Ako je bábätko v brušku uložené?

Ako je bábätko v brušku uložené?
10.8.2017 v kategórii Tehotenstvo, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Aká je poloha bábätka v brušku? Prečítajte si základné typy polôh plodu v maternici.

Najčastejšie sa bábätká rodia hlavičkou napred, teda ich poloha v maternici pripomína jogína so skríženými nohami a stojaceho na hlave. Táto poloha sa považuje za optimálnu pre pôrod. No nie je jediná, ktorú môže plod v maternici zaujať.

Prečítajte si: Výbavička pre bábätko - na nič ste nezabudli?

V akej polohe je bábätko v maternici?

Kým je v maternici dostatok miesta, čiže zhruba do 6. mesiaca, plod sa v plodovej vode akoby vznáša a bez námahy mení polohy. Keď však narastie a začne mu byť trochu tesno (v poslednom trimestri), už tak často polohy nemení.     

Placenta - akú má v tehotenstve funkciu?

Základné typy polôh plodu v maternici

  • hlavičkou nadol (najčastejšie),
  • koncom panvovým nadol,
  • priečna poloha,
  • šikmá poloha.

Poloha zadočkom (koncom panvovým) nadol sa vyskytuje v 2 variantoch – buď na pôrodné cesty nalieha zadočkom (nožičky smerujú nahor) alebo naliehajú nožičky.

Okrem toho je pre pôrodníka dôležitá aj poloha hlavičky, ktorá môže byť pritlačená k hrudi alebo mierne zaklonená. Pri priečnej polohe je plod uložený vodorovne a pri šikmej uhlopriečne k osi tela matky.

V niektorých prípadoch, ak plod zotrvá v nevhodnej polohe až do pôrodu, je nutné pristúpiť k cisárskemu rezu. Často sa však doslova v poslednej chvíli „zvrtne“ do správnej polohy a pôrod prebehne bez problémov „klasicky“.

Prečítajte si: Cisársky rez – kedy a prečo?