PROBLÉM v tehotenstve: Mastná pleť a akné

PROBLÉM v tehotenstve: Mastná pleť a akné
17.10.2017 v kategórii Tehotenstvo, autor redakcia, foto: istockphoto.com

Počas tehotenstva zažijú naše telá naozaj rýchlu jazdu horskou dráhou, čo sa týka hormonálnych výkyvov. Akú kozmetiku v tehotenstve používať, aby pleť netrpela?

Hormóny sa počas tehotenstva podpisujú, okrem iného, aj na celkovom vzhľade vašej pleti, čo veľmi nepomáha už aj tak dosť krehkému psychickému rozpoloženiu.

Prečítajte si: Tipy pre mastnú pleť

Čo je v starostlivosti o pleť dôležité?

Dôležitá je v prvom rade každodenná starostlivosť a výber tých správnych produktov. Takže predtým, než si zahrabete hlavu do piesku, pozrite sa na to, čo by vám mohlo pomôcť vyzerať tak úžasne, aká naozaj ste.

Ak máte od prírody mastnejší typ pleti, alebo ju zvykne zachvátiť hlavne v predmeštruačných dňoch akné, pripravte sa na podobné „rašenie“ aj v tehotenstve.

Spomínané problémy s pleťou majú tendenciu zhoršiť sa v tomto období z dôvodu hormonálnych zmien, a to hlavne kvôli zvyšovania hladiny androgénov.

Počas prvého trimestra dosiahnu androgény vrchol, vtedy zaznamenáte pravdepodobne najväčšie zmeny vašej pleti. V druhom trimestri sa zvyčajne stav upravuje, prípadne sa zlepší.

Bio kozmetika

Aké prípravky sú počas tehotenstva na pleť vhodné?

Aby ste mali tieto zmeny ako-tak bezpečne pod kontrolou, nemali by ste používať rovnaké prípravky na starostlivosť o vašu pleť ako pred tehotenstvom.

Rovnako ani liečivá v rôznych formách, či už na predpis alebo z voľného predaja na liečbu akné obsahujúce vitamín A, retinol alebo antibiotiká by sa nemali v tehotenstve užívať.

Preto informujte dermatológa o svojom stave a poraďte sa s ním o prípravkoch, ktoré sú počas tehotenstva bezpečné.

Tipy pre mastnú pleť

Ako správne čistiť pleť?

Vyhnite sa čistiacim produktom, ktoré obsahujú nasledovné chemické zložky: kyselinu salycilovú, kyselinu glykolovú, alfa a beta hydroxylové kyseliny, hlavne v prvom trimestri.

Namiesto toho siahnite radšej po produktoch na báze mechanického čistenia, kedy sa odumreté bunky odstraňujú malými čiastočkami obsiahnutými v prípravku (prírodné peelingy, masky...).

Správna hydratácia a výživa pleti

Nepoužívajte produkty, na ktorých nie je jednoznačne uvedené, že sú na váš typ pleti, respektíve proti akné. Skúste sa orientovať na také, čo majú na sebe poznámku „oil-free“ (neobsahujúce olej).

Tipy, domáce recepty a návody pre starostlivosť o suchú pleť

 

 

Zdroje: psychologytoday.com