo všetkých troch bratislavských pôrodniciach, samozrejme, všetko záleží na stave mamičky a priebehu pôrodu, zvyčajne je to počas všetkých dôb pôrodných. Za prítomnosť vami zvolenej osoby pri pôrode zaplatíte v uvedených pôrodniciach 16,60 EUR. Samozrejmosťou by malo byť, aby sprevádzajúca osoba bola zdravá, rešpektovala všetky rady a odporúčania personálu a nesťažovala zdravotníkom ich prácu. V prípade, ak sa rozhodnete vziať si so sebou manžela, partnera, alebo akúkoľvek inú osobu, je vhodné, aby sa spolu s vami zúčastnila ešte pred pôrodom kurzu alebo aspoň návštevy pôrodnice. Získa potrebné informácie, ktoré sa jej neskôr zídu. Nemilú skúsenosť má však mamička Petra, ktorá v ružinovskej pôrodnici priviedla na svet dnes už 16-mesačnú dcérku Lauru. „Mala som zaplatené, aby bol môj partner celý čas pri mne. Keď som však na to upozornila, stretla som sa s nepochopením a odôvodnením, že ešte nerodím. Takže môj partner stál asi osem hodín za sklom, čo ma vôbec nepovzbudzovalo.“ Pani Zuzana Šauličová má opačnú skúsenosť – tiež rodila v Ružinove, bolo to síce ešte v novembri 2008, ale manžela mala pri sebe od začiatku do konca, s výnimkou polhodinky, ktorú musela pre cisársky rez stráviť na operačnej sále.

 


 

Rutinné postupy

Nástrih hrádze nepatrí k zákrokom, ktoré sa vykonávajú automaticky, ale vždy je na zvážení lekára, či ho rodičke vykoná, alebo sa zaobíde bez neho. V tomto prípade samozreme záleží na viacerých okolnostiach, jednou z nich je i veľkosť bábätka. Čo je ale veľmi pozitívne, v pôrodnici na Kramároch a v Petržalke môžete holenie, klystír i nástrih odmietnuť. „V Ružinove mi namiesto klystíru podali čapík, čo som bola skutočne rada a brala som to ako pozitívum,“ píše mamička Petra Fúziková. Nástrihu hrádze sa pre veľkosť bábätka nevyhla ani Daniela, ktorá tiež rodila v Ružinove. „Pani doktorka ma o všetkom informovala a vysvetlila mi, že bez nástrihu môžem rodiť ťažšie.“ Naopak, bez nástrihu sa zaobišla mamička Svetlana, ktorá rodila v Petržalke. „Pôrodník asi usúdil, že to nie je treba. Porodila som však dosť veľké dieťa, takže môj pôrodník mal dobrý úsudok.“ Vidíte, milé mamičky, nie všetky tieto zákroky sú vykonávané automaticky.

Výber pôrodníka
Všetky tri bratislavské pôrodnice ponúkajú možnosť výberu pôrodníka.
Táto služba je spoplatnená, v Ružinove a na Kramároch zaplatíte 232,36 EUR, v Petržalke 165,97 EUR. V cene je predpôrodné vyšetrenie vybraným pôrodníkom a prvá vizita na oddelení šestonedelia. Ani jedna pôrodnica neakceptuje pôrodníka z iného zariadenia a taktiež ani možnosť rodiť iba za prítomnosti pôrodnej asistentky.

Prvá doba pôrodná
Vo všetkých troch pôrodniciach Bratislavského kraja máte počas prvej doby pôrodnej možnosť neobmedzeného pohybu.
Nemusíte teda ležať na posteli, ale môžete sa prechádzať, zvoliť si polohu, ktorá vám vyhovuje a urobiť si tak pohodlie. Obmedzená nie je ani konzumácia nápojov a v prípade bezproblémového priebehu, na Kramároch a v Petržalke, dokonca ani konzumácia stravy. Na to, aby ste sa počas prvej doby pôrodnej, ktorá trvá najdlhšie, cítili čo najpríjemnejšie, môžete v uvedených pôrodniciach využiť nasledovné pomôcky.

Nie v každej pôrodnici na Slovensku môžete rozhodovať o tom, v akej polohe budete rodiť. Skôr opak je pravdou. V Ružinove nemajú mamičky príliš na výber, polohu si zvoliť nemôžu a dostupná je iba klasická posteľ. Na klasickej posteli sa rodí i na Kramároch a v Petržalke, avšak v poslednej uvedenej pôrodnici si za príplatok 82,98 EUR môžete zvoliť pôrod v nadštandardnom pôrodnom boxe.

Druhá doba pôrodná
V prípade, že sa rozhodnete tlmiť svoje pôrodné bolesti podaním epidurálnej analgézy, môžete o ňu požiadať vo všetkých troch bratislavských pôrodniciach za poplatok 106 EUR. Všetky mamičky, ktoré sa zapojili do nášho prieskumu, svorne uvádzajú, že možnosť zvoliť si polohu počas druhej doby pôrodnej nemali a všetky teda rodili v klasickej polohe na pôrodnej posteli. S podaním epidurálnej analgézy má skúsenosť Petra Fúziková. „V Ružinove som ju dostala po premiestnení do pôrodnej sály, bolo to super, za celý deň som bola veľmi vyčerpaná a po aplikácii epidurálu som si dokonca aj pospala. Tlaky som cítila, a tak nebol problém dcérku porodiť.“

Novorodenec
Keď sa rozhodnete zabezpečiť pre svoje bábätko pupočníkovú krv, musíte o tejto požiadavke informovať vopred, aby personál stihol pripraviť všetko potrebné. Bratislavské pôrodnice zabezpečujú túto službu v spolupráci so spoločnosťou EUROCORD-SLOVAKIA v cene 824 EUR. Táto suma v sebe zahŕňa náklady na odber, transport, spracovanie, vyšetrenie a zamrazenie pupočníkovej krvi. Následne je potrebné každý rok počas skladovania krvi hradiť poplatok 49 EUR. Po narodení bábätka je nesmierne dôležitý prvý kontakt s mamičkou. Pokiaľ nie sú počas pôrodu žiadne komplikácie, bábätko vám ihneď po narodení priložia na Kramároch a v Petržalke, v Ružinove po ošetrení a oblečení.

Dojčenie
V bratislavských pôrodniciach je mamičkám k dispozícii vyškolený personál, ktorý je v prípade záujmu ochotný pomôcť a vysvetliť, ako správne dieťatko priložiť, aby sa dojčenie čo najrýchlejšie rozbehlo. Ak máte, milé mamičky, akékoľvek otázky, neváhajte sa pýtať, pretože materské mliečko je pre vaše dieťatko najlepšia varianta potravy. Do pôrodnice si so sebou nemusíte brať odsávačku na mlieko, lebo ju v každej z uvedených pôrodníc majú a môžete si ju požičať. Ak budete mať z akéhokoľvek dôvodu problém s dojčením, nemusíte sa obávať, že zostane vaše dieťatko hladné. V ružinovskej pôrodnici prikrmujú novorodencov striekačkou, na Kramároch a v Petržalke striekačkou a v prípade potreby i dojčenskou fľašou. V každej z týchto pôrodníc máte možnosť kontrolovať, či vaše dieťatko priberá na váhe.

Spokojná s personálom na novorodeneckom oddelení pôrodnice na Kramároch bola i mamička Lucia Korčeková. „Sestričky nám prišli všetko postupne ukázať a dojčenie pravidelne kontrolovali. Ak mala mamička problém, strávili s ňou viac času a snažili sa jej pomôcť.“ Spokojná so starostlivosťou bola i ďalšia mamička: „Všetko mi vysvetlili a ukázali, aj niekoľkokrát. Prvé kúpanie prebehlo so sestričkou, aj prebaľovanie. Pri dojčení ukazovali a prikladali bábätko, vysvetľovali, ako si nájsť najlepšiu polohu. Boli naozaj veľmi starostliví,“ píše Mirka, ktorá sa do tejto pôrodnice chystá opäť. V tomto hodnotení v našom prieskume z pohľadu mamičiek z bratislavských pôrodníc najhoršie skončila pôrodnica v Ružinove.

Izby na šestonedelí
Dnes je už samozrejmosťou, že dieťatko máte pri sebe stále, t. j. systém rooming in ponúkajú všetky tri pôrodnice. Štandardné vybavenie slovenských pôrodníc však neponúka nič výnimočné. V izbe zvyčajne bývajú iba postele pre mamičky, postieľky pre bábätká, nočné stolíky a umývadlo. Spoločné sociálne zariadenia sú skôr pravidlom ako výnimkou, rovnako ako tri až štyri mamičky na jednej izbe. S vybavením izieb v Ružinove nebola spokojná ani mamička Petra. „Čo sa týka spŕch i samotného WC, to bola katastrofa. V izbách boli zvyčajne tri postele a malinké postieľky pre detičky, to bolo všetko.“ Naopak, vcelku pozitívny názor má mamička Georgína, ktorá rodila v pôrodnici v Petržalke. „Bola som na izbe dvojke, bol tam prebaľovací pult, WC a sprcha boli spoločné s druhou izbou. Čo sa týka hygieny, nedá sa nič vytknúť, aj niekoľkokrát denne chodila upratovačka.“

V tomto smere vyzdvihla petržalskú pôrodnicu i mamička Svetlana. Za veľkú výhodu tiež považuje to, že spoločné sociálne zariadenie je iba pre dve izby. Aspoň čiastočne sa pôrodnice snažia toto nie príliš komfortné vybavenie kompenzovať budovaním nadštandardných izieb.

Nadštandardná dvojposteľová izba s vlastnou sprchou a WC vás bude stáť v Ružinove a na Kramároch 16,60 €/posteľ za jednu noc a na oddelení šestonedelia a pôrodnice v Petržalke 33,19 €/ posteľ za jednu noc. V takejto dvojposteľovej nadštandardnej izbe môžete byť počas vášho pobytu v pôrodnici spolu s blízkou osobou, ktorú si vyberiete, t. z. s partnerom, matkou, príp. inou osobou.

Nadštandardnú izbu v ružinovskej pôrodnici po pôrode ocenila i Zuzka. „Na izbe sme boli dve, mali sme svoje sociálne zariadenie, stravu až na izbu, výber z viacerých jedál a televízor. Klasické izby boli trošku strohejšie, na izbe boli až štyri maminy aj s bábätkami, čo bolo dosť. Určite by som zvolila nadštandard, i keď pri dlhšom pobyte je to dosť peňazí, ale stojí to za to.“ Pokiaľ sa rozhodnete pre pôrodnicu v Ružinove alebo Petržalke, upozornite svojich blízkych, že návštevy sú časovo obmedzené a sú povolené len vo vyhradených priestoroch, nie priamo v izbe šestonedelia. Časovo obmedzené nie sú iba na Kramároch.

 


 

... NA ZÁVER...

Petržalka
Mamička Svetlana: „Pôrodnicu by som si vybrala znova. Nepáčil sa mi systém ukazovania bábätiek rodinným príslušníkom iba cez sklo na dverách.“

Mamička Georgína: „Ja som si túto pôrodnicu vybrala už dvakrát a urobila by som to i do tretice. Milo ma prekvapilo to, že personál radil pri starostlivosti o bábätko každej mamičke individuálne. Smutná som bola z toho, že detičky, ak treba, dokrmujú umelým mliekom.“

Ružinov
Mamička Zuzana: „Určite by som si túto pôrodnicu vybrala znova. Rada by som sa poďakovala doktorom a sestričkám na oddelení, na pôrodnej sále, ale hlavne na novorodeneckom oddelení a tiež anesteziologičke, ktorá mi ukážkovo pichla epidurál.“

Mamička Daniela: „Sestričky na novorodeneckom oddelení ma sklamali. Žiadne priloženie bábätka alebo spôsob dojčenia nám neukázali. O dojčení ani slovo. Napriek tomu by som si túto pôrodnicu vybrala znova.“

Mamička Petra Fúziková: „Ružinov už by som si nikdy nevybrala. Bola som sklamaná postupom pred samotným pôrodom, i počas ležania na šestonedelí.“

Kramáre
Mamička Lucia Korčeková: „Personál bol milý a profesionálny. Na pôrodnici ma ale nemilo prekvapil jej stav a zariadenie.“

Mamička Mirka: „Určite budem rodiť v tejto pôrodnici i tento rok. O inej som ani neuvažovala. Milo ma prekvapil hlavne prístup na novorodeneckom oddelení.“

 

 

 

 

Ďakujeme personálu uvedených pôrodníc za poskytnutie informácií a tiež vám, milé mamičky, za to, že ste sa s nami podelili o vaše zážitky i skúsenosti. V najsledujúcej časti seriálu sa budeme venovať pôrodniciam v Trnavskom kraji. Nech sa už rozhodnete pre ktorúkoľvek z uvedených pôrodníc, prajeme vám, aby ste mali iba príjemné a pozitívne zážitky.