Gynekológ odpovedá: Hrozí mi predčasný pôrod?

Redakcia | 9. september 2023
Gynekológ odpovedá: Hrozí mi predčasný pôrod?

Končím 4. mesiac tehotenstva a začínam 5. Už pred dvomi týždňami som začala pociťovať jemné kontrakcie, aj si ma jeden deň nechali na pozorovaní. Na pokyn lekára užívam magnézium a mám sa šetriť. Keďže mám doma 2-ročného syna, šetrím sa v rámci možností. Aké existujú možnosti, možno nejaké praktické skúsenosti z vašich skúseností – ako oddialiť hroziaci pôrod, ak sa to už tak dá nazvať? Prvý pôrod bol v termíne, ale na poslednú chvíľu sa lekári rozhodli, žiaľ, pre cisársky rez.

Nález na krčku maternice je určujúci pre riziko predčasného pôrodu

Odpovedá gynekológ Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH: Kontrakcie samotné nepredstavujú riziko, vyskytujú sa veľmi často a iba veľmi malá časť žien predčasne porodí. Najdôležitejší a určujúci je nález na krčku maternice. Jeho skracovanie a zmena tvaru je rizikovým faktorom, ktorý určuje, či hrozí zvýšené riziko, alebo nie. Preto je potrebné meranie krčka ultrazvukovou cervikometriou - meranie hrdla ultrazvukom, čím sa dá objektívne určiť riziko. Neviem či ju lekár robil. Vyšetrenie pohmatom (cervix skóre) je orientačné a veľmi subjektívne, jeho výpovedná hodnota je malá.

Ak je krček dlhší ako 30 mm, tak je riziko veľmi malé (rovnaké ako u bežnej populácie). Ak je krček skrátený (menej ako 25 mm), potom existujú isté možnosti, ako znížiť riziko predčasného pôrodu. Ak je dlhší, tak netreba ani kľudový režim. Sú však aj ženy, ktoré majú hrdlo skrátené od 25. týždňa a porodia v termíne.

Magnézium je liek, ktorý predčasným pôrodom nezabráni, ale dáva sa preventívne, skoro každej tehotnej. Môže pomôcť pri kŕčoch, resp. upokojuje.

Ak máte reálne riziko predčasného pôrodu, tak mala nasledovať nejaká intervencia, liečba, prípadne hospitalizácia. Momentálne sa odporúča vaginálna aplikácia gestagénov (utrogestan), ktoré sa vstrebávajú priamo do krčka maternice a bránia jeho skracovaniu a mäknutiu. Keďže váš lekár nič také neurobil, tak neviem ako veľké riziko u vás je.

Ležanie v tehotenstve až na veľmi výnimočné situácie (ktorých je minimum) podľa najnovších výskumov viac škodí. Prísny pokoj na lôžku alebo dlhodobá hospitalizácia graviditu nepredlžujú, iba zvyšujú riziko trombózy a hypertenzie u matky.

Toľko na vysvetlenie vášho nálezu, odporúčam Vám v prípade pochybností navštíviť lekára a pýtať sa na skutočnú mieru rizika.

Chcete sa aj vy niečo spýtať Prof. MUDr. Jozefa Záhumenského v našej poradni? 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: