Vybavení na jeseň? Spánok, kefír, pohoda

Andrea Mániková | 14. október 2021
Vybavení na jeseň? Spánok, kefír, pohoda

Naštartujte svoju imunitu počas spánku – nielen túto noc, ale aj počas ďalších nocí, keď vonku zúri chlad a z každej strany na vás niekto kýcha či kašle, teda v čase chrípkovej sezóny. Recept je jednoduchý – potrebujete spať primerane dlhý čas.

Imunitný systém môžete podporiť zdravou stravou, otužovaním, pohybom na čerstvom vzduchu, vyváženým a najmä pravidelným relaxom, celkovo zdravým životným štýlom a počas chladného, zimného obdobia aj doplnkovými látkami prírodného charakteru. 

Čím podporiť obranyschopnosť?

Bráňte sa pohodou. Imunitu znižuje stres.

Byť v strese zjednodušene znamená byť vystavený silám či tlakom svojho okolia, pociťovaným ako úzkosť či tieseň, ktorá zapríčiňuje psychické vyčerpanie i zníženie imunity. Stres je v podstate zdravou reakciou, ktorej úlohou je nepriaznivú situáciu vyriešiť bojom, zmenou či útekom. Ak túto reakciu telo nedokáže využiť a stresové situácie naberajú na sile či intenzite, potom stres pracuje proti nám a spôsobuje nepohodu, oslabenie imunity a psychosomatické ochorenia (napr. mozgovú príhodu, žalúdočné vredy, črevné ťažkosti...).

Veľa spite

Dostatočne dlhý čas na spánok poskytuje organizmu možnosť regenerácie a napravenia poškodení, ktoré vznikli počas náročného dňa. Kvalitný spánok je súčasťou zdravého životného štýlu, preto by sme si ho nemali kaziť neskorou večerou. Posledné jedlo je vhodné zjesť 2 až 3 hodiny pred spaním, inak organizmus nedokáže  jedlo dostatočne stráviť. Škodí to tráviacim orgánom, srdcu aj pečeni. Spánok pred polnocou podporuje detoxikáciu organizmu.

Ľudia pracujúci v kanceláriách s oknami a vytiahnutými žalúziami potrebujú v noci spať  v priemere o 46 minút dlhšie oproti tým, ktorí pracujú v miestnostiach s minimom prirodzeného svetla. Údaje svojich pozorovaní poskytol Journal of Clinical Sleep Medicine (ext. zdroj JCSM). Ak teda pracujete v malej, zatemnenej miestnosti, aj vy potrebujete dostatočne dlhý spánok, vyskúšajte teda extra porciu slnečných lúčov počas rána. Ak máte možnosť, absorbujte svetlo počas cesty do práce, ak slnko nesvieti, vytiahnite rolety, prípadne si doprajte extra porciu kávy či zeleného čaju. To vás vzpruží počas dňa a cez noc si zase viac oddýchnete, aspoň to tvrdia odborníci.     

Naštartujte svoju imunitu počas spánku – nielen túto noc, ale aj počas ďalších nocí, keď vonku zúri chlad a z každej strany na vás niekto kýcha či kašle, teda v čase chrípkovej sezóny. Recept je jednoduchý – potrebujete spať primerane dlhý čas.

Vedci zistili, že spánok by mal trvať približne 7 hodín a 38 minút. Podľa poslednej americkej štúdie totiž ženy, ktoré spali dostatočne dlhý čas, boli priemerne o 5 dní menej choré ako tie, ktoré spávali v noci menej ako 6 hodín, ale aj tie, ktoré holdovali spánku viac ako 9 hodín.  

Jedzte kvalitné potraviny

Už pred 70 rokmi lekár Dr. Weston A. Price (ext. zdroj Price) zistil, že vo viacerých jednoduchých kultúrach po celom svete sa nevyskytovali určité typy ochorení ako napr. tuberkulóza, rakovina, zubný kaz, kŕčové žily, artritída... Jednotlivé skupiny spájali spoločné znaky  – konzumácia neupravenej stravy a fyzická aktivita. Po presťahovaní sa a zaradení upravenej stravy či rafinovaných potravín nastali problémy s výskytom infekčných a degeneratívnych ochorení. Súčasné moderné výskumy len potvrdzujú pozorovania Dr. Pricea. Zdravá strava a životný štýl sú základnými kameňmi silného imunitného systému.

Ideálne je zaradiť do jedálnička a najmä pravidelne konzumovať jedlá obsahujúce probiotické kultúry. Najnovšie výskumy poukazujú na to, že probiotiká pravdepodobne, okrem iného, napomáhajú udržiavať v norme tlak krvi, blokujú zvyšovanie cholesterolu a udržiavajú vyváženú hladinu inzulínu v krvi. Pravidelná konzumácia probiotík je teda jedným  z dôvodov, prečo si udržať cievy pevné a pružné. Odborníci si však nie sú úplne istí, ktorý typ „baktérií“ je najlepší, preto je dôležité nezamerať sa výlučne na jeden produkt, ale striedať ich.

RECEPTY: Dobroty s vôňou jesene
Prečítajte si tiež:

RECEPTY: Dobroty s vôňou jesene

Hýbte sa

Cvičenie prospieva nášmu organizmu hneď niekoľkokrát. Pri pravidelnom cvičení telo spáli 15-krát viac energie, ako keď sa nehýbe. A v čase pokoja metabolizmus pracuje oveľa rýchlejšie až 12 hodín po cvičení. Pohyb podporuje aj tok lymfy. Na rozdiel od krvného systému, lymfatický nemá pumpu, ktorá by jej s obehom pomáhala. Je závislá iba na sťahovaní svalových vlákien, čo sa deje len vďaka pohybu. Ďalším z bonusov pravidelného cvičenia je dobrá nálada. Tú spôsobia vyplavené endorfíny, tzv. hormóny šťastia, tak sa ich vplyvu netreba v žiadnom prípade brániť.

Viete, ako žiť zdravšie, ale aj dlhšie? Behajte. Ak ste začali s behávať len nedávno, mali by ste vedieť, že posledné výskumy poukazujú na fakt, že ľudia, ktorí behávajú aj krátke trate, teda  aspoň 5 minút denne, žijú v priemere o 3 roky dlhšie ako tí, ktorí behaniu neholdujú vôbec. Iba 5 minút! Často 5 minút presurfujete na internete, no namiesto toho venujte tých 5 minút denne behu.

Vychutnajte si pokoj a posvieťte si aj na kalórie

Objednajte sa na masáž, vychutnajte si dostatočne dlhý relax v podobe teplého a voňavého kúpeľa, zamknite sa v izbe a meditujte, čítajte to, čo vás baví, alebo sa venujte iba sebe, presnejšie tomu, čo rady robíte. Podľa nedávnej štúdie, ženy, ktoré dokážu eliminovať stresujúce faktory práve činnosťami, pri ktorých si oddýchnu a sú pre ne potešením, spália v priemere o 104 kalórií viac aj bez cvičenia. Takže, starajte sa o seba s láskou a budete sa cítiť lepšie i štíhlejšie.

Znížte príjem kalórií. Jednoduchý trik je v tom, že si jedlo pripravujete doma. Iba vtedy máte 100-percentnú istotu, čo vaše jedlo obsahuje. Nedávne štúdie poukazujú na to, že ľudia, ktorí viac jedávajú v reštauráciách mimo domova, konzumujú v priemere o 200 kalórií viac na jednu porciu oproti tým, ktorí sa stravujú doma. Dôvod spočíva v tom, že hoci je konzumácia porcie jedla v reštaurácii pohodlnejšia a rýchlejšia, zato však obsahuje viac cukru, tuku aj soli.

Otužujte sa, nikdy nie je neskoro začať

Otužilý človek sa oveľa ľahšie prispôsobí teplotným výkyvom okolia. Otužovanie je potrebné dlhodobo trénovať a najlepšie je začať už v detstve. Najúčinnejšie je otužovanie vodou. Malo by sa začať postupne, najlepšie ranným opláchnutím navlhčenou hubkou alebo uteráčikom po dobu 3 až 4 minút. Až keď si telo zvykne, vhodné je pristúpiť k minútovému až dvojminútovému polievaniu či sprchovaniu.

otužovanie imunita

Pomocníci prírodného charakteru

Nielen čaje 

Vychutnávajte si čaje všetkých možných druhov, veď je ich nepreberné množstvo. Napokon, k zimnému času sú priam ideálne. Ale ak by ste chceli i niečo iné, osviežujúce a plné vitamínov, skúste napríklad smooties. 

Antioxidanty aj betaglukány sa skrývajú v ovocí i zelenine!

Rozmanitosť pri konzumácii zeleniny a ovocia vám zaručí prirodzený denný prísun potrebných vitamínov aj minerálov. Betaglukány sú prírodné polysacharidy, nachádzajúce sa napríklad v Hlive ustricovej. Tá okrem toho obsahuje vitamíny B, D, C, K, proteíny, steroly, niektoré mastné kyseliny a stopové prvky chrómu, medi, železa, jódu, sodíka, selénu a zinku. Hliva obsahuje tiež hubovú vlákninu, vďaka ktorej sa z tela uvoľňujú usadené škodliviny a priaznivo vplýva na peristaltiku čriev.

Omega 3 a 6 polynenasýtené mastné kyseliny

Dôležité je vedieť, že organizmus si ich nevie vytvoriť, preto je ich dodávanie také dôležité. Obe tieto mastné kyseliny sú potrebné na rast a obnovu, nachádzajú sa v mastných rybách (napr. losos, makrela, sleď), ale dajú sa získať aj zo živočíšnych zdrojov, napríklad mäsa a vaječného žĺtka.

Dobré baktérie

Prospešné baktérie, nachádzajúce sa napr. v probiotikách, ale i v produktoch podliehajúcich kvaseniu, napr. v kyslej kapuste či zakysaných mliečnych výrobkoch – cmar, kefír, jogurty so živými kultúrami, či acidofilné mlieka. Ako sme už spomínali vyššie, konzumujte ich pravidelne, ale najmä, jednotlivé druhy potravín obsahujúce probiotiká striedajte.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: