Vrátiť dieťa nie je jednoduché

11.1.2008 v kategórii Mama, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Rodičia dievčatiek, ktoré po pôrode omylom vymenili v nemocnici v Třebíči v Česku, zrejme odložia plánovaný návrat detí do biologických rodín.

Rodičia dievčatiek, ktoré po pôrode omylom vymenili v nemocnici v Třebíči v Česku, zrejme odložia plánovaný návrat detí do biologických rodín. Pôvodne mala byť výmena do 9. decembra, keď dievčatká oslávia rok. Uviedla to česká tlač.

Termín sa však posúva, pre mamičky to nie je také jednoduché. Jaroslava Čermáková a jej manžel Jan vychovávali od zámeny v pôrodnici dcérku Jaroslavy Trojanovej a jej partnera Libora Broža. Matky si však na dievčatká zvykli, zdanlivo jednoduchá výmena detí sa odkladá. Pani Trojanová si len ťažko pripúšťa fakt, že malú Veroniku nahradí Nikolka. 

"Asi už neplatí 9. december. Zistili sme, že sa to nedá tak riešiť. V žiadnom prípade nebudeme deti meniť iba preto, aby to bolo do jedného roka dievčatiek," povedal Čermák pre dnešné vydanie Mladej fronty Dnes. 

Rodiny sa z času na čas navštevujú, aby si deti zvykli na svojich biologických rodičov. Sú v kontakte takmer denne, čo najskôr plánujú spoločnú dovolenku. Chcú ju však stráviť bez spoločnosti médií, aby sa najmä matky pokojne zžili s deťmi.

Podľa Čermáka sa rodiny po výmene už tak intenzívne stýkať nebudú, hoci vzájomné priateľstvo udržia. Ide im hlavne o deti, aby si zvykli na skutočných rodičov. Na Okresný súd v meste Žďár nad Sázavou sa pôvodne obrátil jeden z otcov, Libor Broža, kvôli určeniu otcovstva. Nezdalo sa mu totiž, prečo sa im s družkou, obom tmavovlasým, narodilo dieťa so svetlými vlasmi.

Výsledkom bolo zistenie súdu na základe analýzy DNA, že biologickým rodičom niekoľkomesačnej dcéry nie je ani otec, ale ani matka, Brožova družka Jaroslava Trojanová. Súd následne rozšíril okruh osôb, u ktorých sa zisťovala DNA. Zistil, že skutočnú dcéru Brožu a Trojanovej vychovávajú manželia Čermákovci, pričom biologického potomka Čermákovcov vychovávali Broža a Trojanová.

Zložitý prípad vyriešil sudca Roman Švaňal pomerne jednoducho - obe rodiny si majú vymeniť deti, ale rodné listy a ani mená sa meniť nemajú. 
Dievčatko, ktoré manželia Čermákovci doteraz vychovávali ako Veroniku, sa stane u Brožu a Trojanovej Nikolou, a naopak, Nikolku budú jej biologickí rodičia Čermákovci oslovovať menom Veronika.

Nemocnica v Třebíči už dala výpoveď primárovi, vrchnej sestre, ako aj ďalším dvom sestrám. Českú verejnosť prekvapila prvotná vlažná reakcia nemocnice, keď prípad so zámenou bábätiek vyšiel najavo. Na kroky riaditeľa sa kriticky pozeralo aj ministerstvo zdravotníctva. Rodiny detí navštívil v piatok krajinský hajtman z Vysočiny Miloš Vystrčil, ktorý im ponúkol finančný dar. Čermák zopakoval stanovisko rodín, že kým bude riaditeľom nemocnice Peter Mayer, nebudú s ňou rokovať. Vedenie nemocnice podľa názoru mnohých nezvládlo komunikáciu s rodinami vymenených detí a ani s médiami.  

"To, čo sa stalo v Třebíči, je skutočne výnimočná vec. My nemáme žiadne údaje o tom, že by sa to v ostatných rokoch stalo niekde inde. Takže z tohto pohľadu chápem, že nemocnica a jej riaditeľ boli v istej miere zaskočení niečím tak neobvyklým. Ale na druhej strane sa nám veľmi nepáčilo, akým spôsobom bola celá kauza komunikovaná," reagoval na výsledky interného vyšetrovania v Třebíči hovorca rezortu zdravotníctva Tomáš Cikrt.  

Cikrt tiež povedal, že prípad dokazuje nezvládanie krízovej komunikácie zo strany nemocníc. Odškodné za ujmu, spôsobenú zámenou bábätiek, budú podľa českej tlače riešiť až právnici a súdy.

Čo by ste v situácii českých rodičov robili vy? Napíšte nám svoj názor v diskusii!