Mám tetániu a som tehotná

Redakcia | 19. september 2022
Tehotná s tetániou

Tetániu môžeme opísať ako mimovoľné zášklby svalov, najčastejšie na končatinách, v závažnejších prípadoch ale môže postihovať napríklad hrtan či hlasivky, čo môže viesť až k problémom s dýchaním.

Príčiny tetánie

Príčin tetánie môže byť viac, a to mimo tehotenstva, počas neho, aj počas pôrodu. Najčastejšie ju vyvoláva nedostatok vápnika, horčíka či draslíka v krvi. Príliš nízke alebo vysoké pH krvi sú takisto pomerne častou príčinou rozvoja tetánie, medzi zriedkavejšie patrí zlyhanie obličiek či problémy s pankreasom.

TETÁNIA: Príznaky a liečba
Prečítajte si tiež:

TETÁNIA: Príznaky a liečba

Mám tetániu a rodím

U tehotných sa najčastejšie vyskytuje počas pôrodu. Obvykle ju vyvoláva nesprávne, príliš rýchle a plytké dýchanie (pozor na „inšpiráciu“ televíznymi seriálmi), čo vedie k vydýchaniu oxidu uhličitého a následnému poklesu hladiny vápnika v krvi. Prvým prejavom sú kŕče prstov na rukách a nohách, môžu sa však vyskytnúť aj ťažkosti s dýchaním.

Efektívnou pomocou je dýchanie do vrecúška. Takto dôjde k zvýšeniu hladiny oxidu uhličitého a následne aj k úprave pomerov v krvi. Keď sa pacientka upokojí, problémy obvykle spontánne vymiznú. Pomôcť môže aj podanie kalcia do žily, najdôležitejšie je však korigovať príčinu tetánie a zabrániť, aby sa stav ženy zhoršil a aby nedošlo k ohrozeniu ako mamičky i bábätka.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: