Hemoroidy - nepríjemný spoločník

Redakcia | 7. apríl 2022
Tehotná a hemoroidy

Vedeli ste, že je ideálne, ak stolica opustí naše telo každý deň v tú istú hodinu, najlepšie hneď ráno?

Poriadok robí priateľov – a znepriateliť si svoj tráviaci a vylučovací trakt sa skutočne nemusí vyplatiť. Ako pravidelne upratujeme svoj byt, mali by sme upratovať aj v svojich črevách. 

Pravidelnosť vyprázdňovania je základ

Ideálne je, ak stolica opustí naše telo každý deň v tú istú hodinu, najlepšie hneď ráno. Brucho je potom vyprázdnené a pripravené na príjem potravy počas dňa. Ak nie, môže sa objaviť zbytočné nadúvanie či nutkanie na stolicu príde v nevhodnom čase, kedy ho musíme potlačiť. 

Pre niektoré ženy je možno aj pohodlnejšie mať stolicu raz za dva-tri dni, platia však za to práve tráviacimi ťažkosťami, navyše si môžu vyrobiť nový problém – hemoroidy. K príčinám nepravidelného vyprázdňovania patria aj nesprávne zloženie stravy, nedostatočný príjem tekutín, potláčanie nutkania na stolicu a pod. V tehotenstve vzniku hemoroidov pomáha aj spomalený pohyb čriev (peristaltika) a sťažený odtok krvi z  malej panvy, ktorý zapríčiňuje zväčšujúca sa maternica.

Užívanie preháňadiel na podporu vyprázdňovania sa však neodporúča, lepšia je zmena  jedálneho lístka, primeraný pitný režim, dostatok pohybu. 

Hemoroidy po tehotenstve?
Prečítajte si tiež:

Hemoroidy po tehotenstve?

Čo s hemoroidmi?

Ak sa objavia hemoroidy, netreba sa hneď obávať najhoršieho – po pôrode sa často samy prirodzene upravia, hoci niekedy im treba pomôcť aplikáciou lokálnych liečiv (čapíky, masti). O úprave stravy sme .už hovorili – zaraďte na svoj jedálny lístok zeleninu a ovocie v úprave, ktorá je vám najpríjemnejšia. Tepelná úprava pomáha ľahšej stráviteľnosti, čerstvá zelenina a ovocie zas majú viac vitamínov. Kombinujte tieto možnosti tak, aby vám čo najviac prospievali. A skúste sa viac poohliadnuť po potravinách, ktoré pomáhajú spevňovať steny ciev.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: