Na zdravie bábätka máte väčší vplyv, ako si myslíte
Z nedávneho vedeckého výskumu vyplýva, že kým genetika ovplyvní zdravie dieťaťa na 25 %, epigenetické faktory ako životný štýl matky a jej výživa počas tehotenstva až na 75 %. (1, 2)
Na zdravie dieťaťa vplýva aj stres matky. Pokiaľ matka neposkytuje dieťaťu dostatok všetkých živín, môže to mať následky na jeho vývoj (predčasný pôrod, nízka pôrodná hmotnosť, vrodené chyby srdca).
Príjem živín matky počas tehotenstva rozhoduje aj o vývoji dieťaťa v budúcnosti (cukrovka, obezita).
V období plánovania tehotenstva sa venujte aktívnemu telesnému pohybu a upravte si denný režim tak, aby váš spánok bol dostatočne dlhý. Do jedálnička zaraďte veľa ovocia, zeleniny, vláknin a dbajte na pitný režim. Odporúča sa užívať vyššie dávky kyseliny listovej (je potrebná na delenie buniek a krvotvorbu), pokrytie zvýšenej potreby len bežnými potravinami nie je dostačujúce. Samotná kyselina listová nemá vlastné biologické účinky, biologicky aktívne sú až jej metabolity. Najvýznamnejším a biologicky najúčinnejším je 5-metyltetrahydrofolát (Metafolin®). 50% žien nevie úplne metabolizovať kyselinu listovú. Metafolín je identický ako prirodzene sa vyskytujúci folát získaný zo stravy. Ľudský organizmus ho dokáže využiť lepšie ako samotnú kyselinu listovú.
Užívaním Metafolínu sa dosiahne účinná hladina folátov už o 4 týždne, ktorá zabezpečí znižovanie hladiny toxického homocysteínu v období plánovania tehotenstva, v tehotenstve samotnom a počas dojčenia. Zvýšená hladina homocysteínu môže spôsobiť problémy s otehotnením a opakované spontánne potraty, rázštepy nervovej trubice, odumretie plodu, predčasné odlúčenie placenty, vrodené vývojové chyby srdca, preeklampsiu (ochorenie špecifické pre tehotenstvo), predčasný pôrod a nízku pôrodnú hmotnosť plodu.