Konzumácia orechov v tehotenstve pomôže znížiť riziko alergie u detí

Jana Guráňová | 18. Oct 2019
Konzumácia orechov v tehotenstve pomôže znížiť riziko alergie u detí

Výskum, ktorý bol publikovaný v odbornom magazíne Journal of Physiology, ukázal, že existuje súvislosť medzi tým, čo mamička počas tehotenstva konzumuje a rizikom rozvoja alergií u jej dieťaťa.

Výskumníci zistili, že ak strava matky obsahuje určité skupiny polynenasýtených mastných kyselín (PUFA) – také, ako nájdeme v rybách, vlašských orechoch alebo v ľanovom semienku – môže to ovplyvniť vývoj čriev dieťaťa.

Ste tehotná? Doprajte si ryby
Prečítajte si tiež:

Ste tehotná? Doprajte si ryby

Orechy proti alergiám

O týchto mastných kyselinách sa vie, že zlepšujú reakciu črevných imunitných buniek na baktérie a cudzie látky, takže u dieťaťa je nižšia pravdepodobnosť, že bude trpieť alergiami.

Niekoľko doterajších klinických štúdií ukázalo, že doplnky výživy s obsahom rybieho oleja a oleja z vlašských orechov u tehotných žien znižujú riziko vzniku alergie u ich detí. Okrem kvalitných tukov sú orechy zároveň bohatým zdrojom bielkovín.

Môžu byť ale náchylnejšie na napádanie plesňami.

TIP Mama a ja:

Pokiaľ nemáte orechy z overených zdrojov, tak riziku konzumácie plesní predídete ich namočením vo vode s trochou citrónovej šťavy. Orechy nechajte v tomto roztoku postáť ideálne celú noc. Vďaka namočeniu budú ľahšie stráviteľné a chutnejšie.

 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: