Čakáme veľké bábätko alebo makrosomia plodu

Zuzana Balogová | 3. august 2015

Je vaše dieťatko v brušku veľké?

Každá budúca mamička chce aspoň približne vedieť, aké bude jej dieťatko veľké. Preto si zisťujú možné miery svojho bábätka na ultrazvukovom vyšetrení, pýtajú a porovnávajú s inými tehuľkami v svojom okolí a v neposlednom rade hodnotia svoju vlastnú i partnerovu pôrodnú váhu pri narodení.

Za normálnych okolností je zrelý donosený plod veľký 50 cm a v priemere váži 3 200 – 3 400 gramov. Ak váži viac ako 4 000 gramov hovorí sa o veľkom plode, plod nad 5 000 gramov sa označuje ako obrovský.

Aj keď sa obrovský plod rodí zriedka, narodenie veľkého plodu v dnešnej dobe nie je nijakou zvláštnosťou. Pôrod obrovského plodu (nad 5 000 gr.) sa vyskytuje cca vo frekvencii 1:2 500 pôrodov.

Príčiny nadmerného vývoja plodu

  • genetika (veľkí rodičia majú zvyčajne veľké deti),
  • kľudný, sedavý spôsob života počas tehotenstva,
  • nadmerný príjem potravy,
  • nekompenzovaný diabetes mellitus (cukrovka)

Príznaky

  • nadmerné hodnoty dĺžky a váhy plodu,
  • silné kosti lebky,
  • úzke švy,
  • malé fontanely,
  • tvrdá hlava

Diagnostika

Hlavné slovo v diagnostike veľkého plodu má ultrazvukové vyšetrenie. Za najdôležitejšie parametre v biometrii plodu sa pokladá biparietálny priemer hlavičky (BPD), abdominálna cirkumferencia (AC) a dĺžka femuru (FL).

Orientačnou metódou, ktorá môže odhaliť veľký plod (približne v 35%) je gravidometria (meranie vzdialenosti spona-fundus).

Znaky veľkého či obrovského plodu sa dajú zistiť aj pri vonkajšom (zisťuje sa vonkajší nepomer, hlavička prominuje – vyčnieva nad úroveň spony) a vnútornom vyšetrení (pri priestupnosti bránky sa zisťuje veľká, tuhá, kostnatá hlava plodu s úzkymi švami).

Pôrod veľkého plodu

Pri pôrode veľkého plodu hrozí tzv.kefalopelvický nepomer (nepomer medzi hlavičkou a panvou), dystokia (sťažený pôrod) ramienok, poranenie alebo ťažká hypoxia plodu.

Ak je panva dostatočne veľká, pôrod hlavičky nie je problémom (je však potrebná výdatná epizitómia ako prevencia poranenia hrádze). Problémom je pôrod ramienok, kedy môže dôjsť k zlomenine kľúčnej kosti, ramennej kosti, k poraneniu krčných svalov a krčnej chrbtice.

Keďže pôrod veľkého plodu je namáhavejší a niekedy dlhšie trvajúci, maternicový sval je unavený a hrozí silné krvácanie. Preto je nutné aplikovať dostatok uterotoník (napr.metylergometrin).

Prevencia komplikácií pri pôrode veľkého plodu spočíva v dôkladnom ultrazvukovom vyšetrení . Ak sa odhaduje veľkosť plodu nad 4 500 gramov indikuje sa pôrod cisárskym rezom. Ten sa indikuje aj v prípade, ak počas pôrodu veľkého plodu viazne dilatácia bránky (otváranie) a hlavička dlhodobo nevstupuje do panvy.

 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: