Nitriansky kraj

Redakcia | 25. jún 2008

Porovnanie pôrodníc Nitrianskeho kraja.

Naša legislatíva umožňuje ženám vybrať si pôrodnicu, v ktorej chce priviesť na svet svoje dieťa. Mnohé ženy však tvrdia, že všade je to „o tom istom“. Myslím, že napriek zlým očakávaniam pôrodnice už urobili pár krokov vpred, smerom k nám, rodičkám. Rozhodli sme sa trochu pátrať, čo ktorá pôrodnica ponúka.
Do všetkých slovenských pôrodníc sme poslali dotazník, v ktorom sme sa zaujímali o možnosti poskytovaných služieb.  Zaujímali nás nielen materiálne veci, nadštandardné izby, či technické vybavenie a ceny za služby, ale i metódy práce, bežne používané postupy apod. Tento krát sme nechali prehovoriť, resp. dotazník vyplniť pracovníkov pôrodníc. Neznamená to však, že nás nezaujíma, ako ste sa v pôrodniciach cítili vy, čo ste tam zažili, a či na to rady spomínate. Práve naopak. Poteší nás, ak sa, k tej ktorej pôrodnici, aj vy vyjadríte a my budeme mať možnosť porovnať pôrod a pobyt v nemocnici z oboch strán. Preto posielajte svoje príbehy, námety, pripomienky, poďakovania alebo fotky. Všetko čo spravíte bude prínosom pre stále lepšie služby v tejto oblasti.

Pevne verím, že tento prehľad Vám pomôže vybrať si tú vašu pôrodnicu, takú, aby bola čo najbližšie Vašim predstavám. A ešte raz upozorňujem VAŠIM predstavám.
Nebudem jednotlivé pôrodnice hodnotiť z môjho pohľadu. To, čo je pre mňa dobré, pre iných môže byť nepostačujúce. Ďalší si zase povedia, že ja chcem priveľa, im by stačilo menej, alebo INÉ... 
Zamyslite sa preto nad tým, na čom vám naozaj najviac záleží, a podľa toho vyberajte svoju pôrodnicu. Pomôžte si napísaním pôrodného plánu. Najprv napíšte všetko, čo by ste chceli. Potom postupne škrtajte to nepodstatné a porovnávajte s podmienkami. A že to, čo chcete vy, vo vašej pôrodnici neponúkajú? Možno ani netušia, že také niečo môže žena chcieť. Máte právo na informácie, preto  choďte a opýtajte sa ich osobne, mailom, telefonicky.  Personál vám taktiež ľahšie vyjde v ústrety, ak svoje predstavy budete formulovať jasne a stručne. A ak sa im vaše požiadavky zdajú nesplniteľné, choďte jednoducho inde.

Ponúkame päť pôrodníc nitrianskeho kraja.

Nitriansky kraj


Pred pôrodom...
Je úžasné, že v nitrianskom kraji môžu mamičky dostať naozaj v každej nemocnici odporúčanie na psychoprofylaktickú prípravu pre tehotné. Predpôrodná príprava je buď priamo v danej nemocnici, alebo v blízkosti zariadenia.
Ak chcete ísť rodiť do Topoľčian,  informácie dostanete priamo na gynekologicko – pôrodníckom oddelení, alebo na t.č.: 038/53 51 681.
V Leviciach, priamo v nemocnici ponúkajú cvičenie a besedu za symbolickú cenu 100 Sk.
V Šali môžete psychofyzickú prípravu absolvovať v Tehotenskom štúdiu, na  ul. Nemocničnej č. 1.
A v nemocnici v Nových Zámkoch Vám odporučia na prípravu pani Máriu Kalmanovú 0903 575 409 alebo Phdr.Eleonóru Veresovú 035 64 08 500.
Nitrianska pôrodnica ponúka besedu, cvičenie a videoprojekciu, v rozsahu 15 hodín, za cenu 1200 Sk. Na stretnutia môžu prísť aj partneri. V rámci predpôrodnej prípravy si pozriete aj pôrodnícky trakt. Kontakt: pani Jahnátková 0903 430 687.
Aj  vo všetkých ostatných pôrodniciach tohto kraja si pôrodnicu môžete pozrieť ešte pred pôrodom.
A ešte čosi. Všade budú akceptovať aj váš pôrodný plán. Mali by ho videť dopredu, aby ste mohli prekonzultovať a skorigovať vaše predstavy a ich možnosti.
V Nových Zámkoch a Leviciach, ho konzultovať pred pôrodom nemusíte.

Zavolajte, pripravte sa na pôrod. Niekedy stačí „pokecať si“ s inými tehotnými, vymeniť si skúsenosti a trošku rozhýbať kosti. Myslite na to, že vaše telo bude počas pôrodu intenzívne fyzicky pracovať. Nepôjde mu to ľahko ak budú vaše svaly deväť  mesiacov len tak oddychovať.

Doprovod…
Do všetkých zariadení si môžete k pôrodu ako oporu zavolať jednu blízku osobu. V Topoľčanoch je dokonca možné, aby na pôrodnú sálu išli s vami dvaja ľudia.
Poplatky sú primerané: Nitra 200 Sk, Nové Zámky 300 Sk, ostatné pôrodnice 500 Sk. Pozor treba dať pri výbere blízkej osoby. V Nitre to môže byť iba partner alebo mamka, v ostatných aj priateľka, sestra, či dula.
Podmienky vstupu na sálu sú podobné: čistota a slušné, „disciplinované správanie“ . Partnerovi zväčša oblečú plášť a dajú návleky.
Už doma, dopredu, by ste si mali premyslieť, čo si partner oblečie. Pôrodnice sú zväčša prekúrené. Bábätká prichádzajú na svet nahé a vlhké… Vhodné pre doprevádzajúcu osobu je tričko s krátkym rukávom, pohodlné tenšie nohavice a doporučujem aj vlastné prezúvky. Ak budete pri pôrode 7 hodín, tak vám nohy odpadnú, ak budete mať svoje topánky (najmä v zime) a na tom ešte šmykľavé návleky.
V každej z pôrodníc tohoto kraja môže doprovod ostať s mamičkou hneď po príchode do zariadenia. Jedine z Nových Zámkov napísali, že to  závisí to aj od stavu rodičky i dieťatka a od vstupného vyšetrenia. A v Šali musí byť splnená ešte jedna podmienka – nesmie tam byť iná rodička, ktorú by ste mohli rušiť.
Po samotnom pôrode môže doprovod ostať s čerstvou mamičkou zväčša 2 hodiny. V Leviciach, Topoľčanoch a Nových Zámkoch aj neobmedzene, pokiaľ máte ubytovanie na nadštandardnej izbe.

Rutinné postupy…
Klystír v spomínaných zariadeniach odporúčajú všetkým rodičkám. V Leviciach, v Nových Zámkoch. a Topoľčanoch vás o jeho účinkoch poučia, ale rozhodnúť o aplikácii sa môžete samostatne. Ak odmietnete, vyhovejú vám.
Holenie je povinné jedine v Nových Zámkoch. Odporúčať vám ho ale budú aj v ostatných pôrodniciach. V Leviciach a Topoľčanoch sa môžete nakoniec samostatne rozhodnúť…
Do tejto “kolónky”  som sa trozhodla zaradiť aj epiziotómiu, nástrih hrádze, ktorá sa tiež občas v literatúre uvádza ako rutinný postup. Len percentuálne:
Topoľčany – 41,7 %
Šaľa – 75 %
Nové Zámky – nesleduje sa
Nitra – 52 %
Levice – 95 %


1. doba pôrodná…
1. dobu pôrodnú budete všade tráviť pravdepodobne v inej miestnosti ako následnú 2. dobu pôrodnú. V Nitre, v Nových Zámkoch a v Leviciach  budete v spoločnej miestnosti  s ostatnými rodičkami. V Topoľčanoch sa po počiatočných procedúrach môžete presunúť do súkromia.
Počas 1. doby pôrodnej už dávno nemusíte len ležať s infúziou v ruke a “radostne očakávať príchod dieťatka” – ako hlása text pod jedným z obrázkov, v knižke spred 30 rokov.
Vo všetkých zariadeniach sa môžete voľne pohybovať v priestoroch pôrodného traktu (v Šali aj v priestoroch celej pôrodnice) a neobmedzene sa sprchovať.
Hydroterapia je zatiaľ preukázane najúčinnejší alternatívny prostriedok na tlmenie bolesti. Určite ju využite. A o masáž môžete poprosiť pôrodné asistentky v Leviciach, Topoľčanoch aj v Nových Zámkoch. Okrem Nitry a Šale vám všade dovolia prijímať tekutiny a v Nových Zámkoch môžete, podľa zdravotného stavu a postupu pôrodu, aj konzumovať tuhú stravu.
Vo všetkých zariadenich majú množstvo pomôcok, ktoré môžete neobmedzene používať. Nech sa páči:

ŠaľaNitraNové Zámky  LeviceTopoľčany
Posteľ+++++
Veľká lopta+++++
Rebriny+---+
Lano-----
Masážne strojčeky----+
Prehrávač s hudbou+-+++
Aromolampa++--+
Karimatky, žinenky +---+
Sprcha+++++
Vaňa----+
Pôrodná stolička-++++
Pôrodné kreslo++--+
Pôrodný vak----+

 
 
Personál…
Počas vášho pôrodu sa v žiadnej z uvedených pôrodníc nemusíte báť, že bude  nedostatok personálu. Nemyslím, že sa stane, že pri vás NIKTO nebude. Ku každému pôrodu prichádzajú minimálne dve zdravotnícky vzdelané osoby.
Nové Zámky: pôrodník, 1-2 pôrodné asistentky, detská sestra, resp. pediater.
Nitra: pôrodník a dve pôrodné asistentky + ďalší personál k novorodencovi
Šaľa: minimálne tri osoby + dve k dieťatku
Topoľčany: dve osoby, starajúce sa o rodičku + dve z  novorodeneckého oddelenia
Levice: pôrodník, pôrodná asistentka + „osoba pre dieťatko“

Ak sa vám zdá že je tam osôb priveľa, ak ste veľmi „hanblivá“, alebo chcete viac intimity, môžete požiadať o to, aby váš pôrod viedla iba pôrodná asistentka. Samozrejme len v prípade, že vy i vaše dieťatko ste absolútne v poriadku, a lekár je i naďalej prítomný niekde v blízkosti. Túto možnosť máte v Nitre, v Šali a v Nových Zámkoch. Tu zatiaľ takú skúsenosť nemali, pretože o to nik nežiadal, ale vyjdú vám v ústrety.
V Topoľčanoch a v Leviciach je pri pôrode vždy aj lekár – pôrodník.
Často ženy túžia po tom, aby poznali lekára, pri ktorom privedú na svet svoje dieťatko. Je pre nich omnoho jednoduchšie rodiť pri známom doktorovi ako pri úplne cudzom človeku. Majú k nemu vybudovaný určitý vzťah, založený na dôvere, ľahšie sa uvoľnia a pôrod postupuje lepšie. Mám pre vás skvelú správu. V dotazníkoch všetky zariadenia uvideli, že umožňujú výber pôrodníka, ak s tým on súhlasí.
Možno sa teraz pýtate: a čo iný lekár? Čo robiť keď v pôrodnici žiadneho nepoznám? V nitrianskom kraji prijmú aj vášho “osobného “ lekára alebo pôrodnú asistentku, ale iba ako doprovod. Nebude pôrod viesť, ani zasahovať doň a zároveň neponesie žiadnu zodpovednosť. Iba v Nových Zámkoch by bola táto alternatíva možná, ale je potrebné dopredu sa dohodnúť s vedením pôrodnice resp. nemocnice.

2. a 3. doba pôrodná…
V Nových Zámkoch majú pre pôrody s doprovodom, za poplatok 300 Sk, samostatnú miestnosť. Ja zariadená ako klasická pôrodná sála, vymaľovaná, naviac s miestnosťou na oddych a so sociálnym zariadením. Je tam samostatný sprchovací kút, počas pôrodu sa dá žalúziami stlmiť svetlo. Nájdete tam rôzne pomôcky, loptu, aj pôrodnú  stoličku. Partner môže sedieť na foteli alebo gauči. Počas 2. doby pôrodnej môžete ležať na chrbte s nohami v gynekologickej polohe alebo môžete rodiť v polosede. Poloha je však nemenná, daná možnosťou pôrodného stola. Personál vám polohu odporučí.
V nitrianskej pôrodnici majú tri samostatné oddelené pôrodné boxy. Sú vymaľované, zariadené ako klasické pôrodné sály, ale taktiež sa tam dá stlmiť svetlo. Nájdete tam rôzne pomôcky a partner si môže oddýchnuť na stoličke. Polohu vám odporučí personál, ale počas 2. doby pôrodnej máte možnosť ju v prípade potreby zmeniť. Umožnia vám polosed, ľah na boku, ľah na chrbte. Ten buď s nohami vo vyvýšenej , tzv. gynekologickej polohe, alebo s nohami v rovine s telom.
Šalianska pôrodnica síce nemá špeciálne upravenú pôrodnú izbu, ale umožňuje naozaj širokú škálu pôrodných polôh. Treba ich za to pochváliť! Veď uznajte: ľah na chrbte s nohami vyvýšenými, aj s nohami pri tele, ľah na boku, kľak, kľak na štyroch, drep, polosed, sed – s nohami „kdekoľvek“ ?…
Či máte v sede nohy hore, ako na gynekologickom stole alebo nohy smerom k zemi, ako keď sedíte na toalete, alebo či sedíte s nohami tesne pri tele – to sú poriadne rozdiely! Potvrdiť by vám to mohli ženy, ktoré mali možnosť rozhodnúť sa. Niekedy stačí nohy posunúť napr. o trochu nižšie a hneď je vaše pohodlie „pohodlnejšie“. Takže v Šali vám polohu odporučia, ale môžete si ju aj samostatne vybrať a počas druhej doby pôrodnej ju podľa ľubovôle meniť.
V Leviciach je zatiaľ jedinou možnou polohou ľah. Buď na chrbte s nohami v jednej rovine s telom alebo vyvýšenými. Ako vhodná alternatíva je pre niektoré mamičky  ľah na boku, ktorú taktiež akceptujú. Personál rodičke polohu odporučí a tá sa počas 2.doby pôrodnej nemení.
Topoľčany sú medzi ženami známe pôrodmi do vody. I “na suchu” sa snažia žene pôrod priblížiť podľa jej želania. Polohu si vyberá rodička samostatne, alebo jej ju odporučí personál. Môže a nemusí ju počas 2. doby pôrodnej meniť. Personál pravdepodobne uprednostní ľah, polosed alebo sed. V miestnosti kde budete rodiť sa dá stlmiť svetlo, je zariadená ako klasická, ale vymaľovaná pôrodná sála. Okrem pomôcok je tam i kreslo pre sprevádzajúcu osobu.
Vo všetkých pôrodniciach môžete požiadať o odber pupočníkovej krvi. V Nových Zámkoch aj bez toho, aby ste mali uzavretú zmluvu dopredu.

A čo lieky…
V dotazníku bola jedna z otázok zameraná na to, za akých podmienok sa ženám podávajú analgetiká príp. anestetiká. Zaujímalo nás, či o ne ženy majú samé žiadať, alebo či sú „lieky“ ponúkané. Je v tom rozdiel? Už viete či chcete tlmiť bolesť, či to radšej zvládnete bez chémie?
Zamyslite sa sama nad sebou, prečítajte si zopár objektívnych informácií, porozprávajte sa o tom aj osobou, ktorá vás bude sprevádzať, dohodnite sa aj s bábätkom  ? a napíšte si do pôrodného plánu aké sú vaše predstavy za „normálnych okolností“.
Ak sa dostatočne poznáte a viete že prah vašej bolesti je veľmi nízky, pravdepodobne už dopredu uvažujete nad možnosťou tlmenia bolesti. Nájdite si anesteziológa, prečítajte si o účinkoch  tlmiacich bolesť, ale aj účinkoch  nežiaducich a rozhodnite sa samostatne, dopredu, bez bolestí.
 Ak ste typ, ktorý odmieta chemické prostriedky aj v bežnom živote a chcete aj pôrod zvládnuť bez nich, tak to tam napíšte. Môže sa totiž veľmi ľahko stať, že po jednej bolestivej kontrakcii sa preberiete s „ihlou v ruke“ a to sa už vrátiť nedá. Ak nechcete medikamenty, požiadajte v pôrodnom pláne o to, aby vám ich, v dobrej viere, neponúkali. Ak bude „najhoršie“ vždy môžete o ne požiadať.
Takže ako je to zaužívané v nitrianskom kraji?
Priamo v nitrianskej pôrodnici o možnosti chemického tlmenia bolesti informujú len niektoré rodičky, tie ktoré majú konkrétny problém (napr. pomalé a veľmi bolestivé otváranie). Ak chcete epidurálnu analgéziu, je potrebné o to samostatne dopredu požiadať. Poplatok je 4000 Sk.
V Nových Zámkoch informáciu o možnosti užívania analgetík poskytujú všetkým ženám po nástupe silne bolestivých kontrakcií. Podľa dohody sú schopní vám podať spinálnu analgéziu.
V ostatných pôrodniciach personál o tejto možnosti informuje každú rodičku po príchode do pôrodnice.
Epidurálnu analgéziu v Šali ponúkajú všetkým rodičkám. Zaplatíte za ňu 3000 Sk. Dopredu požiadať si ju musíte v Leviciach (2000 Sk) a Topoľčanoch (2000 Sk – 4000 Sk).
Lieky podporujúce sťahovanie maternice v 3.dobe pôrodnej aplikujú preventívne vo všetkých pôrodniciach okrem Topoľčian. V Šali a v Nových Zámkoch vám ho nepodajú ak by ste na tom nástojili, ale každé nepodanie sa musí zdokumentovať v chorobopise. V Topoľčanoch zvolili cestu prirodzenejšiu, podávajú ho iba rodičkám, ktoré majú predpoklad ku komplikáciám, alebo ak o to samé požiadate. Po vysvetlení sa môžete samostatne rozhodnúť.

Novorodenec…
Vaše dieťatko sa konečne predralo pôrodnými cestami na svet a vy máte odrazu telo zaplavené hormónmi lásky. Namiesto  bolesti cítite šťastie a radosť, že ste to zvládli… Aké budú vaše prvé spoločné chvíle?

V Nitre vám dieťatko ukážu a odnesú na základné vyšetrenia do inej miestnosti, kam s ním môže ísť aj partner . Potom vám dieťatko položia na bruško, aby ste sa mohli zoznámiť. Počas 4.doby pôrodnej bude novorodenec na expektačnej izbe na novorodeneckom oddelení. Na rooming – in izbu ženám dieťatko prinášajú po cca 6 hodinách pozorovania. I tak máte možnosť zveriť ho potom do starostlivosti sestier. Na oddelení sú aj  izby, kde dieťatko ostáva počas dňa s matkou a na noc sa odváža na novorodenecké oddelenie. Ak by sa vyskytli zo strany dieťatka  komplikácie, priamo v  tejto nemocnici je perinatologické centrum.

Aj v Šali majú pre novorodencov špeciálnu miestnosť, aj tu môže byť prítomný pri vyšetreniach partner. Ale ešte predtým, hneď po pôrode vám bábätko položia na bruško a po chvíľke odnesú na základné vyšetrenia, merania, obliecť. Potom novorodenca prikladajú k prsníku. Podľa dotazníka to trvá cca 10 minút. Potom ho zoberú na pozorovanie na novorodenecké oddelenie. Ak si to rodička žiada, citujem poznámku v dotazníku: „ aj viackrát ho prinesieme ukázať.“ Po dvoch hodinách pozorovania sa dieťatko nechá pri matke. Samozrejme ak sa matka cíti schopná postarať sa oň.  Ak by malo dieťatko vážne komplikácie, prevezú ho do Nových Zámkov.

V Nových Zámkoch sa môžete, s dieťatkom zoznámiť hneď po pôrode, dajú vám ho na bruško, môžete sa pokúsiť o prvé prisatie k prsníku. Cca po 2-3 minútkach novorodenca odnesú na základné vyšetrenia do vedľajšej miestnosti, kde môže ísť aj sprevádzajúca osoba. 4.dobu pôrodnú môže stráviť pri vás, v postieľke vedľa alebo na termolôžku. V prípade potreby je v tomto zariadení aj špeciálne oddelenie pre novorodencov s komplikáciami.

V Topoľčanoch dieťatko podľa okolností buď mamke ukážu a odnesú alebo položia na brucho a až potom odnesú na vyšetrenia. Ak si to mamička bude želať a ak je novorodenec v poriadku a bez komplikácií, môžu byť v nepretržitom kontakte od prvej chvíle po narodení. Aj vyšetrenia môžu prebehnúť v tej istej miestnosti alebo v inej, špeciálne na to určenej. Blízka osoba môže dieťa sprevádzať. Nasledujúce dve hodiny bude dieťatko na termolôžku alebo v postieľke s termolôžkom vedľa mamky. V prípade vážnych komplikácií  bude novorodenec prevezený do najbližšieho perinatologického centra, do Nitry alebo do Nových Zámkov.

V Leviciach mamičkám novorodencov položia hneď po narodení na brucho. Ak to okolnosti dovolia, tak po určitom časovom odstupe, ešte nahé dieťatko priložia k prsníku. Po  cca 2-3 minútach ho odnesú na základné vyšetrenia. Tie prebiehajú v blízkosti matky, v tej istej miestnosti, tak že na novorodenca vidí. Celú 4.dobu pôrodnú môže byť rodička s dieťatkom, ktoré je buď vedľa  v postieľke, alebo podľa potreby striedavo v postieľke a na termolôžku. V prípade vážnych komplikácií  bude novorodenec prevezený do Nitry alebo do Nových Zámkov.

V Nových Zámkoch, v  Topoľčanoch a Leviciach, ak to váš zdravotný stav a zdravotný stav vášho dieťatka dovoľuje, môžete byť spolu, na izbe typu rooming – in, od prvej hodiny po príchode z pôrodnej sály. Zároveň ale môžete dieťa zveriť do starostlivosti zdravotných sestier, ak to z akýchkoľvek príčin potrebujete.


Oddelenie šestonedelia…
Levice ponúkajú izbu hotelového typu, na pobyt s rodinným príslušníkom, za cenu 500 Sk/deň. Pripravená je aj nadštandardná izba pre jednu matku spoločne s dieťatkom. Je tam samostatné hygienické zariadenie, televízor a neoceniteľný neobmedzený návštevný čas, priamo na izbe. Cena je 300 – 400 Sk /deň.  Množstvo fotiek nájdete na stránke nemocnice.
Ostatné izby na oddelení šestonedelia sú klasické, majú spoločné sociálne zariadenia, ale všetky majú prebaľovací pult aj vaničku. Pre návštevy je vyhradený spoločný priestor. Môžu prísť denne od 14,00 do 17,00 hod.  Mamičky sa medzi sebou na izbách nesmú navštevovať.
Ak budete zdravé, bez problémov, tak na 4 – 6 deň vás prepustia domov.

V Topoľčanoch sú izby zariadené pre dve pacientky. Dve a dve izby majú spoločné sociálne zariadenia – bunkový systém. Vo všetkých izbách je vanička a prebaľovací pult. Môžete sa navštevovať medzi sebou na izbách, návštevy však majú vyhradený spoločný priestor mimo izieb. Návštevné hodiny sú síce denne od 15,00 do 17,00 hod., ale pre veľký počet rodičiek z iných miest (cca 30 – 40%) vám vyjdú v ústrety a návšteva môže prísť kedykoľvek počas dňa.
Nadštandardná izba je jedna, je v nej manželská posteľ, mikrovlnka, televízor, chladnička, rýchlovarná kanvica. Lepšiu náladu dokáže spraviť aj  farebné posteľné oblečenie. Pre dieťatko je pripravená elektronická váha, vanička aj prebaľovací pult. Návštevu môžete pozvať priamo na izbu. Zaplatíte za ňu 1000 Sk/deň.
Ak nebudete mať žiadne komplikácie, tak v tejto nemocnici už štvrtý deň môžete baliť.

Na nadštandardnej izbe v novozámockej pôrodnici nájdete klasické vybavenie pre bábätko (postieľka, vanička, pult na prebaľovanie…), ďalej televízor, chladničku, telefón, rýchlovarnú kanvicu i vlastný jedálenský stôl so stoličkami. Už samozrejmosťou sú samostatné „sociálky“, a čo je dôležité napísať, aj rozťahovacie lôžko pre váš doprovod. Ak tu chcete byť sama s bábätkom, zaplatíte 1000 Sk/deň. Ak tu bude chcieť ostať aj váš partner, priplatíte ešte 500 Sk. Na stránke www.nspnz.sk/odd-gynizba si môžete pozrieť aj fotografie. Na ostatných izbách tohto oddelenia máte k dispozícii vaničku aj prebaľovací pult. Toalety a sprchy sú spoločné pre všetky rodičky.
Pre niektoré ženy je veľkou výhodou, že sa môžu navštevovať na izbách medzi sebou a nezanedbateľné je i to, že návštevy zvonku môžu prísť kedykoľvek počas dňa. Na izbu ale nesmú. Porozprávate sa s nimi v aule pred oddelením.
Po vaginálnom pôrode bez následných komplikácií ste na štvrtý deň doma.

Šaľa zatiaľ nedisponuje nadštandardnými izbami, ale plánujú ich zariadiť.  Taktiež chcú zrekonštruovať kúpeľne a záchody na oddelení. Tie sú spoločné pre všetky mamičky. Návštevy za vami môžu prísť kedykoľvek počas dňa, čo istotne ocenia najmä pracujúci manželia. Do izieb nesmú, vyhradený je na to spoločný priestor.
Avšak ženy sa medzi sebou navštevovať na izbách môžu.
Budete mať na to päť dní, potom ak nebudú žiadne komplikácie, pôjdete domov.

Pôrodná sála v Nitre je už nanovo zrekonštruovaná, izby na oddelení šestonedelia na to ešte čakajú. Nové šaty by mali dostať už v tomto roku. Možno pribudne aj nadštandardná izba. Zatiaľ sa ale musíte uskromniť. Izby majú spoločné sociálne zariadenia. Návštevné hodiny sú len hodinku, denne od 15,00 do 16,00 ale príbuzní istotne privítajú, že môžu ísť priamo za vami na izbu. V tejto pôrodnici je aj spoločný návštevný priestor, ak by ste sa navzájom na izbe nechceli rušiť. Mamičky sa môžu navštevovať medzi sebou v rámci oddelenia.
Po nekomplikovanom pôrode budete prepustené na štvrtý deň.

Dojčenie…
Už niekoľko rokov sa vyzdvihuje veľký význam dojčenia. To na čo sme v ére umelého mlieka zabudli sa znovu ozýva ako naliehavé volanie po zlepšení zdravia našich detí. Ako pristupujú v jednotlivých pôrodniciach k podpore dojčenia?

V Šali poskytujú starostlivosť kvalifikovaných, vyškolených zdravotných sestier, všetkým rodičkám poskytnú aj písomné materiály a čo-to nájdete aj na nástenke. 99% novorodencov je pri odchode plne dojčených. V prípade potreby deti dokrmujú lyžičkou. Používajú hypoalergénne umelé mlieko.

V Nitre vám poradia vyškolené kvalifikované sestry, a to i po prepustení z pôrodnice. Poskytnú vám písomné materiály, ďalšie informácie sú na nástenke. V prípade potreby máte k dispozícii elektrické a ručné odsávačky. Plne dojčených je pri odchode z pôrodnice 90% novorodencov. Ak je nutné, dokrmujú bábätká bežným umelým mliekom. Kvôli kontrole vypitého množstva sa deti pred aj po dojčení vážia.

Naozaj som veľmi rada, že do každej pôrodnice môžete zavolať aj z domu, v prípad akýchkoľvek problémov s dojčením. Aj v Leviciach sú pripravené kvalifikované sestričky. Majú tu aj elektrickú odsávačku. Detičky sa dokrmujú materským mliekom alebo glukózou. Používajú na to lyžičku. Domov odchádza 95% dojčených detí.

V dotazníku z Topoľčian bola pre niektoré ženy zaujímavá informácia o tom, že deti nevážia každý deň, iba v prípade medicínskych indikácií. Materiály sú na nástenke, poskytnú vám aj viac písomných informácií a poradia vám kvalifikované sestry. Kedykoľvek. Aj po odchode domov. Dokrmuje sa tu striekačkou alebo fľašou a používa sa hypoalergénne mlieko. Dojčených je 93% detí.

Nové Zámky poskytujú zaujímavú alternatívu na uvoľnenie a podporu laktácie, „termolampu“. Detičky vážia pred aj po dojčení, a ak treba, dokrmujú darcovským materským mliekom alebo umelou výživou. Informácie nájdete na nástenke, v písomných materiáloch alebo od skúsených vyškolených sestier. Plne dojčených je pri odchode 80 – 85% novorodencov.

Čo ak sa nedarí rodiť „normálne“…
Sekcia, najmä neplánovaná býva pre mamičky často nepekným prekvapením. I tak sa však niekedy pôrod končí. Dokonca najnovšie výskumy hovoria, že pôrodov cisárskym rezom pribúda. I po tejto operácii však môžete byť so svojim dieťatkom, môžete dojčiť a tešiť sa z nového života.
Vo všetkých nemocniciach nitrianskeho kraja môže byť blízka osoba neďaleko vás (nie v operačnom trakte), čakať na to, kedy sa dieťatko narodí. A vy môžete v prípade, že to váš zdravotný stav a schopnosti samostatne sa postarať o dieťatko dovoľujú, o dieťa a rooming–in izbu požiadať. Všade  sú ochotní vám vyhovieť. Ale musíte sa naozaj cítiť dobre a dieťatko musí byť takisto v najlepšom poriadku. Po osobnej skúsenosti tuším, že skôr ako na druhý deň to pravdepodobne nepôjde.
Percentuálne sú sekcie zastúpené takto:
Levice – 15,49 %
Nitra – 23,8 %
Nové Zámky – 29,24 %
Šaľa – 20 %
Topoľčany – 21 %

Na záver tabuľka:

Adresa

Telefón

Webová stránka

Mailový kontakt

Počet pôrodov za rok

NsP Levice
SNP 19
934 01 Levice
neuvedené neuvedené    568
FN Nitra
Špitálska  6
Nitra    

037 / 65 45 307
www.fnnitra.sk neuvedené    1393
FNsP Nové Zámky
Slovenská 11/A
940 34 Nové Zámky 
035 / 691 21 97 - 360   www.nspnz.sk Prednosta kliniky: matuskat@nspnz.sk1101
Forline,n.o. Komárno
Všeobecná nemocnica Šaľa
031 / 77 30 331   neuvedené  neuvedené   
527
Nemocnica Topoľčany n.o.
955 20 Topoľčany   
038 / 53 51 681 nsptopolcany.sk
Primár oddelenia:
Tibor.caradsky@hospitalto.sk

844


Neostáva mi už iné, len popriať vám krásny pôrod. Vyberte si podľa svojich predstáv, podľa toho, čo je pre vás dôležité, či najdôležitejšie. Ja viem, viem, najdôležitejšie je mať zdravé bábätko… 
To je predsa túžbou nás všetkých…

Ďalšie informácie o jednotlivých pôrodniciach si môžete pozrieť v adresári Pôrodnice.


Ľuba Lapšanská, Slovenské duly o.z.
dulaluba@gmail.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: