Mamička, skontrolujeme prietoky...

Redakcia | 23. máj 2022
Meranie prietokov

Prietoky sa kontrolujú v rámci ultrazvukového vyšetrenia budúcej mamičky. Lekár takto zisťuje, ako funguje placenta a či dobre plní svoju nesmierne dôležitú úlohu pri zásobovaní plodu živinami a kyslíkom.

Placenta je v počiatočnom štádiu tehotenstva úplne malá, postupne však rastie tak, ako rastie aj plod. Ku koncu tehotenstva môže jej hmotnosť dosiahnuť zhruba 0,5 kg, rozmery sú približne 17 x 17 cm a hrúbka asi 2,5 cm. No tak, ako sa líšia vzrastom a hmotnosťou novorodenci, môžu sa líšiť aj placenty.

Prietok krvi v tehotenstve

Na to, aby placenta mohla plniť svoju funkciu – zabezpečovať výživu plodu a odvádzať z jeho tela odpadové látky – musia v nej správne fungovať cievy a taktiež musia fungovať cievy v pupočníku, ktorý spája placentu s telom plodu. A práve prietok krvi cievami je predmetom spomínaného merania prietokov.

Tetánia & tehotenstvo
Prečítajte si tiež:

Tetánia & tehotenstvo

Veľký význam má sledovanie prietokov v posledných 4 týždňoch pred očakávaným termínom pôrodu, pričom osobitnú pozornosť treba venovať ženám s určitými zdravotnými problémami (gestóza, cukrovka, vysoký tlak a pod.). V týchto prípadoch môže dôjsť k zhoršeniu prietokov.

Ak sa situáciu s prietokmi zhorší natoľko, že by bol ohrozený plod, je potrebné graviditu ukončiť aj pred „vypočítaným“ termínom pôrodu – ak placenta alebo pupočník správne nefungujú, nedokážu zabezpečiť potreby plodu v maternici.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: