Gynekológ odpovedá: Je možné zbaviť sa PMS – predmenštruačného syndrómu?

Redakcia | 25. august 2020
Gynekológ odpovedá: Je možné zbaviť sa PMS – predmenštruačného syndrómu?

Otázka: Pred menštruáciou mávam aj také dva týždne predmenštruačný syndróm (PMS), ktorý tesne pred začatím menštruácie býva až neznesiteľný, vrátane poriadnych výkyvov nálad. Ako sa dá tento stav upraviť?

Odpovedá prof. MUDr. Jozef Záhumenský, PhD., MPH: V druhej fáze cyklu sa uvoľňuje hormón progesterón, ktorý spôsobuje uvedené problémy. Má priamy vplyv na náladu, zadržiava v tele vodu, spôsobuje únavu a nižší tlak. Je to v podstate daň za to, že v súčasnej dobe je žena tehotná 1-2 krát za život a celý život je vystavená pomerne závažným hormonálnym zmenám počas menštruačného cyklu. Príroda to mala pôvodne v pláne inak – ideálne bolo, keby ste otehotneli a potom rok dojčili a potom znovu otehotneli a problém by bol vyriešený. Samozrejme, dnes žijeme inak. 


Čo je to PMS - predmenštruačný syndróm?

 

Predmenštruačný syndróm (PMS) je súbor fyzických, emocionálnych a behaviorálnych symptómov, ktoré mnohé ženy zažívajú v dňoch pred začiatkom menštruácie. Zatiaľ čo niektoré ženy majú len mierne symptómy, iné ich zažívajú intenzívnejšie, čo môže významne ovplyvniť kvalitu ich života.

 

Príčiny PMS


Príčina PMS nie je plne pochopená, ale zdá sa, že ide o kombináciu hormonálnych zmien, ktoré nastávajú v druhej polovici menštruačného cyklu, a možno aj ďalších faktorov, vrátane genetiky, životného štýlu a stresu.

Liečba a zlepšenie symptómov PMS

 

1. Životný štýl: Zmeny v životnom štýle môžu pomôcť zmierniť niektoré symptómy PMS.

 Odporúčajú sa:

  • Pravidelné cvičenie
  • Zdravá strava, bohatá na ovocie, zeleninu a celozrnné produkty
  • Obmedzenie príjmu kofeínu a alkoholu
  • Dostatočný odpočinok a spánok

2. Doplnky a bylinky: Niektoré ženy hlásia zlepšenie po užívaní doplnkov ako sú vitamín B6, horčík, vápnik a omega-3 mastné kyseliny. Pred užívaním akýchkoľvek doplnkov je vždy dobré konzultovať sa so svojím lekárom.

3. Lieky: V závislosti od závažnosti symptómov a ich vplyvu na každodenný život môže byť vhodná farmakoterapia. Medzi možnosti patria:

  • NSAIDs (napr. ibuprofén) na bolesti.
  • Antidepresíva (SSRI alebo SNRI)
  • Hormonálne lieky, vrátane orálnych kontraceptív

4. Psychoterapia: V niektorých prípadoch môže byť užitočné konzultovať sa s terapeutom alebo psychológom, aby sa riešili emocionálne a behaviorálne symptómy PMS.


Záver:

Hoci nie je možné úplne odstrániť PMS, existujú stratégie, ktoré môžu pomôcť zmierniť jeho symptómy. Ak sa symptómy PMS stávajú obzvlášť rušivými alebo závažnými, konzultujte to  so svojím gynekológom alebo iným zdravotníckym odborníkom, aby ste diskutovali o najlepšom prístupe k liečbe.

Pamätajte, že každá žena je iná a to, čo funguje pre jednu, nemusí fungovať pre druhú. Je dôležité experimentovať a zistiť, čo je pre vás najlepšie.


Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: